Vchod do domu podle feng shui

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Umění feng shui považuje vchod za jedno z nejdůležitějších míst v domě či bytě. V hierarchii stojí hned za kuchyní a ložnicí a přijímáme jím životadárnou energii do svého osobního prostoru, a tím i do celého našeho života. V české kotlině se vchodům […]

Umění feng shui považuje vchod za jedno z nejdůležitějších míst v domě či bytě. V hierarchii stojí hned za kuchyní a ložnicí a přijímáme jím životadárnou energii do svého osobního prostoru, a tím i do celého našeho života. V české kotlině se vchodům příliš nevěnujeme, ba naopak, bývají nejvíce zanedbávanými místy. Často je vnímáme jako něco, co k nám domů ještě nepatří. Toto výsostné právo přiřkneme až obývacímu pokoji a dalším místnostem. To je však velká chyba, které se musíme za každou cenu vyvarovat.

 

Vchod je branou do srdce, do našeho života. Je to místo, kudy k nám přichází nejvíce energie. To, jakým způsobem se o něj staráme, ovlivňuje kvalitu této energie. Měli bychom tedy dbát na to, aby byl vchod dostatečně veliký a prostorný. Jedině tak nám může do života proudit životodárná síla v plné hojnosti. V opačném případě budeme pociťovat únavu a ta se dříve či později podepíše i na naší psychické pohodě a tělesném zdraví. Čím prostornější vchod, tím více energie můžeme skrze něj přijímat. Proto je také důležité, aby se vchodové dveře otevíraly dokořán, a ne jen na půl. Minimální úhel otevření musí být alespoň 91 stupňů. Proto není vhodné, aby za dveřmi byla hned zeď, kus nějakého nábytku či zarážka, která je nedovolí doširoka otevřít.

Nejen vchod do rodinného domu musí být dobře čitelný.
Vchodové dveře by neměly mířit přímo na schody vedoucí dolů. Může to způsobit odtékání energie z bytu a rovněž určitý pocit nerovnováhy a závrati. Hlavní dveře by měly svým rozměrem odpovídat velikosti domu. Mají být co největší, aby umožnily příchod energie, a také výrazné – ať už svojí barvou nebo úpravou vchodové části, aby lákaly pozornost jak majitelů, tak i energie.

 

První dojem je důležitý

Zajistíme-li dostatečné množství energie, musíme se postarat i o to, aby byla pozitivní a zdravá. Toho docílíme tím, že vchod bude výrazný, světlý, dobře nasvícený a uklizený. Jedná se o místo, které nás vítá doma. Proto by mělo být co nejvelkorysejší a nejpříjemnější. Jedině tak se můžeme těšit na návrat domů. Rozhodně bude vřelejší uvítání v prostorném, světlém a upraveném prostoru než ve stísněné, malé a tmavé místnosti. Měli bychom si také uvědomit, že se zde utváří první dojem. Pokud vás ihned při příchodu naštvou rozházené boty, neuklizené bundy a nepořádek na podlaze, pravděpodobně budete dost rozladění. Proto mějte vchod vždy uklizený a upravený. Nemělo by se zde nic jen tak povalovat a neměly by zde být ani věci, do kterých bychom mohli narazit či o ně zakopnout. Způsobují totiž, že se nám začnou objevovat překážky i v našem životě, a o ty rozhodně nestojíme. Boty proto uklízejte do botníku a taškám, bundám a kabátům vyčleňte místo v šatně či skříni. Neškodí však menší věšák na svršky. Přijdou vhod nejen pro návštěvy, ale i  tehdy, když jsou vaše kabáty vlhké kvůli dešti. Pak je zde můžete pověsit, a když uschnou, opět uklidit.



Pozor na otevřené schodiště, které od vchodu vede hned do dalších pater domu. Mohlo by se stát, že většina energie bude směřovat do horního patra, a přízemí tak bude trpět jejím nedostatkem. Mnohem lepší řešení je schodiště uzavíratelné dveřmi nebo úprava vchodu tak, aby část energie zůstala i v přízemí.

Několik cenných rad při zařizování vchodu do vašeho domova

• Pokud je to možné, zařizujte vchod jako první.
• Používejte pouze jeden vchod jako hlavní.
• Zajistěte, aby vchodové dveře byly vizuálně odlišitelné od ostatních dveří v objektu.
• Dveře by se měly dát doširoka otevřít (minimální úhel je 91°).
• Vchod by měl být světlý, uklizený a mělo by se jím procházet bez překážek.
• Vchodové dveře nesmějí být naproti dveřím na WC. Do protější zóny neumísťujte ani zrcadlo.


Dveře jako široká náruč

Existuje rovněž několik užitečných pravidel. Vchodové dveře by například neměly být naproti dveřím na WC, které by rázem byly tím prvním, co při návratu domů uvidíte. A přicházet domů „na záchod“ není moc příjemné. Dalším pravidlem je, že by naproti vchodovým dveřím nemělo být umístěné zrcadlo. To odráží energii zpět ven a ta se pak nemusí v dostatečné míře dostat do domu či bytu. Ve vchodu by měl být vždy dostatek světla a nikdy bychom se zde neměli pohybovat po tmě. V případě, že zde není denní světlo, je nutno v předsíni zabezpečit dostatečně silné umělé osvětlení.

Hlavní vchod by neměl být naproti vchodu na zahradu. Je zde nebezpečí, že tudy sice energie vstoupí, ale hned proletí ven a v domě nic z ní nezůstane. Tuto přímou dráhu energie musíme něčím zastavit. Mezi hlavní dveře a dveře na zahradu můžeme umístit například kus nábytku nebo jiný bytový doplněk.

Dveře by také měly být výrazné, aby bylo vždy jasné, že se jedná o hlavní vchod. Měla by tu být i viditelně umístěná jmenovka. Na první pohled se to nemusí zdát, ale to, jakým způsobem použijeme jméno rodiny, silně ovlivní i energii v domě. Vyberete-li si například Novákovi, vypovídá to o silné soudržnosti a výsledkem bude silná podpora rodinné energie. Tvar Petr a Jana Novákovi sice přitakává hlavní rodinné energii, ale zároveň již umožňuje určitou samostatnost a napovídá, že rodinné pouto zde nebude až tak silné. Zvolíte-li jmenovku s textem Petr Novák, Jana Nováková, bude rodinná energie velmi slabá. Naopak poměrně výrazně posílíte energii jednotlivce.

Rostliny mohou velmi dobře zvýraznit vchod do domu. Hlavně když hodně a často kvetou. Pak mají i výrazný vítací charakter. Nesmíme to však s nimi přehánět, aby ve výsledku nestínily a neznemožnily nám vstup do domu. Vchod do domu by měl být nejlépe ze strany, z níž vstupujeme na pozemek. Feng shui nedoporučuje umístit vchod tak, abychom museli obcházet celý dům. K domu totiž pak přicházíme z jeho zadní strany a neumíme si vychutnat krásné průčelí. Dům musíme obejít, což vyvolává pocity nepříjemného plížení. Cesta vedoucí ke vchodu nesmí být rovná a mířit přímo k němu. Tím vzniká velmi prudká energie, kterou se podvědomě cítíme ohroženi. Cestička by měla být dostatečně široká, udržovaná a měla by vytvářet meandry (zákruty), jako když se vlní řeka. Taková cesta zpomalí energii a volně ji přivede až do domu.

 

Který je ten hlavní?

Velmi důležité je určení hlavního vchodu, v případě, že jich má rodinný či bytový dům více. Ostatní vchody pak musíme jasně vnímat jako vedlejší a používat je jen k některým účelům. Například při vstupu na zahradu nebo při vynášení nákupu z auta. Rozhodně však nevcházejte do domu z garáže – silně to zhoršuje kvalitu energie.

Neopomíjejte ani hledisko světových stran. Každá z nich má svoji energii a ta se pak prolíná do našich domů a životů. Severní strana přináší klid, moudrost, hloubku, ale také rozvážnost a pomalost. Sever se váže k energii vody, která umí přinášet i peníze, což je vhodné například i pro finanční instituce. Ale pozor – s vodou mohou také odtékat. Jižní strana naopak přivádí velmi aktivní, činorodou energii. Tato energie je vhodná pro společenské aktivity, mladé a temperamentní lidi. Nehodí se ale příliš pro odpočinek. Východ také přináší aktivitu, originalitu, vize, plány. Je to svěží energie plná zdraví. Západ poskytuje radost, klid a regeneraci, která je výhodná například pro hotely, regenerační centra a domy, ale i pro příjemné domácí prostředí. Prostě všude tam, kde si chceme vychutnat pohodu, klid a radost.

Je vhodné zvýraznit vstup brankou. V našich podmínkách to není tak typické jako u východních kultur. Není tedy třeba kopírovat východ a stavět brány. Velmi vhodné a často používané i v západní kultuře jsou však branky na pozemek či na zahradu. Jasně tak oddělují pozemek určený například k posezení (terasa) a zahradničení (květiny, a záhonky). Místo brány před vchodem v našich končinách často využíváme stříšky, sloupy či schodiště. Všechny tyto prvky vstup dostatečně zvýrazní, a navíc jsou naší kultuře blízké.

Vchodu se opravdu vyplatí věnovat co největší pozornost. Dalo by se dokonce říci, že by měl být zařízený jako první. Bude nás pak vítat, dojem z něho bude krásný a budeme se i díky němu více těšit domů a cítit se zde příjemně. Rozhodně tyto brány domovů nepodceňujte – vždyť mají velký vliv nejen na kvalitu našeho bydlení, ale také na samotný náš život.

TEXT: Dagmar a Jiří Černákovi, BYU Feng Shui Centrum
FOTO: archiv firem a redakce
Odpovědná redaktorka: Zuzana Hošková

BYU FENG SHUI CENTRUM
Jiří a Dagmar Černákovi

V našem centru pomáháme klientům vytvářet harmonický domov. Klademe důraz na jedinečnost každého člověka, konkrétní rodinné vazby, skutečné potřeby a přání. Neopomíjíme ani hledisko funkčnosti prostoru. Uplatňujeme principy tradičního umění feng shui, které je založeno na harmonii člověka s moderním prostředím, v němž žije a pracuje.
Více na www.byu.cz

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: feng šuej vchod Zahradní květiny
Sdílejte článek

Diskuze