Co je stavební systém? Takhle vám usnadní stavbu domu
Zdroj: HELUZ

Co je stavební systém? Takhle vám usnadní stavbu domu

30. 09. 2024 Sdílet

Moderní cihlový systém dnes není jen sortiment základních cihlových bloků. Jeho nedílnou součástí jsou i četná vylepšení, doplňkové systémové prvky, materiály či pomůcky pro zdění, které jsou vzájemně dokonale propojeny. Pokud je využíváte na sto procent, máte nejlepší předpoklady vybudovat kvalitní a trvanlivou stavbu

Princip skládačky

Výhodou kompletního stavebního systému je zrychlení a zjednodušení výstavby, ale také méně pracné provedení detailů. Zásadním plusem je však princip skládačky. Díky provázanosti všech prvků dochází k eliminaci tepelných mostů a snáze se předchází chybám, které by mohly vést k poruchám celé konstrukce. Navíc dům vybudovaný ze stavebních komponentů od jednoho výrobce dosahuje lepších tepelněizolačních parametrů. Tvoří tedy smysluplný celek.

Doplňkové cihly jsou standard

Stavět z cihel jedné velikosti, které v místě konstrukčních detailů musíte řezat či upravovat zednickým kladívkem, je zbytečně komplikované a neefektivní. Takto často vzniká mnohem více chyb – nesprávně či nedokonale zhotovených detailů. Třeba je buď opravit, nebo se později stanou rizikovou částí konstrukce. Doplňkové cihly jsou speciálně navrženy například pro rohy, ostění či parapety a plynule navazují na zbytek obvodového zdiva. Díky dokonalé převazbě bez problémů vyřeší tepelné mosty, což je v případě tzv. přířezů problematické. Systémové zdění s doplňkovými cihlami je navíc levnější než zdění s klasickými cihlovými bloky. Řezáním se totiž cihly nejednou poškodí, nemohou se tedy kvůli dodržení správné technologie použít. Případně odřezky putují rovnou do odpadu. Kromě toho, úprava cihlových bloků vyžaduje nesmírně zručné stavební mistři.

Stavební systém HELUZ obsahuje doplňkové cihly, ale také různé překlady, včetně žaluziových a roletových.

Stavební systém HELUZ obsahuje doplňkové cihly, ale také různé překlady, včetně žaluziových a roletových. Zdroj: HELUZ

Systémové překlady a věnce

Součástí systému jsou také nosné překlady HELUZ, které se používají nad dveřními a okenními otvory ve vnitřních i vnějších stěnách. Lze je jednoduše projektovat v systémovém modulu 250 mm a kombinovat s tepelnou izolací tak, aby se zvýšil tepelný odpor obálky. Doplňují je žaluziové a roletové překlady, které zajišťují nejen statiku nad stavebním otvorem, ale také umístění stínící techniky. Elegantní a funkční řešení nabízí variabilní překlady HELUZ Family 3in1 nosné. Jsou plněny izolantem, který umožňuje nainstalovat všechny typy stínící techniky, a to kdykoli během životnosti stavby.

Rychlost a nenáročnost výstavby podporuje také jeden z nejnovějších systémových prvků – nenosná tvarovka HELUZ RAPID určená pro snadné obezdění železobetonových věnců, ztužujících věnců a stropních konstrukcí v bungalovech. Ze statického hlediska jsou výhodné, neboť nahrazují klasické zděné věncovky, které mají většinou šířku 80 mm a v daném detailu plní pouze bednicí funkci.

Výstavbu usnadňují i ​​systémová lepidla, jako například předem připravená malta HELUZ SIDI určená pro tenkovrstvé zdění z broušených cihel

Výstavbu usnadňují i ​​systémová lepidla, jako například předem připravená malta HELUZ SIDI určená pro tenkovrstvé zdění z broušených cihel. Zdroj: HELUZ

Malta pro snazší zdění

Technologii zdění vylepšují i ​​pokroková lepidla. Průlomovým produktem je systémová silikátově disperzní malta HELUZ SIDI, vyvinutá pro tenkovrstvé zdění z broušených cihel. Jelikož je předem připravená, není třeba ji rozdělávat, stačí ponořit systémový váleček do kbelíku a nanést tenkou vrstvu tekutého pojiva přímo na ložnou plochu cihel. Velkým plusem je fakt, že odpadá riziko neodborné přípravy pojiva a jeho znehodnocení.

Nákup cihlového sortimentu dává smysl, využíváte-li řešení kompletního stavebního systému. Skládačka totiž zajistí perfektní provázanost jednotlivých prvků, a tak i stabilitu, trvanlivost a celkovou kvalitu stavby.

Zdroj: PR článek společnosti HELUZ

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: heluz stavební systém
Sdílejte článek