Jak zatočit s plísní na stěnách

05. 11. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Existuje řada důvodů, proč majitelé rodinných domů, ale i obyvatelé panelových objektů stále častěji přistupují k zateplení svých obydlí. Vede k tomu úspora financí, které se ušetří za vytápění, ale také úspora energie. Rychle rostoucí […]

Existuje řada důvodů, proč majitelé rodinných domů, ale i obyvatelé panelových objektů stále častěji přistupují k zateplení svých obydlí. Vede k tomu úspora financí, které se ušetří za vytápění, ale také úspora energie. Rychle rostoucí počet zateplených domů s sebou ale nese i zvýšený počet nekvalitně provedených realizací, u nichž se již během několika let začnou na povrchu objevovat mikroorganismy, které jsou pocitově vnímány jako zašpinění fasády. Biotické napadení se pak může stát vážným, nejen estetickým problémem.

Důvodů, proč se na fasádách objevují mikro­organismy, je několik. Obecně lze říci, že svoji roli sehrávají těžko ovlivnitelné přírodní a fyzikální vlivy. Výskytu mikroorganismů totiž napomáhá dostatečná vlhkost, ať už ve formě dešťových srážek nebo kondenzace par na povrchu fasády, ale také nedostatek slunečního záření. Proto se biotické napadení vyskytuje převážně na severních a západních stranách objektů.

Odstranění plísní a ošetření fasády: 1. čistění 2. penetrace 3 finální povrchová úprava foto: Mapei

Odstranění plísní a ošetření fasády:
1. čistění
2. penetrace
3 finální povrchová úprava
foto: Mapei

Finální nátěr musí s předchozími, ošetřujícími vrstvami spolupracovat. Důležitá je přilnavost, krycí schopnost i poréznost - nesmí zabraňovat prostupu vodních par. foto: Mapei

Finální nátěr musí s předchozími, ošetřujícími vrstvami spolupracovat. Důležitá je přilnavost, krycí schopnost i poréznost – nesmí zabraňovat prostupu vodních par. foto: Mapei

Jedním z klíčových faktorů vzniku je ale i výběr samotné povrchové úpravy. Na biotické napadení jsou totiž choulostivé takové úpravy fasád, které jsou vyrobeny na bázi akrylátových pryskyřic. Jelikož je tento druh probarvené omítky na trhu nejdostupnější a také finančně nejméně náročný, přistupuje se k jeho aplikaci nejčastěji. Odhaduje se, že až 70 % fasád všech zateplených domů je tvořeno tímto materiálem a většina z nich je napadena mechy, řasami a plísněmi.

Je-li již fasáda mikroorganismy napadena, je dobré co nejdříve přistoupit k řešení problému a zamezit dalšímu rozvoji. Pro tyto účely byly vyvinuty speciální systémy, pomocí kterých lze mikroorganismy i s jejich kořeny dokonale odstranit a které následně vytvoří na fasádě ochranný štít zabraňující opětovnému napadení fasády.

foto: thinkstock.cz

foto: thinkstock.cz

Jak správně postupovat

Řešení pro zašpiněné fasády

Je-li již fasáda mikroorganismy napadena, je dobré co nejdříve přistoupit k řešení problému a zamezit dalšímu rozvoji. Pro tyto účely byly vyvinuty speciální systémy, pomocí kterých lze mikroorganismy i s jejich kořeny dokonale odstranit a které následně vytvoří na fasádě ochranný štít zabraňující opětovnému napadení fasády. Systém, který je schopen poskytnout povrchům dlouhodobou ochranu, se skládá ze tří složek, z nichž každá obsahuje fungicidní látky.

Plísně najdeme paradoxně nejen ve starých a vlhkých sklepeních, ale i v nových, zateplených objektech.

S biotickým napadením je nutné bojovat v esteriéru i interiéru. Princip ochrany zůstává stejný. foto: Mapei

S biotickým napadením je nutné bojovat v esteriéru i interiéru. Princip ochrany zůstává stejný. foto: Mapei

1 Čistění
Prvním krokem je očistění postižené fasády od všech nečistot. Pro tento účel byl vyvinut čisticí prostředek, který pomocí hloubkového čistění odstraňuje řasy a plísně. Před jeho aplikací je potřeba povrch očistit od veškerých zbytků olejů, mastnot a nesoudržných částic. Poté se pomocí nízkotlakého ručního stříkacího zařízení nebo štětce nanese přípravek a nechá se působit, dokud se nevsákne. Následně je třeba řasy a plísně mechanicky odstranit. Takto ošetřený povrch je potřeba nejméně 8 hodin ochránit před deštěm.

Mapei Silancolor Cleaner pomocí hloubkového čistění odstraňuje řasy a plísně. foto: Mapei

Mapei Silancolor Cleaner pomocí hloubkového čistění odstraňuje řasy a plísně. foto: Mapei

2 Penetrace
Po dokonalém vyschnutí přichází na řadu penetrační nátěr. Jedná se o izolační základní nátěr na bázi silanů a siloxanů ve vodní emulzi, který zajistí sjednocení savosti povrchu a zvyšuje přilnavost následně nanášených vrstev. Nátěr fasádu ochrání nejen před biotickým napadením, ale také před agresivními chemickými vlivy, UV zářením a vlhkostí, protože udržuje neměnnou propustnost podkladu a zaručuje jeho vodoodpudivost. Penetrační nátěr se nanáší běžnými způsoby, tedy štětcem, válečkem nebo stříkacím zařízením. K dalšímu kroku – nanesení barevného nátěru – je možné přistoupit až po 24 hodinách.

Silancolor Primer Plus je penetrační nátěr, který zajišťuje přilnavost dalších vrstev. foto: Mapai

Silancolor Primer Plus je penetrační nátěr, který zajišťuje přilnavost dalších vrstev. foto: Mapai

3 Finální úprava
Pro dosažení co nejlepšího výsledku je dobré volit barevný nátěr se schopností ochránit podkladní vrstvy proti nepříznivým vlivům mikroorganismů. Proto odborníci využívají ochranný hydrofobní nátěr na bázi silikonové pryskyřice ve vodní disperzi, který zajistí dlouhodobý vzhled a má i dobrou propustnost vodních par. Netvoří tak na rozdíl od běžných syntetických nátěrů nepropustný povrchový film, ale paropropustnou vrstvu. Přítomnost speciálních silikonových pryskyřic současně zabraňuje vsakování vody do podkladu. Kromě ochrany dodává podkladním vrstvám také příjemný hladký a matný vzhled, který je sametový na dotek. Vyrábí se v široké škále barev, které jsou dostupné v systému automatického barvení ColorMap.

Kritickými místy v interiéru jsou zejména rohy u podlahy a pak ostění – nejčastěji v místech kondenzace vodních par nebo tepelných mostů. foto: Mapei

Kritickými místy v interiéru jsou zejména rohy u podlahy a pak ostění – nejčastěji v místech kondenzace vodních par nebo tepelných mostů. foto: Mapei

Nový systém se ovšem doporučuje používat i na nové fasády, a to právě z toho důvodu, aby se předešlo nechtěnému biotickému napadení. Před zahájením nanášení jednotlivých vrstev je však třeba počkat, až je povrch vyzrálý, dokonale čistý a soudržný.

TEXT RED
FOTO Archiv firem, Mapei
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: cisteni fasada penetrace plisen stavba
Sdílejte článek

Diskuze