Jaro je tady aneb Vpusťte si do domácnosti zelenou

Jaro je tady aneb Vpusťte si do domácnosti zelenou

05. 09. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Zelená nemusí být vaší oblíbenou barvou, pokud je ale řeč o podlahách, zelenou byste si rozhodně měli zamilovat. Vrstvy pod podlahovou krytinou jsou zhotoveny z produktů stavební chemie, proto byste měli dbát na výběr ekologicky šetrných materiálů, které neohrožují lidské zdraví. Kvalitní ekologické výrobky od společnosti Mapei poznáte podle loga Green Innovation.

Běžné výrobky stavební chemie obsahují organické těkavé látky, které jsou považovány za významnou kategorii škodlivin působících ve vnitřním prostředí budov. Je důležité, aby materiály, které se používají ke zhotovení podlah v interiéru nezatěžovaly životní prostředí, a tedy ani vaše zdraví.

Každá vrstva může být eko
Na trhu jsou dostupné ekologické cementové potěry určené pro přípravu podkladu, penetrační nátěry pro zlepšení přídržnosti následných vrstev k podkladu, například Eco Prim Grip s velmi nízkým obsahem těkavých látek a s širokými možnostmi využití. Nízký obsah organických těkavých látek má i samonivelační cementová stěrka Ultraplan Eco určená k vyrovnání povrchů. Vlastnosti tohoto materiálu natolik zlepší akustickou izolaci podlahy, že stěrka přímo přispívá ke zlepšení komfortu bydlení uživatelů. Pro lepení vinylových, textilních, případně kaučukových krytin se doporučuje disperzní akrylové lepidlo Ultrabond Eco VS90. Vyznačuje se nízkou emisí těkavých látek a zároveň podporuje dobré akustické vlastnosti podlahy. Dřevěné krytiny je vhodné lepit silanovým lepidlem Ultrabond Eco S955 1K, které má jen velmi nízký obsah těkavých látek a neobsahuje rozpouštědla. Sortiment ekologických výrobků označených logem Green Innovation je však mnohem širší a nabízí ekologická řešení pro každou podlahovou krytinu či podklad. Ideální je, pokud je tato skladba uzavřena ekologickou povrchovou krytinou.

Zelená ekologickým výrobkům
Všechny výrobky společnosti Mapei označené logem Green Innovation byly vyrobeny v souladu s principy trvale udržitelné výstavby. Chrání nejen naše životní prostředí, ale i naše zdraví. Výrobek Green Innovation se vyznačuje jednou nebo několika vlastnostmi, které uvádíme níže.

Velmi nízký obsah emisí škodlivých látek
Výrobky s certifikátem EMICODE EC1 zaručují vysokou kvalitu vnitřního prostředí. Takto označené materiály se vyznačují velmi nízkým obsahem těkavých organických látek (VOC) a nevykazují žádné relevantní emise škodlivých látek. Tento požadavek platí jak pro pokládku pružných podlahových krytin, textilních povrchů a parket, tak i pro pokládku dlažeb z keramiky nebo přírodního kamene.

Technologie snižující prašnost

V průběhu pokládky dlažeb z keramiky a přírodního kamene vzniká zpracováváním práškových lepicích tmelů, cementových malt a dalších výrobků na bázi cementu velké množství prachu. Technologie Mapei Low Dust snižuje prašnost během přípravy, míchání a zpracovávání výrobků až o 90 % a přispívá tak k čistšímu, zdravějšímu a bezpečnějšímu pracovnímu prostředí i k ochraně zdraví pracovníků. Tato technologie byla použita při výrobě lepicích tmelů Keraflex Maxi S1, Ultralite S1.

Recyklované suroviny

K dispozici jsou také lepidla z recyklovaných surovin, která zabraňují další těžbě primárních přírodních surovin. Používají se hlavně při lepení dlažeb z keramiky a přírodního kamene. Cementová jednosložková lepidla Ultraflex S2 Mono třídy C2TE/S2 a Ultraflex S2 Quick třídy C2FT/S2 obsahují více než 20 % recyklovaného materiálu.

Uživatelský komfort
Mezi ekologicky přijatelné výrobky paří i ty, které přispívají ke zvýšení komfortu životního prostředí uživatelů. Zvyšují životní úroveň v budovách tím, že zlepšují akustické vlastnosti podlah v obytných prostorách. Patří sem například Mapesonic CR, systém akustické izolace pod nášlapné vrstvy podlah.

Technologie BioBlock
®
Technologie Mapei, která zabraňuje tvorbě a bujení různých druhů plísní ve vlhkém prostředí. Tato technologie byla použita například při výrobě spárovací hmoty Ultracolor Plus.

Více užitečných informací naleznete na www.mapei.cz.
ZDROJ: MAPEI, spol. s r.o.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: natery podlahy stavebni chemie
Sdílejte článek

Diskuze