Štajnhaus: Dům v Mikulově, v němž není ani jedna stěna rovná

18. 07. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Při pohledu zvenku na historický dům v českém Mikulově byste určitě nečekali moderní stylově čistý interiér, doslova nabitý fascinujícími detaily a originalitou. Kov, dřevo a všudypřítomná bílá jen podporují dojem z rekonstrukce penzionu.

Foto: BoysPlayNice

Foto: BoysPlayNice

Foto: BoysPlayNice

Nebyl to projekt, ale proces

Neobvyklou přeměnu historického domu realizovali architekti ze studia ORA. Slouží jako penzion a architekti sami nehodnotí ŠTAJNHAUS jako projekt, ale jako proces. Je to na tomto díle rozhodně vidět. Renesanční jádro domu dosáhlo očisty a regenerace, navíc velmi působivý čistý interiér s poutavými detaily mistra uměleckého kovářského řemesla, které dodávají originální nádech už i tak jedinečnému prostoru. Každý pokoj je unikátem, každá má svou specifickou atmosféru.

Foto: BoysPlayNice

Foto: BoysPlayNice

Foto: BoysPlayNice

Nánosy minulých úprav

Dům stojí v bývalé židovské čtvrti historického Mikulova na úpatí zámeckého kopce. Jak to již u historických staveb bývá, ani tento dům se nevyhnul v průběhu času množství úprav, které ne vždy byly dobré, spíše znehodnocovaly jeho původní hodnotu. Přestože utržil velké množství takových šrámů a překonal desítky přestaveb a operací, dokázal si udržet středověkou pitoresknost.

Přečtěte si také:
Atypický obloukový dům v Ivachnové své nové majitele nadchl

Foto: BoysPlayNice

Foto: BoysPlayNice

Foto: BoysPlayNice

Na začátku byl slepenec

Samotní architekti proměnu domu popisují takto: „Přišli jsme k slepenci. S postupným odkrýváním jednotlivých vrstev, prostorů a překvapivých souvislostí projekt procházel neustálým procesem revizí a úprav, v podstatě až do konce realizace. Na začátku jsme netušili, kam na konci dojdeme.

Foto: BoysPlayNice

Foto: BoysPlayNice

Hledali jsme hranici, do jaké doby se můžeme vrátit, a odkdy se už vydat po nové cestě. Přitom jsme však chtěli zachovat dům jako organický celek.“

Foto: BoysPlayNice

Foto: BoysPlayNice

Žádná rovná stěna ani pravoúhlost

Působivým faktem je, že v celém domě nenajdete jednu jedinou rovnou stěnu nebo pravoúhlý otvor. Všechny prvky bylo proto nutné vyrobit na míru a doslova vynalézt. Další zajímavostí je, že architekti měli původně řešit pouze projekt interiéru. „Postupně nám však došlo, že interiér nelze řešit odděleně od exteriéru, protože prostor a tvary se přelévají a vytvářejí neoddělitelný celek,“ vysvětlují tvůrci projektu přeměny.

Přečtěte si také:
V Dobříši vyrostl rodinný dům, který stojí za pozornost!

Foto: BoysPlayNice

Foto: BoysPlayNice

I když dům slouží jako penzion, část domu je soukromý prostor, ve kterém má majitel archiv. K využití se vrátily i vinné sklepy pod domem a přilehlý dvorek.

Foto: BoysPlayNice

 

Foto: BoysPlayNice

Rekonstrukce penzionu Štajnhaus v kostce

Architekti: ORA – Ing. arch. Jan Hora, MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Veisser
Kontaktní e-mail, web: o-r-a.cz, dohromady@o-r-a.cz
Projekt: 2014
Realizace: 2017
Rozloha: 121 m2
Spoluautor: Dalibor Klusáček, www.okatelier.cz
Hlavní dodavatelé:
Zdeněk Peštál – BENDY BAU s.r.o.
RAP Interier s.r.o.
Truhlářství Koťa
Milan Jaitner – umělecký kovář
Castleokna
Keraservis Group
Střechy Šuba

Text: Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: české domy Mikulov penzion Štajnhaus
Sdílejte článek

Diskuze