Stavba rodinného domu může upevnit váš vztah

20. 06. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Dávno jsou pryč doby, kdy se stavba rodinného domu brala jako výsadně mužská záležitost. V dnešní době už je situace úplně jiná a rodinné domy nejčastěji realizují životní partneři společně. To ale přináší notnou dávku […]

Dávno jsou pryč doby, kdy se stavba rodinného domu brala jako výsadně mužská záležitost. V dnešní době už je situace úplně jiná a rodinné domy nejčastěji realizují životní partneři společně. To ale přináší notnou dávku emocí a tedy i tlak na mezilidské vztahy. Jak se s tím umí české páry vyrovnat?

Netradiční výzkum, který mapuje vztahy mezi ženami a muži na českých stavbách, provedly autorky blogu zenanastavbe.cz. Z jejich výzkumu vyplývá, že pro polovinu dotázaných párů byla stavba či rekonstrukce zajímavou zkušeností, která posílila jejich vztah. 32 % respondentů by i přes občasné neshody nevolilo jinak a zbývajících 28 % komentuje stavbu domu slovy „ bylo to peklo, katastrofa, vyčerpávající…“. Neshody se objevily při více jak polovině staveb. Jejich příčinou přitom byl nejčastěji nedostatek času a s tím spojený stres.Pryč jsou také doby, kdy se striktně rozdělovaly práce na ty mužské a na ty ženské. Ve více jak sedmdesáti procentech případů dělali všichni všechno, takže například ženy nechyběly ani u zdění, nebo štukování a prosazovaly se i v organizačních činnostech, přestože se stále setkávaly s nedostatkem respektu ze strany některých dodavatelů. 

Žena na stavbě
Vedle důkazu, že společná stavba je pro partnery zásadní zkušeností, byli páry dotazovány i na stavby samotné. Pozitivním výsledkem tohoto dotazování je, že jen opravdu mizivé procento lidí se při volbě materiálů pro stavbu rozhoduje pouze podle ceny. Drtivá většina lidí je ochotná si za větší kvalitu, nebo lepší vzhled připlatit. Problémem ale zůstává, že si jen málokdy uvědomují všechny možnosti, které současné stavební technologie nabízí, takže přestože se na trhu stále více prosazují ekologické materiály, vliv materiálu na životní prostředí a zdravotní nezávadnoust zajímá vcelku malou část stavitelů. Nejdůležitější jsou pro 40 procent respondentů technické parametry materiálů, pro 33 procent je ale důležitý i vliv na finální vzhled novostavby či rekonstrukce.

-vb-
zdroj a foto: zenanastavbe.cz, Knauf Insulation

Kategorie: Dům Rekonstrukce domu
Tagy: dum Novostavby rodinny dum stavba
Sdílejte článek

Diskuze