FOTO XELLA

Chcete ekonomicky nejen stavět, ale i bydlet? Použijte YQ

07. 05. 2019 Sdílet

Chytré a promyšlené řešení domu – existuje jeden recept, jak jej dosáhnout? Určitě jich najdete na současném trhu se stavebními materiály několik, jeden je ale nejen jednoduchý, ale také dlouhodobě prověřený a jeho know-how se opírá o mezinárodní zkušenosti silné značky Ytong.

S použitím YQ, kterým výrobce označuje své ucelené řešení hrubé stavby včetně střechy, doplňků a povrchových úprav, dosáhnete hodnot úsporného bydlení snadno. Pojďme si to spočítat. Energeticky úsporný dům je takový, kdy jeho obálka (to znamená obvodové zdivo, výplně otvorů, střecha a spodní stavba) má parametr součinitele prostupu tepla U = 0,25 W/m2K a nižší. Díky tomu, že Ytong obsahuje milióny malých pórů a vzduch se chová jako izolant, tvárnice dosahují perfektních tepelných parametrů i bez dodatečného zateplování. Tvárnice Lambda YQ splňují tento parametr už od tloušťky zdiva 375 mm nejčastěji se používají tvárnice tloušťky 450 mm. Navíc díky tomu, že jsou homogenní (plné, bez komor) a izotropní (mají vlastnosti ve všech směrech stejné) dosahují nejlepších výsledků v Blower Door testech, tedy náročných testech vzduchotěsnosti, které jsou potřebné pro pasivní a nulové stavby. Jakou šíři tvárnic si vybrat, kolik materiálu spotřebujete a další otázky vyřešíte s výrobcem – výpočet vám udělají bezplatně a doporučí i komponenty pro váš projekt.

Jak poznat, kdy je potřeba stavbu zateplit a kdy stačí materiál s dobrou izolací

Jednovrstvé řešení je úsporné díky své jednoduchosti a rychlosti. Jsou však i projekty, kdy se zateplení nevyhnete. Největší vliv na volbu mezi jednovrstvou konstrukcí a zateplenou stěnou má tvar budovy. Jednodušší tvar a méně podlaží budov hraje ve prospěch jednovrstvého řešení. Pokud má dům komplikovanější půdorysný tvar, používají se prvky s větší pevností, které je potřeba zateplit. To znamená, že pro jednoduché půdorysné tvary rodinných domů v rámci teplotechniky postačí jednovrstvé řešení. Vliv má však i řada dalších faktorů, jako je teplotní pásmo či orientace budovy. Ty musí posoudit projektant, mnoho otázek z oblasti tepelné techniky a optimalizace projektů vám poradí ale i regionální techničtí poradci Ytongu. Pokud bude ve vašem případě nutné zateplení, i to je možné vybrat od téhož výrobce – vyrábí minerální desky Multipor , které mají oproti jiným zateplovacím materiálům řadu praktických výhod, jako je nehořlavost a větší mechanická odolnost než u jiných zateplení.

FOTO XELLA

FOTO XELLAFOTO XELLA

Uspořit můžete na spotřebě materiálu i čase výstavby

Ytong se snadno opracovává – řeže, drážkuje, proto nevzniká stavební odpad a spotřebujete téměř všechen materiál, který zaplatíte. Díky tomu, že je velmi přesný, snadno se omítá a stačí omítky 7-10 mm. Tvárnice jsou velké a lehké, a stavba proto rychle přibývá. Můžeme to přirovnat ke skládačce pro dospělé – navíc toto jednoduché řešení eliminuje možný výskyt chyb na stavbách. Další. Pokud stavíte svépomocí, můžete využít některých bezplatných služeb, jako je například založení rohů stavby.

Myslete na náklady za energie včas

Pokud je vaším cílem úsporný provoz, myslete na něj už při projektu. Čím složitější tvar domu, tím náročnější bude ve výsledku na spotřebu energií. Úsporné domy by měly umět pracovat s teplem. Měly by jej rovnoměrně nabrat i vydat, zkrátka významná je akumulace tepla. Těžké materiály akumulují hodně, lehké málo. Ytong je na úsporné domy vhodný proto, že zjednodušeně řečeno svými akumulačními vlastnostmi stojí někde mezi. Místnosti v domě jsou tak rychle vytopeny na požadovanou teplotu a tu si pak dlouho drží. Důležité je, aby stavba byla z hlediska tepelných ztrát vyvážená – je potřeba, aby tepelný odpor stěn, oken, střechy a podlahy byl co nejvyrovnanější.

FOTO XELLA

FOTO XELLA

Masivní střecha –ochrana před přehříváním podkroví

Energeticky úsporné však neznamená pouze náklady na vytápění, ale v dnešní době i chlazení. Proto má Ytong v portfoliu také střechu Komfort , která je těžká a masivní. Díky tomu nejen že zabraňuje úniku tepla směrem ven, ale zejména v letních měsících zabraňuje nechtěnému přehřívání v podkroví. Uspoří tak náklady na pořízení a provoz klimatizace, která je u jiných konstrukčních řešení často jediným řešením, jak mít v podkroví v létě únosné teploty.

ZDROJ: PR článek společnosti XELLA

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: minerální desky řešení hrubé stavby střecha tepelněizolační tvárnice
Sdílejte článek