Moderní a zdravé bydlení v domě po babičce
Dům se stanovou střechou a čtvercovým půdorysem o rozměrech okolo 10 × 10 m na zvýšeném soklu… Tyto čtvercové domy zaplavily v 50. až 70. letech 20. století české i slovenské vesnice a města. Stavěly se jeden vedle druhého a většinou tak stojí dodnes. Pokud jste i vy jeden z takových domů zdědili nebo v něm již déle bydlíte, společnost VELUX má pro vás návod, jak ho proměnit ve zdravý a moderní domov.
Rekonstrukce podle RenovActive
Na první pohled se zdá, že takový dům je zbytečné rekonstruovat. Opak je pravdou. Společnost VELUX přišla s jednoduchým návodem, jak ze čtvercového domu udělat zdravé bydlení. V roce 2019 rekonstruovala vzorový dům RenovActive ve slovenském městě Šaľa.
Architekti, které VELUX k vypracování rekonstrukce přizval, zachovali původní výraz domu, ale designovým zpracováním detailů – například použitím hladké krytiny nebo hranatých okapů – dosáhli moderního vzhledu.
V interiéru se architekti zaměřili zejména na zajištění komfortního bydlení. Stačily na to drobné stavební úpravy a materiály, které podporují zdravé mikroklima. Nejzásadnější změnou bylo rozšíření obytného prostoru do podkroví.
Obytné podkroví
Čtvercový dům nenabízí dostatek prostoru, proto je bydlení v podkroví nezbytnou součástí rekonstrukce. Důležité je zajistit správné prosvětlení, přísun čerstvého vzduchu a tepelný komfort během celého roku, tedy ochranu před chladem v zimě a ochranu před přehříváním v létě.
Větší plocha oken
Dostatečně prosvětlit podkroví i celý dům je při přestavbě zásadní úkol. Správným prosvětlením domu zajistíte v každé místnosti a v každém patře příjemné vnitřní prostředí plné přirozeného světla a čerstvého vzduchu. Pozor, nelimitujte se jen fasádními okny, do podkroví patří střešní okna, která zajistí optimální světelné podmínky uvnitř domu.
Schodišťová šachta pomáhá osvětlení i větrání
Otevřená schodišťová šachta zajistí dostupnost denního světla a přirozené větrání pomocí komínového efektu. Nahromaděný znečištěný vzduch z celého interiéru se rychle odvádí přes střešní okna v horní části schodiště. Prostor by proto měl být otevřený do krovu už z přízemí, případně lze použít schodišťovou šachtu. Takové řešení pomůže nejen efektivně vyvětrat, prosvětlí také přízemí domu.
Dynamická ochrana před sluncem
Tepelnou ochranu proti přehřívání pomáhá zajistit vnější stínění zasklených ploch. Venkovní rolety poskytnou maximální ochranu před přehříváním a postarají se o příjemnou teplotu během celého dne a všech ročních období, zatemnění z vnitřní strany zase pomáhá správně nastavit noční režim a vytváří podmínky pro kvalitní spánek.
Systém hybridního větrání
Hybridní větrací systém kombinuje mechanické a přirozené větrání pomocí automatizace oken a vytápění. V létě se ke chlazení domu využívá větrání prostřednictvím komínového efektu. Během zimy pomáhá udržet dobrou kvalitu vzduchu v interiéru mechanické větrání.
Lepší energetická efektivita
Kvalitnější obálka domu a moderní topný systém přinesou lepší energetickou efektivitu domu. Obálka optimalizuje energetické parametry a tepelný komfort domu. Důležité je proto staré obvodové stěny i střešní konstrukci zateplit, vybrat si kvalitní okna.
Etapizace – základ úspěchu
Rekonstrukci si rozčleňte na několik etap. Renovovat můžete také postupně podle svých finančních možností či požadavků na velikost užitné plochy v domě. Začněte s nezbytnými modernizačními pracemi. Časem můžete obytný prostor rozšířit.
Více informací a projekt domu zdarma získáte na www.renovactive.sk.
ZDROJ PR článek VELUX