Chalupu napadenou dřevomorkou museli zbourat a postavit ji znovu. Výsledek stojí za to!
Mnoha moderním chatám a chalupám veřejnost vyčítá, že působí chladně, nehodí se do přírody, jednoduše, že jim chybí to, co někdejší chaloupky v horách měly.
Vůně dřeva, kouzlo stavby, na kterou jsme v horách zvyklí, a harmonický interiér, připomínající minulost. Světlou výjimkou je chalupa v Orlických horách, která působí přímo pohádkově.
Jako by tu vždy stála
Příjemná chalupa, jejíž základ tvoří kamenné zdivo a dřevo, jak v exteriéru, tak v interiéru, působí jako by na pozemku uprostřed horského prostředí stála odjakživa. Je tu však jen několik let. Nepůsobí majestátně, malá tabulová okna jsou protikladem dnes tak často používaných celostěnových prosklení, rozhodně však mají své kouzlo i význam.
Plně komfortní, ba ještě víc
Zvenku tradiční roubená chalupa je postavena původními postupy. Působí skromně, ale uvnitř ukrývá komfort, jaký nenajdete ani v mnoha vilách: domácí wellness s vířivkou a saunou. Navíc tuto saunu si mohou majitelé rozehřát už na dálku, ještě před příjezdem do chalupy. Neméně moderní a působivé je vybavení interiéru, kde panuje kontrast kamenných zdí s dřevěnými trámovými konstrukcemi a ocelovými prvky, včetně schodiště.
Každá stavba skrývá příběh
Tento začal koupí staré a zanedbané chaty, která však měla své kouzlo. Koupil si ji kamarád architektů Ivany Dombkové a Rosti Černíka pro svou pětičlennou rodinu. Vypadalo to na skvělou investici, plán byl udělat pár nezbytných oprav a chalupu využívat. Vše se však změnilo výsledky mykologických průzkumů. Celá chalupa byla napadena dřevomorkou a bylo ji nutné zbourat.
Boj o projekt
Architekti proto navrhli novou chalupu, která se bude podobat tu původní, aby vzdali hold staré stavbě a nezměnili vzhled prostředí. Jak už to bývá, vzhledem k přírodnímu prostředí musela stavba splňovat určitá pravidla. Nastalo období pokusů a dohadů a nechybělo mnoho, aby se architekti vzdali. Nakonec se však podařilo původní návrh prosadit. Celá stavba trvala dva roky.
Co všechno se v chalupě skrývá?
„Přesto, že se při návrhu počítalo s pěti obyvateli, její dispozice je flexibilní. Může zde přenocovat dokonce až 15 lidí. Spát se totiž dá i na galerii,“ vysvětluje Ivana Dombková. V přízemí se nachází obývací společenská místnost s funkcemi jídelny i kuchyně. V prvním patře jsou tři ložnice, koupelna a jeden menší pokoj, z něhož se dá vyjít na půdu, kde je také možné přespat. Vytápění je řešeno podlahovým topením, zdrojem tepla je elektrokotel. Velkou výhřevnost má také krb.
Chalupa v Orlických horách
Architektonický ateliér: I.D.ARCH
Architekti: Ivana Dombková a Rosťa Černík
Lokalita: Orlické hory, ČR
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: I.D.ARCH
Pro mě silně depresivní interiér.