Jak zrekonstruovat starou chatu a nápaditě zvětšit její prostor?

25. 02. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Stará chata u jezera již dynamické rodině nestačila. Přibyly nevlastní děti a bylo třeba uvažovat o jejím rozšíření.

foto: v2com, Adrien Williams

foto: v2com, Adrien Williams

Každý člen rodiny potřeboval vlastní klidný koutek, ale děti i společné místo na hraní. Architekti navrhli rozšíření, které vzdává hold historickému domu a zároveň odráží krásu krajiny.

foto: v2com, Adrien Williams

foto: v2com, Adrien Williams

Vylepšená a zjednodušená verze starého

Architekti z ateliéru ACDF Architecture vytvořili nový prostor jako bílý hranol na betonovém podstavci – tuto ideu už využili i u jiných staveb. Nový dům působí jako vylepšená verze stávajícího domu s čistými liniemi. Tento kontrast navádí k zamyšlení se mezi minulým a současným, mezi historií a budoucností. Nakonec, přístavba vznikla kvůli mladší generaci. Plechová střecha v kombinaci s dřevěným obložením připomíná hladkou lesklou kůru bříz, které zde rostou.

foto: v2com, Adrien Williams

foto: v2com, Adrien Williams

Jak je řešena dispozice?

Jednoduchost a důraz na použité materiály v interiéru zosobňují leštěné betonové podlahy a detaily z přírodního dřeva. V přízemí se nachází otevřený prostor s velkými okny, které poskytují výhled na jezero. Krb na centrálním místě velkého obývacího pokoje vytváří atmosféru pohodlí a harmonie. Zabudované lavice ve společných prostorách zároveň plní funkci úložných prostorů. Součástí obývacího pokoje je herní stůl, vhodný na společné trávení volného času s dětmi. Níže je umístěna ložnice, využívající klesající terén.

foto: v2com, Adrien Williams

foto: v2com, Adrien Williams

Skleněný most jako spojení minulosti se současností

Starý a nový dům spojuje skleněný můstek. Z kuchyně v původním domě se přes něj dostanete přímo do obývacího pokoje v přístavbě. Kromě toho, že je zdrojem přirozeného světla v domě, nabízí „přestávku“ mezi interiéry s výhledem na přírodu. Přecházejíc po můstku se cítíte jako venku. Navíc, když jste v kuchyni, můžete vizuálně komunikovat s lidmi v obýváku a naopak.

foto: v2com, Adrien Williams

foto: v2com, Adrien Williams

Chata Malá sestra ve zkratce

Architektonický ateliér: ACDF Architecture

Tým architektů: Maxime-Alexis Frappier, Patrick Morand, Yoanna Anastassova, Kassandra Bonneville, Mireille Létourneau, Romilda Reda

Spolupráce: Étienne Hotte

Lokalita: Saint-Donat, Quebec, Kanada

Plocha: 130 m2

Rok realizace: 2018

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: v2com, Adrien Williams

Kategorie: Návštěvy domů Rekonstrukce domu
Tagy: betonové podlahy chalupy chaty rekonstrukce chaty
Sdílejte článek

Diskuze