Sedlové střechy loni opět porazily ty ploché

06. 03. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Ploché střechy jsou stále v kurzu, data za loňský rok ale ukazují, že Češi se stále drží tradičnějšího pojetí rodinného domu a upřednostňují střechu sedlovou. Podle celoroční statistiky největšího stavitele rodinných domů v České republice […]

Ploché střechy jsou stále v kurzu, data za loňský rok ale ukazují, že Češi se stále drží tradičnějšího pojetí rodinného domu a upřednostňují střechu sedlovou. Podle celoroční statistiky největšího stavitele rodinných domů v České republice se v roce 2013 objevily ploché střechy pouze na 23 procentech jejich staveb v poměru k 77 procentům střech sedlových. Výsledky za rok 2013 potvrzují dlouhodobý trend, jehož příčinou jsou nižší náklady při realizaci střechy sedlové. Data vycházejí z údajů o hospodaření společnosti Ekonomické stavby.  

Při výběru typu domu se rozhodujeme podle několika základních faktorů, roli hraje naše představa o vysněném domě, ale také cena samotného střešního řešení, okolní zástavba a v neposlední řadě i kvalitativní vlastnosti. Desítky let zpátky se totiž často objevovaly nekvalitní ploché střechy, které protékaly. Ty svým o několik let mladším a modernějším sestrám však stále dělají špatnou pověst, a to i přesto, že dnešní kvalitní technologie již zaručují plnou funkčnost.

Varianta domu s plochou střechou – Dominik 6 Zdroj: Ekonomické stavby

Varianta domu s plochou střechou – Dominik 6
Zdroj: Ekonomické stavby

Sedlová střecha je jak z konstrukčního hlediska, tak z pohledu technologického a méně náročná. „V našem portfoliu nabízíme střechy jak sedlové, tak ploché. Naši klienti však ve tři čtvrtině případů upřednostňují domy s klasickou sedlovou střechou, která je většinou i cenově výhodnější, v průměru až o jednu pětinu,“ vypočítává výrobní ředitel společnosti Ekonomické stavby Jan Černý. Častou otázkou při výběru střechy je také možnost využití obytného prostoru, který se pod ní nachází. Plochá, stejnoměrně vysoká střecha nabízí mnohem vyšší variabilitu bydlení v obytném prostoru a navíc i možnost zřízení terasy na její horní části. Sedlová střecha pak umožňuje netradiční půdní řešení, které umí dnešní architekti rovněž neprojektovat tak, aby byl podkrovní prostor bezezbytku využit.

Varianta domu se sedlovou střechou Ekonomik N7 – 77 Zdroj: Ekonomické stavby

Varianta domu se sedlovou střechou Ekonomik N7 – 77
Zdroj: Ekonomické stavby

Převažující zájem o sedlové střechy předpokládají v Ekonomických stavbách i v letošním roce, kdy do nabídky zařadili pouze 12% domů s plochou střechou.

Více informací na www.ekonomicke-stavby.cz

Kategorie: Novinky Rekonstrukce domu
Tagy: plochá strecha rodinny dum sedlová střecha
Sdílejte článek

Diskuze