Za pět hodin postavili rodině dům na jejich oblíbeném místě

03. 03. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Není problém zamilovat se do krásného přírodního prostředí. Problémem však může být, když si tu chcete postavit dům či chatu.

Anglický zahradník s rodinou si velmi oblíbil krajinu španělské Asturie. Právě zde chtěl mít svůj druhý domov. Architekti vsadili na jedinečný projekt.

Dům Montaña

Foto: Mariela Apollonio, Veronica Carreño

Vyrobený za čtyři měsíce, postavený za pět hodin

Celý dvoupodlažní dům vyrobili za čtyři měsíce v Madridu. Potom cestoval šest set kilometrů, aby se dostal na vytoužené místo rodiny – do Kantaberského pohoří. Na místě byl postaven za neuvěřitelných pět hodin. Ve finále místní řemeslníci dobudovali černou břidlicovou střechu. Hotová stavba se stala důkazem, jak mohou spolu komunikovat moderní technologie a tradice a vytvořit jedinečnou stavbu.

Dům Montaña

Foto: Mariela Apollonio, Veronica Carreño

Tři moduly a polykarbonátová stěna

Základem celého dvoupodlažního domu jsou tři moduly s rozměry 2,15 x 5,30 m. Ústředním prvkem domu je kovové schodiště, které působí jako umělecký artefakt. Ve spodním podlaží je denní zóna s obývacím pokojem, krbem, kuchyní a jídelním koutem. Interiér je světlý, převládá v něm bílá. Velká prosklení do něj vnášejí výhledy do okolní přírody. Na obytný prostor navazuje rohová terasa. Druhé podlaží obsahuje dva pokoje oddělené lehkou polykarbonátovou stěnou, která propouští světlo.

Fasáda domu Montaña je z velké části pokryta tenkými dřevěnými laťkami ve svislém směru.

Foto: Mariela Apollonio, Veronica Carreño

S respektem vůči prostředí

Do procesu návrhu domu se jeho majitelé aktivně zapojovali. Tak jako oni i architekti kladli velký důraz na respekt vůči venkovskému prostředí, ve kterém dům stojí.

Autoři projektu jsou přesvědčeni, že výroba domů v továrně a jejich přeprava na místo, když jsou hotové, přináší mnoho výhod. Kromě větší kontroly kvality, si pochvalují, že jde o klidnější proces. Neobsahuje žádné stresující postupy, které jsou u klasických staveb časté.

Foto: Mariela Apollonio, Veronica Carreño

Optimalizace energie, materiálu i lidských zdrojů

Hlavní konstrukci tvoří pozinkované ocelové prvky se svářenými pevnými spoji. Cílem tohoto typu výroby domů je optimalizovat energii, materiál a lidské zdroje, ale též co nejvíce přizpůsobit projekt potřebám uživatelů a prostředí. Fasáda domu Montaña je z velké části pokryta tenkými dřevěnými laťkami ve svislém směru. Oživují ji červené vstupní dveře. Na jednom štítě si všimněte stejné břidlice, jaká je na střeše.

Foto: Mariela Apollonio, Veronica Carreño

Dům Montaña ve zkratce

architektonický ateliér: baragaño
plocha: 100 m2
realizace: 2016

Sabína Zavarská
foto: Mariela Apollonio, Veronica Carreño

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: domy z dřeva dvoupodlažní domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze