Ze staré dílny uprostřed zahrady příjemná společenská místnost

25. 09. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Ke staré chatě z padesátých let patřila i dílna, postavená přibližně v osmdesátých letech minulého století. Nikdy není špatné mít na pozemku další malíčky „domek“, do něhož může být přesunuto pár aktivit. I takto může vypadat proměna původního pracovního prostoru na příjemný společenský.

Nezbourali ji kvůli industriálnímu charakteru

Malý domek na pozemku ve Staré Boleslavi stojící u chaty sloužil nadšenému kutilovi. Jeho základem byla ocelová konstrukce vyplněná dřevocementovými panely. I když mnozí řemeslníci doporučili dílnu rovnou srovnat se zemí, architekti ze studia Nordic zen měli jiný názor. Rozhodli se dílnu zrekonstruovat kvůli tomu, že měla skvělý industriální vzhled. 

Rekonstrukce dílny Stará Boleslav

Změna účelu si vyžadovala nový přístup

Hlavní změna je vidět na první pohled – úzká horizontální okna byla vyměněny za velké prosklené plochy (velkoformátové tepelně-izolační dvojskla). Tím vznikl pocit, že se nacházíte přímo v přírodě – z velké části se podařilo smazat hranici mezi interiérem a exteriérem. Protože původní dílna měla nyní plnit absolutně jiný účel, bylo potřeba zateplení. Střechu pokrývají asfaltové pásy a celá stavba je obložená modřínovými deskami natřenými šedou barvou s patinou.

Rekonstrukce dílny Stará Boleslav

Rekonstrukce dílny Stará Boleslav

Interiér s lampami ze staré továrny

V interiéru také najdeme modřínové dřevo, a sice na podlaze. Strop natřený na bílo opticky zesvětluje a zvětšuje prostor, působí harmonizujícím dojmem. Industriální charakter interiéru kromě samotné kovové konstrukce dodávají továrenská světla z třicátých let a také kovové židličky lemující velký dubový stůl. Úložné prostory jsou řešeny tak, aby zabírali co nejméně prostoru, ale přitom nabídli všechno potřebné.

Rekonstrukce dílny Stará Boleslav

Nepřišli ani o dílnu

Někdejší dílna dnes tvoří vícero funkcí podle potřeby a situace. Může sloužit jako pracovna, jídelna, ale i útočiště před deštěm, či ložnice pro hosty. Neocenitelnou atmosféru dotváří i teplo z kachlí. Domácí však nepřišli ani o dílnu. „Objekt nové dílny a skladu je dřevostavba, jejímž základem je nosná dřevěná konstrukce z hranolů 9 x 5 cm opláštěných modřínem. Celý objekt je nezateplen. Pultovou střechu pokrývají asfaltové pásy. Dveře celodřevěné s kovovým mechanizmem na posun. Objekt je postaven na betonových pásech a desce,“ charakterizují architekti objekt, v němž sídlí nová dílna.

Rekonstrukce dílny Stará Boleslav

Rekonstrukce dílny Stará Boleslav

Architektonický ateliér: Nordic zen

Architekt: Ing. Arch. Zdeněk Duroň, Radka Duroňová

Lokalita: Stará Boleslav, ČR

Společenská místnost: 33 m²

Dílna: 16,1 m²

Sabína Zavarská

foto: Jiří Ernest

Kategorie: Návštěvy domů Rekonstrukce domu
Tagy: dílny dřín rekonstrukce dílny strop a stěny záhradné domčeky
Sdílejte článek

Diskuze