Zdroj: SGCP

Jak mít v podkroví celý rok příjemně

21. 09. 2022 Sdílet

Představujeme řešení, která vás v létě ochrání před vedrem: izolace, vegetační střechy a protisluneční skla dokážou zabránit teplotním výkyvům v prostorách pod střechou. A navíc s nimi ještě ušetříte za energie. Dejte sbohem bezesným nocím, kdy nemůžete kvůli horku spát – přečtěte si, co zmíněné možnosti obnáší, kde je pořídit i jak na ně získat dotaci.

Zateplení šikmé střechy vám zařídí příjemnou teplotu v podkroví po celý rok –⁠ v létě zabrání přehřívání, v zimě zase únikům tepla. K izolaci se nejčastěji používá minerální vata, přičemž můžete vybírat ze dvou způsobů instalace. 

První z nich, nadkrokevní zateplení, má celou řadu výhod – neubere vám prostor v místnosti pod střechou, nevyžaduje zásahy v interiéru a s přehledem zabraňuje vzniku tepelných mostů. Počítejte ale s tím, že je před instalací potřeba sundat střešní krytinu. ISOVER nabízí pro nadkrokevní zateplení systémové řešení s názvem ISOVER X-Tram. Jde o přesně danou skladbu ověřených materiálů, které na sebe navazují a navzájem podporují své vlastnosti. Druhou možnost představuje zateplení pod krokvemi, které se přidává k mezikrokevní izolaci. ISOVER pro tyto účely opět vyvinul celé systémové řešení. Jmenuje se ISOVER Double Tram a kombinuje vlastnosti minerální izolace, pěnového polystyrenu a výrobků z řady ISOVER Vario® (parobrzdy, tmely, lepicí pásky). 

Podkrokevní izolaci pak můžete opláštit sádrokartonem. Je lehký, takže nezatíží krokve, a naprosto rovný, což vám výrazně usnadní další úpravu. Když navíc sáhnete po sádrokartonu Rigips s Activ’Air®, budete dýchat čistý vzduch. Tato unikátní technologie totiž aktivně rozkládá emise škodlivého formaldehydu, který se do ovzduší uvolňuje například při vaření nebo žehlení. Může se ale objevovat i v textiliích, barvách, lepidlech, dřevotřískovém nábytku či podlahových krytinách.

Skladba systémového řešení ISOVER Double Tram

Skladba systémového řešení ISOVER Double Tram. Zdroj: SGCP

Tloušťka izolantu rozhoduje o účinnosti i vašich úsporách

Až budete plánovat zateplení šikmé střechy, nepodceňte tloušťku minerální vlny, protože právě ta určuje vaše náklady na vytápění pro další desetiletí. Čím silnější izolace, tím lépe brání prostupu tepla či chladu. Nezaplatíte přitom žádné horentní sumy navíc –⁠ samotný izolant tvoří jen 3–⁠5 % z celkových nákladů na půdní vestavbu. Běžně se zatepluje vatou o tloušťce 300 mm, u pasivních domů je to ale až 500 mm. 

Slunce tak akorát díky protislunečním sklům

Mít dostatek světla je pro psychickou pohodu zásadní. Ale když
vás v podkroví téměř propalují sluneční paprsky, má to k pohodě spíš daleko. Proto v Saint-Gobain Building Glass vyvinuli hned několik
typů protislunečních skel, která snižují zahřívání v místnosti až o 5 °C v porovnání s běžným tepelně izolačním sklem. Zároveň však stále propouští dostatek denního světla. 

Jak je to možné? Zmíněná skla jsou navržena tak, aby měla nízký solární faktor (g), tedy schopnost získávat ze slunce energii ve formě tepla. Současně však disponují vysokou světelnou propustností (TL). Poměr těchto dvou veličin (propustnost světla k prostupu energie) se nazývá selektivita a platí, že čím větší číslo, tím lépe. Například sklo COOL-LITE® XTREME se selektivitou 2 představuje zatím nejúčinnější řadu protislunečních skel od Saint-Gobain Building Glass.

Obytný podkroví

Protisluneční skla od Saint-Gobain Building Glass zabrání přehřívání podkroví, ale zároveň pustí do místnosti dostatek světla. Zdroj: SGCP

Vegetační střechy osvěží vás i okolí

Další způsob, jak zabránit přehřívání podkroví, je zeleň. Stejně jako izolace, i vegetační střechy se starají o příjemné mikroklima v budově. Společnost ISOVER vyrábí hydrofilní minerální vlnu, která částečně nahrazuje substrát, takže se dá použít i na lehké střešní konstrukce. Tuto hydrofilní vlnu využívá ISOVER ve svých skladbách zelených střech – vybrat si můžete hned z několika variant:

  • Úsporná střecha s extenzivní vegetací (rozchodníky, netřesky). Výška souvrství substrát + minerální vata se pohybuje mezi 80 a 150 mm.
  • Střešní louka s polointenzivní vegetací. Pěstují se na na ní trvalky, suchomilné traviny a byliny – např. zvonek, hvozdík nebo třezalka. Výška souvrství je 200–⁠300 mm.
  • Střešní zahrada pro vysázení trávníku, stromů a keřů. (intenzivní vegetace). Výška souvrství začíná na 300 mm.

Polointenzivní a intenzivní střechy jsou pochozí, takže na nich můžete mít květináče nebo vyvýšené záhonky a pěstovat zeleninu nebo bylinkyŠikmé zelené střechy bývají většinou extenzivní a nepochozí, protože je u nich potřeba zajistit vegetační souvrství proti sesouvání, a to u větších tlouštěk souvrství nelze. Dalším limitem je pak únosnost většinou dřevěného krovu, který nezvládne přenést zatížení 300 kg a více na m².

Zelená střecha

Zelená střecha se stará o příjemnou teplotu v podkroví po celý rok. Zdroj: SGCP

Kromě toho seženete u společnosti ISOVER i řešení také Modrou střechu. Skládá se z hydrofilní minerální vlny, která je přitížená říčním kamenivem. Takové řešení snižuje odtok vody ze střechy a přispívá k jejímu odpařování do okolí.

Kromě snížení teploty v podkroví toho umí vegetační střechy ještě mnohem víc: 

  • Zadržují dešťovou vodu: dokážou snížit odtok na 50 %, některé typy dokonce na 5 %. Odtok z běžné střechy s hydroizolací je přitom 95–100 %.
  • Například extenzivní zelená střecha s 80mm vegetačním souvrstvím a 5cm deskou hydrofilní vlny ISOVER Flora umí zadržet 60–65 l vody na m².
  • Fotosyntézou produkují kyslík. Také zachytávají prach, čímž přispívají k čistšímu ovzduší.
  • Díky své skladbě snižují povrchovou teplotu střech, čímž redukují tepelné ostrovy ve městech.
  • Umožňují setkávání a komunitní život (pokud se jedná o střešní terasu či pochozí střechu).

Vhodné řešení vyberete s odborníky

Pokud tápete, jestli zvolit zateplení, protisluneční skla či vegetační střechu, máme pro vás tip: kontaktujte Centrum technické a obchodní podpory Saint-Gobain. Tento tým odborníků vám zdarma pomůže vybrat vhodné řešení, poradí vám s materiály i jejich skladbou. A taky vám připraví bezplatnou kalkulaci. Samotnou realizaci můžete taky svěřit profesionálům – ty ověřené najdete na portálu NejŘemeslníci.cz. Stačí zadat bezplatnou poptávku, počkat na první nabídky a pak už si jen vybrat „favorita“. Dívejte se přitom na ukázky prací, které už má řemeslník nebo firma za sebou, a na hodnocení předchozích zákazníků. Tak nejlépe poznáte, s kým se dobře spolupracuje. 

Zdroj: PR článek společnosti SGCP

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: nadkrokevní izolace podkrokevní zateplení podkroví strechy tepelná izolace
Sdílejte článek