Zdroj: Rehau

Na čem záleží při výběru nových oken?

30. 06. 2021 Sdílet

Výběr oken je jedním z nejdůležitějších kroků, který je potřeba při stavbě nového domu udělat. Velikost oken zásadně ovlivní míru prosvětlení interiéru, design pak zvýrazní charakter architektury a materiál oken včetně zasklení ovlivní energetické ztráty. Co je tedy důležité pro výběr?

Materiál oken, počty komor a třídy profilů?

Na výběr jsou v podstatě 3 základní materiály. Plast, dřevo a hliník. Elegance patří hliníku, stejně jako nejvyšší cena. Dřevo je sice na pohled krásné, ale náročné na údržbu. Pro plastová okna je typická naopak snadná údržba, dlouhá životnost a příznivá cena. A navíc bezkonkurenční výběr designů včetně dřevodekorů, které jsou natolik věrohodné, že je ani nerozeznáte od originálu. A k tomu si můžete zvolit jinou barvu okna v interiéru, která se vám bude více hodit. Proto jsou tato okna nejprodávanější. Tak u nich nyní zůstaneme.

Velká kuchyň prosklená

Zdroj: Rehau

Dříve se každý zajímal o počet komor, ale to už dávno není důležité. Tepelně-izolační vlastnosti se dnes hodnotí součinitelem Uw, který charakterizuje okno jako celek. Česká norma zatím doporučuje Uw = 1,2 W/m2K a u pasivních domů je to 0,6. Tříkomorový systém je dnes u renomovaných výrobců standardem. Třídy profilů rovněž nehrají roli, podle které bychom měli vybírat. To bylo důležité dříve, když se vyráběly úzké profily (60 mm). Dnes je nejběžnější velikost 80 mm (např. okna SYNEGO). Větší velikost profilu ovlivnila jeho chování při mechanickém namáhání a při změně teplot, takže tloušťka stěn dříve rozlišovaná třídou profilu, ztratila své opodstatnění. Proto při výběru dbejte více na renomé výrobce, který odpovídá za vysokou kvalitu svých materiálů, použitých povrchových fólií a zpracování svarů.

Alternativa zvaná kompozit

Existují ovšem také kompozitní okna vyráběná z materiálu RAU-FIPRO X, tedy materiálu na bází PVC a skelných vláken. Taková okna mají ve srovnání s „obyčejným“ plastem, vyšší tvarovou stabilitu, pevnost a tuhost. To je obrovská výhoda u velkých formátů. Kompozitní okna mají také vylepšené Uw na základě možné kombinace s izolačními klíny, které se vkládají do funkčních komor. Jejich výrobní rozměrové možnosti jsou jen o málo menší, než u oken hliníkových.

Pohled do obýváku z terasy

Zdroj: Rehau

Čím větší, tím lepší

Změnou chování uživatelů a přístupem ke komfortnímu bydlení se do popředí prodral trend velkoformátových okenních systémů často doplňovaných například HS portály případně PSK systémy posuvných dveří. V tomto případě boduje hlavně kompozitní materiál, protože za mnohem nižší cenu, než jsou hliníkové systémy, umožní navrhnout rozměry okenních prvků až do výšky 2,8 m v bílém provedení (barevné profily jsou cca o 10 % menší). To jsou například okna GENEO se stavební hloubkou 86 mm. Takové okno unese sklo hmotnosti 100 až 130 kg (u HS portálu je to dokonce až 400 kg).

Rodinný dům velké pískoviště

Zdroj: Rehau

Okna jsou dobrá investice

Moderní plastová okna jsou nejen zárukou značných energetických úspor, ale díky novým konstrukcím nabízejí mnohem vyšší komfort. Například v podobě vysokého hlukového útlumu (až 47 dB) což je hodně znát v případě rušných lokalit, kde se dnes již běžně staví. Současná okna umožňují nastavit požadované parametry mnohem komplexněji, než dříve. Tak například kompozitní okno nemusí mít do určitých rozměrů ocelovou výztuž, což opět pozitivně ovlivní tepelně-izolační vlastnosti a hmotnost. Navíc lze do takového profilu instalovat třeba přídavné termomoduly nebo jiné zařízení jako je alarm (SMART GUARD) či systém řízeného větrání (Inovent).

Okenni system

Zdroj: Rehau

Moderní okna jsou tedy dobrou investicí, která zhodnocuje nemovitost. Ale pozor, sebelepší okno nemusí přinášet dobrou službu, pokud je špatně provedená montáž nebo utěsnění okna v ostění zejména u nízkoenergetických nebo pasivních domů. Inspirujte se na www.rehau.cz, kde najdete i proškolené a spolehlivé dodavatele vzhledem k dané lokalitě.

Zdroj: PR článek společnosti REHAU

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: dřevěná okna hliníková okna kompozitní materiál Od partnerů okenní profily Okenní systémy okno plastová okna
Sdílejte článek