Tento dům vás hned uhodí do očí! Rodina se rozhodla jít proti proudu a dům si předělali po svém!
Starší obecnou řadovou zástavbu oživil projekt mladé rodiny, která se nezalekla ztížených stavebních podmínek. Na místní poměry smělé architektonické řešení odsouhlasili architekti, investoři i úřady s tím, že výraz okolních domů se bude pravděpodobně v průběhu let i tak měnit.
Dvoupodlažní dům s podkrovím v obci Senice na Hané nedaleko Olomouce vyrostl na místě původního domu v zanedbaném stavu bez nízkoenergetické perspektivnosti. Oslovený ateliér TŘI.ČTRNÁCT architekti se musel vypořádat s dlouhou a neobvykle úzkou parcelou o výměře 80 x 6,5 m i s překvapivě různorodými úhly stěn okolních domů.
Přetlumočení do moderní řeči
Hmota stavby v kontextu okolí zůstala zachována, půdorysně se změnila jen směrem do zahrady. Nový dům je delší o necelé dva metry. „Uliční fasáda respektuje uliční čáru, sklon střechy i výšku okapové římsy sousedních staveb, díky čemuž podporuje typickou urbánní strukturu obce,“ objasňuje realizační tým, v čem měl při navrhování zřejmě hned jasno.
Novinkou je průchod mezi ulicí a zahradou v levé dolní části domu. Vznikl na žádost majitelů. Poznávacím znamením projektu jsou též dvě bílé fasády, vybavené větším formátem oken, uspokojivě prosvětlujícím hlubokou dispozici přirozeným denním světlem.
Prostorové uspořádání interiéru se vyznačuje jednoduchostí a maximální funkčností. Vzhledem ke dvěma malým dětem a vyšším nárokům na zdravé domácí prostředí padl výběr na kvalitní materiály.
Fasáda bez vstupních dveří
Do domu se vchází zboku vstupními dveřmi v průchodu. Po pravé straně se nachází zádveří s šatnou. Okénko v dolním podlaží patří koupelně se sprchovým koutem a WC. Proti vstupu je situováno dřevěné lomené schodiště. Vedle něj našla místo komora.
Kuchyň v druhé, zadní polovině domu upoutá dvojitou výškou díky galerii. Bílý minimalistický design kuchyňské sestavy opticky zhodnocuje prostor. Zpoza kuchyňského ostrůvku s dřezem a varnou deskou se nabízí pěkný výhled až na konec pozemku. Teplo domova představuje celodřevěný stůl s židlemi, který se skví na světle šedé podlaze.
Pracovní plochu osvětluje dvojice bílých závěsných svítidel. Druhá dvojice v dlouhé závěsné variantě sahá až z výšky stropu druhého podlaží a zdůrazňuje obdivuhodnou výšku jídelní části.
Dolní podlaží propojuje se zahradou terasa ze sibiřského modřínu, která se podle slov architektů rozlévá na obě strany parcely formou zástěny a skříně na nábytek.
Vzájemná harmonie prostorů
Druhé podlaží obsahuje obývací pokoj v základním vybavení. Zábradlí galerie z průhledného skla umožňuje průnik světla do interiéru i naopak výhled na krajinu s biocentrem Véklice v pozadí. Nechybí ani zútulňující prvek v podobě krbu. Vedle technické místnosti proti výstupu ze schodiště se prochází do dětského pokoje se dvěma okny do ulice.
Bílé barvy se nedá přesytit
„V podkroví je navržena ložnice, koupelna a dětský pokoj s velkým střešním oknem a šatnou,“ popisují architekti rozvržení dispozice. Dětské pokoje se nacházejí nad sebou, horní je rozlohou menší. Ložnice shlíží na přírodní okolí ze zadní strany domu.
Interiér sjednocuje šedá litá podlaha a zabudovaný skříňový nábytek v bílém provedení, který se snaží působit co nejnenápadněji. Přesila bílé barvy rozzářila interiér, exteriér i část zahrady na povrchu stěn sousedních domů a plotových částí odlišných materiálů.
Zahradu ukončuje zahradní domek, na kterém je plánována instalace solárních panelů a parkovací stání.
Dřevostavba mezi cihlovými domy
Dřevostavba odpovídá nízkoenergetickým standardům. Nosný systém sestává z lepených dřevěných nosníků a KVH řeziva. Difúzně uzavřená konstrukce je zateplená PUR pěnou a oboustranně opláštěná OSB deskami. Dům je zateplen i zvenčí, fasáda má omyvatelnou omítku.
Vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo a jako rezervní zdroj tepla, kdyby selhalo podlahové, slouží litinová krbová kamna.
„Okna jsou dřevohliníková s izolačním trojsklem a z exteriéru jsou odstíněna hliníkovými roletami. Střešní okna jsou hliníková s izolačním trojsklem z jihu doplněná o screenovou roletu. Střecha a oplechování vikýře je z bílého falcovaného plechu,“ upřesňují tvůrci další detaily.
Dům na úzké parcele
autor: TŘI.ČTRNÁCT architekti (Ing. arch. Ondrej Palenčar, Ing. arch. Kristina Garbová, Ing. arch. Petra Fialová, Bc. Simona Vykydalová)
lokalita: obec Senice na Hané, okres Olomouc, Česká republika
užitná rozloha: 163 m2
zastavěná plocha: 76 m2
realizace: 2021
FOTOGALERIE
Text: Katarína Mácová
Foto: Mangoshake, s. r. o.