Při výstavbě nízkoenergetického domu určitě nešetřete na materiálech. FOTO RD Rýmařov

Kolik stojí nízkoenergetický dům?

18. 02. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Dům v nízkoenergetickém standardu se dá postavit i při omezeném rozpočtu. Budete se však muset uspokojit s menší podlahovou plochou, jednoduchým tvarem stavby a nižším standardem technického vybavení.

1 Dobrý dodavatel i projekt

Základem je vybrat si z dodavatelů s dlouholetými zkušenostmi a referencemi, kteří nabízejí dostatečně dlouhou záruku a servis. Nezbytný je dobrý projekt s energetickým certifikátem na nízkoenergetický dům. Důležité je však i vyhotovení stavby. Pokud zhotovovateli nedůvěřujete, zabezpečte si dobrý stavební dozor, který dohlédne na jednotlivé stavební postupy.

2 Nešetřete na materiálech

Při výstavbě nízkoenergetického domu určitě nešetřete na materiálech. Nedostatečná hydroizolace v základech vám může dům znehodnotit a nedostatečná tepelná izolace sníží jeho energetické parametry stejně, jako nevhodně zvolené konstrukční materiály. Okna s trojsklem jsou už standardem, ale důležité je i jejich správné osazení a celková vzduchotěsnost obvodového pláště objektu. Jen tak totiž eliminujete tepelné ztráty tepla přes konstrukci. Nezapomeňte, že jen kvalitní materiály a ještě kvalitnější realizace vám zabezpečí, že dům bude mít doopravdy parametry, které jste si přáli, a bude nízkoenergetický.

FOTO RD Rýmařov

FOTO RD Rýmařov

3 Pozor na svépomocnou výstavbu

Pokud máte dobrý projekt, stavební dozor, který se vyzná a má něco za sebou, pokud použijete kvalitní materiály i vybavení domu, není problém postavit si nízkoenergetický dům svépomocně. Po jeho dokončení však můžete zjistit, že vás stál stejnou sumu jako u renomovaného dodavatele na klíč.

Čemu se vyhnout

1. Složitému tvaru domu s výklenky a vikýři. Nejen, že to prodražuje stavbu, ale ubírá to i na energetické efektivnosti obvodového pláště domu.
2. Nekvalitním materiálům. Jsou časovanou bombou – co ušetříte nyní, zaplatíte při opravě a rekonstrukci nebo za unikající teplo.
3. Podezřele levným firmám. Na trhu stále najdete firmy, které nabízejí za údajně kvalitní domy nereálné ceny. Pokud máte podezření, žádejte nejméně 10letou záruku na to, že dům bude splňovat nízkoenergetický standard. Společnost by vám zároveň při odevzdání domu měla zdokladovat jeho parametry energetickým certifikátem.
4. Šetření na nesprávném místě. Pokud si na začátku zvolíte velký nebo složitý dům, budete muset šetřit na kvalitě materiálů nebo vyhotovení stavby.

Kolik vám ušetří?

V okolních vyspělých státech, jako jsou Německo, Rakousko, nebo ve skandinávských zemích tvoří montované dřevostavby už polovinu novostaveb právě pro svou jednoduchost, kvalitu vyhotovení a energetickou úspornost. Firmy, které dokážou postavit kvalitní dům rychle a jednoduše a zároveň poskytnout dostatečně dlouhou záruku na konstrukci domu a jeho vyhotovení, však najdete i u nás. Nízkoenergetický dům má sloužit komfortnímu životu jeho obyvatel, kteří chtějí využít jeho hlavní výhodu – úsporu energie a s tím spojených nákladů, které mohou za 20 až 30 let představovat sumu i 700 000 Kč

Nízkoenergetický dům vám za 30 let může ušetřit i 700 000 Kč. FOTO RD Rýmařov

Nízkoenergetický dům vám za 30 let může ušetřit i 700 000 Kč. FOTO RD Rýmařov

NÍZKOENERGETICKÝ DŮM PRO KAŽDÝ ROZPOČET

Nízkoenergetický dům do 2 000 000 Kč?

Nízkoenergetický dům se dá postavit i při rozpočtu do 2 000 000 Kč, budete se však muset uskromnit. Dům musí mít menší výměru – 60 až 70 m2 a jednoduchý kompaktní tvar s pultovou střechou. Měl by být poschoďový, protože takové řešení je levnější než bungalov – platíte poloviční plochu střechy i základů a stačí vám menší pozemek. Vnitřní plochy a fasáda musí být vyřešeny co nejjednodušeji. Zvenku udělejte termofasádu z polystyrenu EPS a v interiéru musíte zapomenout na kamenné a dřevěné obklady. Technologie si také budou vyžadovat kompromisy. Zvolte jednoduché vytápění bez větrání. Koupelnu a kuchyni umístěte blízko sebe nebo nad sebe, abyste minimalizovali délky rozvodů. Elektroinstalaci omezte na standard – dvě zásuvky, vypínač a osvětlení v každé místnosti. Okna by měla být s trojsklem (maximálně U = 1,0 W/m2 . K). V žádném případě však nedělejte kompromisy při volbě materiálů na konstrukci domu. Pokud totiž vyberete levnější konstrukční a nosný systém, dům dlouho nevydrží a bude nutné ho opravovat. Pokud se poruší vzduchotěsnost obvodového pláště, dům přestane splňovat parametry nízkoenergetické budovy a zvýší se požadavky na vytápění. Nešetřete ani na základech. Měly by být nejen přesné a pevné, ale i dobře izolované proti vodě. Střechu si kupte u ověřeného dodavatele a s dostatečně dlouhou zárukou. Při takto omezeném rozpočtu je vhodné rozhodnout se pro jednoho dodavatele, který bude zodpovědný za kvalitu všech materiálů a vyhotovení celého domu. Na vás a rodině potom zůstane dobudování okolí – přístupových cest, chodníků a oplocení.

Při výstavbě nízkoenergetického domu určitě nešetřete na materiálech. FOTO RD Rýmařov

Při výstavbě nízkoenergetického domu určitě nešetřete na materiálech. FOTO RD Rýmařov

Nízkoenergetický dům do 2 700 000 Kč?

Při takovém rozpočtu se už nemusíte omezovat a můžete si dopřát standardní obytný prostor. Pro čtyřčlennou rodinu je vhodná obytná plocha 90 až 110 m2. Pokud si zvolíte poschoďový dům bez složitých tvarů, zůstane vám i na šatník, ale hlavně na lepší technologii, například řízené větrání s rekuperací. Při klasickém způsobu vytápění bude muset zůstat ostatní vybavení domu standardní. V nabídce jsou však i inteligentní nízkoenergetické domy, ve kterých je klasické vytápění nahrazeno řízeným větráním a elektrickými konvektory. Inteligence se však v tomto případě nestará o světla, alarm a žaluzie, ale o správné a úsporné vytápění a větrání domu – jen tam, kde je to potřebné. Začněte od technologií a nezbytného vybavení domu a až potom přemýšlejte o různých designových prvcích, například dřevu nebo kameni na fasádě, případně masivním dřevěném zábradlí v interiéru.

Chcete-li bydlet rychle, oslovte firmu, která staví montované domy. Pokud dům postavíte v krátkém čase (za dva až tři měsíce), uspoříte další nemalé prostředky.

Nízkoenergetický dům za více než 2 700 000 Kč?

Pokud si můžete dovolit ještě vyšší finanční investici, můžete si v závislosti na její výšce dopřát ještě více obytného prostoru. Pamatujte však na to, že dům budete muset vytápět i uklízet. Komfortní může být velký obývací pokoj i jídelna, kde se schází celá rodina, a uspořit můžete na odpočinkové části domu – ložnici a dětských pokojích. Nezapomeňte ani na dostatek úložných prostorů. K vybavení domu může přibýt komín a krb nebo krbová kamna. Pokud stavíte dřevodům, můžete si dopřát dřevěná okna a přírodní zateplovací systém. Budete tak žít ve zdravém, ekologickém a navíc úsporném domě.

Jak je to s rozlohou

Pro většinu z nás se bydlení v rodinném domě spojuje s větší obytnou plochou, a tedy větším životním prostorem. S rozlohou domu to však určitě nepřehánějte. Mějte na paměti, že čtyřčlenné rodině plně postačuje rodinný dům s obytnou plochou 90 až 110 m2.

TEXT ROBERT MAZÁNIK, RD Rýmařov
FOTO RD Rýmařov
ZDROJ Jak ušetřit a postavit nízkoenergetický dům, 2013, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: cena nizkoenergeticky rodinný dům stavebni materialy
Sdílejte článek

Diskuze