Jak na střešní laťování
Je důležité správně určit vzdálenosti latí podle typu střešní tašky a sklonu střechy, aby střecha odolávala dešti, větru a sněhu. Správné uložení latí je důležité i pro estetický vzhled střechy. Při pochybení v laťování se z hezké střešní konstrukce stane nehezká a nesymetrická konstrukce.
NÁROČNOST: +++
čas: 3 dny
LIDÉ: 2
období: jaro, léto, podzim
KONTROLNÍ SEZNAM
MATERIÁL
• latě, kontralatě cca 18 Kč/m bez DPH
(doporučený rozměr 40 × 60 mm)smrk, nehoblovaný, 30 × 50 mm, 40 × 60 mm, 60 × 60 mm
• hřebíky 26 Kč/kg (bez DPH, dl. 90 mm) 30 Kč/kg (bez DPH, dl. 120 mm)
pozinkované stavební, 90 mm (montáž latí), 120 mm (montáž kontralatí)
• systémové vruty 36 Kč/ks (bez DPH, 50 ks/krabice)
pro upevnění izolace přes kontralatě, BramacTherm DuoTwin 7/230mm, nitridovaná uhlíková ocel s povrchovou úpravou Durocoat, bit Torx
NÁŘADí
• ruční pila
nebo benzínová řetězová
• kladivo
příp. hřebíkovačka
• akumulátorový šroubovák
s vysokým krouticím momentem
POSTUP
1. KONTRALATĚ
Po natažení fólie či instalaci nadkrokevní izolace se použijí kontralatě. Jde o latě připevněné rovnoběžně s krokvemi, její tloušťka udává výšku vzduchové vrstvy.
2. ŠIKMÉ KOTVENÍ
Pokud instalujeme nadkrokevní izolaci, použijeme systémové vruty v příslušné délce. Šikmé kotvení slouží pro přenos zatížení a úhel zavrtání je 60°.
3. KOLMÉ KOTVENÍ
Systémové vruty, které jsou kotveny kolmo, slouží proti sacím účinkům větru.
Doporučení: Postupujeme dle doporučeného rozmístění vrutů podle tzv. kotvicího plánu.
4. TORX
Používáme šroubovák s dostatečným utahovacím momentem vč. vhodného nástavce (bit TORX), který je přiložen v každé krabici s vruty.
5. URČENÍ VZDÁLENOSTI LATÍ
Nejdůležitější částí je určení vzdálenosti latí. Dodržet rozteč dle druhu krytiny a sklonu střechy. Vzdálenost mezi latěmi musí být stejná a řady vodorovné.
6. ŠŇŮROVÁNÍ
Horizontální označení zajišťuje rovnoběžnost laťování – používáme při něm šňůru s barvou. Dobře vyznačené šňůrování znamená poloviční práci s montáží latí.
7. ŘEŠENÍ U OKAPU
Vzdálenost prvních dvou latí u okapu je zpravidla kratší než vzdálenost latí v poli. Je nutné určit přesah tašky u okapu, tak aby byla voda bezpečně odváděna do žlabu.
8. PŘIPEVNĚNÍ LATÍ
V případě nadkrokevní izolace se latě připevňují vruty nebo dvěma hřebíky o vhodné délce, aniž by došlo k poškození nakašírované fólie.
9. PRVNÍ LAŤ
Lať u okapu připevníme jako ostatní latě a na ni později připevníme univerzální větrací mřížku pro zvýšení nasávacího otvoru a pro dorovnání výšky první řady tašek.
10. VZDÁLENOST LATÍ
Počet řad, resp. střešních latí, je často určen projektem. Jejich vzdálenost je potřebné na stavbě přizpůsobit měřením a výpočtem.
11. HŘEBÍKY
Po stanovení a naměření vzdáleností mezi latěmi jde práce rychle. Přibíjíme hřebíky o vhodné délce, aniž by došlo k poškození nakašírované fólie.
12. STŘEŠNÍ FÓLIE
Montáží kontralatí a laťování vždy předchází natažení střešní fólie, která se klade přímo na krokve nebo dřevěné bednění.
13. STYK S VIKÝŘEM
Komplikovanější konstrukce laťování se vytvářejí v úžlabích, nárožích a dalších místech střechy.
14. STYK LATÍ
Musí být přesně v ose kontralatě. Začátečníkům nedoporučujeme na střeše používat motorovou pilu kvůli riziku poranění, pádu nebo poškození fólie.
15. U HŘEBENE
Poslední vrchní lať připevňujeme 4 cm od konce kontralatě, resp. krokve (tento údaj se může se lišit dle modelu střešní tašky).
16. ODVĚTRÁNÍ
Pokud je to potřebné, v odůvodněných případech se vytvoří odvětrání půdních prostor přerušením střešní fólie v hřebeni.
17. ZKRACOVÁNÍ
Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek.
18. NÁROŽÍ VIKÝŘE
Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.
19. DOKONČENÍ
Dokončování laťování na polovalbě šikmé střechy. Po dokončení laťování je střecha připravena na pokládku krytiny. O tom však příště. FOTO Stanislav Botur
RADA PRO ROZLAŤOVÁNÍ
JAK VYPOČÍTAT VZDÁLENOSTI LATÍ?
Pokud bychom měli pokrývat stříšku s délkou krokve 135 cm při sklonu střechy 30° taškou Bramac Classic, kolik řad tašek potřebujeme?
U okapu je doporučená vzdálenost latí 33 cm (od spodku nejnižší po vršek latě, která je nad ní – údaj je daný typem tašky), u hřebene je to 4 cm od horního konce krokve. Zbylou délku x = 135 – 33 – 4 cm = 98 cm rozdělíme rovnoměrně podle maximální dovolené vzdálenosti latí, která je 33 cm (údaj daný typem tašky), což je 98 : 33 = 2,96 řad. Počet zaokrouhlíme nahoru, což je 3. Spolu se spodní řadou tedy potřebujeme na pokrytí střechy uložit 4 řady tašek. Vzdálenost latí bude cca 32,7 cm.
odborník radí
Při rozměření střechy postupujte takto:
Určete: 1. spodní lať (u okapu), poté 2. vrchní lať (u hřebene).Vzdálenost mezi nimi se rovnoměrně rozdělí latěmi.
TEXT Stanislav Botur, Bramac a Stavby Strechy Cerová
FOTO autor
ZDROJ Vše o stavbě a rekonstrukci domu, JAGA GROUP, s.r.o.