Zdroj: David Korsa

Rekonstrukce řadového domu v Brně: Dětský pokoj ve věži i náramek ukrytý pod podlahou

17. 05. 2025
Diskuze (0)
Sdílet

Proměna původního řadového domu na stavbu vyhovující modernímu bydlení nebyla jednoduchá. Její součástí bylo i pochopení nové situace v ulici. Vedle rekonstruovaného řadového domku kdysi stál ještě jeden. Ten však padl při rozšiřování cesty a na jeho místě je dnes parkoviště.

Kuchyně a dvůr

„Návrh jsme přizpůsobili tak, aby dům po proměně vytvořil chybějící nárožní bod ulice. V přízemí je denní zóna s kuchyní a obývákem. Přesunutím vchodu k plnému štítu sousedního domu se podařilo přízemí prosvětlit ze tří stran,“ vysvětluje architekt Jan Kopecký.

Z obytného prostoru se přes velké prosklení dostanete do dvora, jehož půdorys je lichoběžníkový. 

Na míru navržená kuchyňská linka s knihovnou tvoří jeden prostorový blok. Slouží i k předělení funkcí prostoru – za tímto dřevěným blokem je vstupní chodba. V místě ocelové podpěry byla kdysi pevná příčka.

Denní zóna

V denní zóně hrají hlavní roli dřevěné materiály Zdroj: Petr Marvan

Denní zóna

Když se postavíte směrem ke dveřím na dvůr, naskytne se vám pohled na celou denní zónu, tedy spojenou kuchyni s obývákem. Materiálové řešení je jednoduché. V interiéru kombinuje leštěný beton, mořené dřevo a bílou omítku, exteriér dolaďuje původní recyklovaná střešní krytina.

Zajímavost? „Při bouracích pracích jsme pod dřevěnou podlahou objevili starý korálkový náramek, jehož barvu jsme použili na vchodové dveře, abychom zachovali kontinuitu místa,“ zdůrazňuje architekt.

Pod podlahou našli modrý náramek. Jeho barvu dali vstupním dveřím.

Modrý náramek

Náramek se stal inspirací pro barvu dveří domu Zdroj: Petr Marvan

Horní podlaží

Dům je po rekonstrukci vyšší o jedno poschodí – „věž“. V ní je ložnice, dětský pokoj a koupelna. Převýšenou ložnici s meziposchodím, která byla původně určená pro rodiče, ihned po nastěhování zabraly děti.

Nové místnosti v poschodí nezabírají stejnou plochu jako ty v přízemí, což je zřejmé i z interiéru obývacího pokoje otevřeného do krovu.

Jaké materiály použil architekt? Jednoduché a nadčasové. Podlahy jsou z leštěného betonu, stěny bílé a nábytek převážně ze dřeva. Kombinace starých a nových prvků vyrobených na míru vytváří v prostoru napětí a dynamiku.

Dětský pokojíček v horním podlaží

V dětském pokoji nechybí ani chytré mezipatro. Zdroj: Petr Marvan

Nové nároží

Po zbourání posledního řadového domu, na jehož místě je dnes parkoviště, dostala stavba novou funkci – ukončuje celou ulici.

Hlavní dominantou zrekonstruovaného domu je velké okno, které ho výškově zarovnává s okolními domy. Architekti označují nejvyšší část střechy jako „nárožní vikýř“, protože opticky uzavírá řadu domů.

Nejen zpředu, ale i zboku vypadá dům moderně a netradičně. Velké okno v nárožním vikýři rámuje výhled do údolí přes střechy naproti stojících domů.

Přečtěte si také:
Starý dům po prarodičích ve Staré Huti potřeboval rekonstrukci. Udělali z něj moderní bydlení

Galerie:

Text: Sabína Závarská
Zdroj: Časopis HOME
Foto: David Korsa (exteriéry), Takuu – Petr Marvan (interiér)

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: architektura rodinný dům
Sdílejte článek

Diskuze