Zbouráním zdi se změnily vlastnosti pozemku. Jak si s tím architekti poradili?
Odhalené kamenné zdivo nemusí být jen snahou o moderní realizaci, ale někdy i nezbytností. Například, pokud se dům nachází v historickém prostoru, kde by cokoli jiného než kamenné zdivo působilo jako pěst na oko.
Španělští architekti ze studia HARQUITECTES se pokusili skloubit současnou architekturu a potřeby moderní rodiny s historickou částí lokality tak, aby nepoškodily genia loci. Podařilo se jim to?
Zbouráním zdi se změnily vlastnosti pozemku
Původní pozemek byl ohraničen vysokou kamennou zdí, která ponechávala viditelné pouze vrcholky stromů. I když tato zeď byla velmi působivá a měla historický význam, bylo třeba rozšířit ulici. Zachování zdi tedy nebylo možné. Jeho zbouráním dostal pozemek absolutně odlišné vlastnosti, než měl původně. Bylo nezbytné rekultivovat pozemek a postavit nový dům, který by byl čestnou reakcí na okolí a svým způsobem nahrazoval chybějící kamennou zeď.
Lepí ránu po bourání
Domu jednou stranou lepí ránu po zboření historické zdi, zároveň je experimentem s novým dlouhým tvarem, který se přizpůsobuje ulici. Sleduje materiálovou i konstrukční logiku původního kamenného zdi, ale přizpůsobuje ji současným požadavkům. Nosné stěny domu jsou zcela nové, ale používají kameny ze staré stavby smíchané s vápencem a cementem. Do tohoto tradičního základu jsou přimíchány i částice z recyklovaného skla.
„Natažený“ dům chrání soukromí pozemku
Celý dům tvoří čtyři celky spojené vnějšími terasami. Ze strany ulice jsou uzavřeny a strohé (i když v jedné části se nachází velké prosklení, ostatní okna jsou malé) naopak směrem k zahradě je dům otevřen – vizuálně i reálně.
Všechny místnosti v přízemí je možné úplně otevřít do zahrady a spojit s exteriérem. Tím, že budovy ze dvou stran chrání zahradu, vytvářejí soukromý prostor pro trávení volného času. Z materiálů stavby ze strany zahrady a v interiéru hrají nejdůležitější roli beton a dřevo.
Dom 1413 ve zkratce
Architektonický ateliér: HARQUITECTES
Architekti: David Lorente, Josep Ricart, Xavier Ros, Roger Tudó
Spolupráce: Montse Fornés, Maya Torres
Projekt: 2014 až 2016
Realizace: 2015 až 2017
Zastavěná plocha: 330 m2
Lokalita: Ullastret, Girona, Španělsko
Sabína Zavarská
Foto: Adrià Goula