Aby vám světlovod po několika letech nezhasl

23. 09. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Osvětlování prostor neosvětlitelných denním světlem pomocí světlovodů zažívá velký rozmach. Co však dělat, když je na trhu spousta výrobků s lákavou cenou a sliby dostatku denního světla na dlouhou dobu? Zde je několik tipů, čemu […]

Osvětlování prostor neosvětlitelných denním světlem pomocí světlovodů zažívá velký rozmach. Co však dělat, když je na trhu spousta výrobků s lákavou cenou a sliby dostatku denního světla na dlouhou dobu? Zde je několik tipů, čemu bychom měli věnovat pozornost při výběru světlovodů do našeho domu.

Jak zabránit vytékání vody ze světlovodů a tvoření plísní

Světlovod

samotný je skvělý sluha při přivádění denního světla. Ovšem fyzika obzvláště v zimě již mnohé poučila mokrými stropy a odkapáváním vody na podlahu či nábytek doma nebo v práci. Co budete dělat, až vám bude z vašeho světlovodu odkapávat voda a budou se tvořit mapy na stropě? Je nutné vybrat značku světlovodu a zkušené montážníky, kteří světlovody montují každý den.

   
Do světlovodu se vloží prvek Lightway Blue Performance, který oddělí teplou a studenou část světlovodu, aby nedocházelo ke kondenzaci.

Světlovod vybírejte tak, aby:

• ze světlovodu nevytékala voda a nepoškozovala interiér a stavební konstrukce,
• neunikalo drahocenné teplo v zimě,
• nedocházelo k přehřívání místností v letních měsících,
• nebyly mokré stropy a stěny a netvořily se zdraví nebezpečné plísně,
• světlovody splnily normu pro tepelný prostup pasivních a nízkoenergetických domů.
Prvek, který učinil ze světlovodu bezpečné a úsporné zařízení na přívod denního světla bez vedlejších nepříjemných efektů běžných světlovodů, se jmenuje Lightway Blue Performance.

Rozhodli jste si pořídit světlovod? Shlédněte na internetových stránkách Lightway 7 videotipů, které byste měli vidět dříve, než se rozhodnete pořídit si světlovod!

Tomuto tepelně izolačnímu prvku bylo v září uděleno Čestné uznání poroty GRAND PRIX veletrhu For Arch 2012!


Pravda o tubusových světlovodech

O kondenzaci vody a jejím vytékání ze světlovodů se všeobecně mlčí a na otázky potenciálních zákazníků se odpovídá vyhýbavě. Je rozšířen všeobecný reklamní a prodejní mýtus, že tepelné ztráty a kondenzaci řeší dvojitý difuzor, který má k dispozici většina výrobců. Problém vyřešen není, dvojitý difuzér není napojen v místě tepelné izolace budovy a tepelný most je nepřerušen.

Dostatek denního světla v koupelně, přivedeného světlovodem Lightway s prvkem Blue Performance.

Jeden americký výrobce světlovodů přišel s plastovou, průhlednou přepážkou vloženou do tubusu zhruba 30 cm nad difuzorem a tvrdí, že přeruší proudění vzduchu uvnitř světlovodu a díky tomu zabrání kondenzaci vody uvnitř. Podle fyziky se však přeruší proudění vzduchu ve spáře, která je menší než 18 mm. Ve skutečnosti se jedná o zátku proti vodě nahromaděné v tubusu, aby se neobjevovala přímo na difuzoru a zůstala skryta před zraky zákazníků, které by voda na difuzoru mohla vyděsit. Představte si zvuk bubínku, který se nese v noci domem, když všichni spí. Zkondenzovaná voda totiž v pravidelných intervalech ukapává na vloženou plastovou přepážku uvnitř tubusu, což probíhá tak dlouho, dokud se v tubusu nevytvoří dostatečný sloupec vody nad touto přepážkou.

Hlavním prvkem Lightway Blue Performance je izolační dvojsklo naplněné argonem. To zajistí vynikající hodnotu tepelného prostupu U = 0,6 W/(m2 . K) a nedojde ke srážení vody ve světlovodu.

Odborník ví, že dvojitá plastová kopule není napojena na tepelnou izolaci budovy, takže nepřerušuje tepelný most vzniklý vysoce vodivým hliníkovým plechem tubusu. Problém se naoko vyřeší jen při prodeji, kdy zákazník podepisuje objednávku, v praxi však kondenzaci vody a ztrátám tepla dvojitá kopule nezabrání.

Uprostřed je kopule z křišťálu, světlovody jsou na střeše instalováy 14 měsíců a u krajních dvou jsou již známky žloutnutí a slepnutí plastu, ze kterých jsou kopule vyrobeny.

Proč křišťálová kopule?

Viděli jste někdy povrch nějakého plastu po několika letech působení slunce, smogu a vrtochů počasí? Smog a nečistoty se do tvrdého povrchu křišťálové kopule nezapékají a nezabraňují tak již po pár měsících od montáže plnému výkonu světlovodu a přivádění dostatku denního světla do místností po desítky let.

Odborná porota veletrhu For Habitat 2012 udělila cenu GRAND PRIX – nejlepší výrobek veletrhu i křišťálové kopuli Lightway Crystal, a to s odůvodněním, že jde o české sklo ve světlovodu pro inovativní použití ve stavebnictví. Jako alternativa plastu k vedení denního světla do budovy bez elektřiny.

Lightway využívá křišťálové kopule, aby se po několika letech zabránilo oslepnutí světlovodu.

Pro bezplatnou a nezávaznou konzultaci o možnostech denního světla ve Vašem interiéru si můžete zažádat na internetových stránkách Lightway

www.lightway.cz

ZDROJ: PR společnosti Lightway s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: cambria střecha svetlovod
Sdílejte článek

Diskuze