Mnoho starších staveb stále čeká na dodatečné zateplení fasády. Jeho instalace je jednoduchá, ale pozornost je nezbytné věnovat i tomu, aby do fasády zapadala i znovu osazená okna. foto shutterstock

Okna v silných fasádních izolacích

24. 02. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Určitě si toho také všimnete. Míjíte pohledný dům s novou střechou, precizní fasádou a moderními okny. Ale něco vám na něm prostě nesedí.

V porovnání s původní zástavbou působí poněkud zvláštně. Celý design novostavby je totiž rušen abnormálně zapuštěnými okny. Nejedná se o architektonický výstřelek či záměr majitele nemovitosti. K nezvykle utopeným oknům došlo přirozenou cestou, když byl dům rekonstruován do nízkoenergetického standardu.

Investor si pořídil okna s kvalitním rámem, slušnou stavební hloubkou a trojsklem a nechal je nainstalovat na místo těch původních. Pak přišlo na řadu zateplení. K původnímu zdivu, které čítalo 45 cm šíře, byl přidán tepelný izolant o tloušťce 15 cm, což je zhruba dnešní doporučený standard. Síla obvodového zdiva tak vzrostla na 60 cm, přičemž zmíněná okna zůstala v původní poloze. Zapuštěné okno vypadá přirozeně, pokud je šíře venkovního ostění někde okolo 10 cm. Spolknout se dá ještě 15 cm. Bizarní pohled však skýtají okna s venkovní špaletou 20 cm a více. Jisté je, že většina takto zvláštně vypadajících domů jsou rekonstrukce.

U novostaveb je situace mnohem lepší, neboť se zde se zateplením už od prvního výkopu počítá a umístění oken se projektuje, mimo jiné, i s ohledem na jejich finální a přirozený venkovní vzhled. Nicméně s rostoucími požadavky na úsporu energií stoupají také nároky na kvalitu tepelné izolace a na snižování všech možných i nemožných energetických úniků. Takže i v novostavbách se začíná řešit problém, kam s okny a jak je nejlépe namontovat, aby byl výsledek energeticky i esteticky funkční.

Okno mimo nosné zdivo

Pro netechniky nebo stavaře staré školy se může zdát absurdní montovat okno mimo nosné zdivo. Jde však o stejnou technologickou evoluci, na kterou jsme si zvykli u mnoha, dnes už zcela běžných, stavebních materiálů. Montáž okna do tepelné izolace je stále žádanější, už proto, že jde často o jediné konstrukční řešení, díky kterému lze zajistit požadované nízkoenergetické parametry. Pojďme si ale popsat, jak to celé funguje.

Obecný princip spočívá v ukotvení nosného rámu na zeď budovy, do kterého je pak vsazené samotné okno. Na hrubé stavbě to vypadá, jako kdyby bylo okno doslova „nalepené“ na zdivo. Tento jev však zmizí poté, co je na obvodové zdivo aplikována tepelná izolace – ať už polystyren, nebo minerální fasádní desky. Fasádní izolace může být i velmi silná, ale protože je okno takto „vykonzolované“, zůstane zachován jeho přirozený vzhled v konečné fasádě.

Certifikované i na koleni dělané

Dostat okno do prostoru tepelné izolace jde bezesporu různými způsoby. Zatímco prověřených a certifikovaných systémů je jen několik, těch na koleni dělaných je bezpočet. Jsou sice za lidové ceny, ale o jejich reálné funkčnosti si můžete nechat jen zdát.

Certifikované řešení vyložení okna do fasády je naproti tomu jiná káva. Předně je nosný rám vyrobený ze speciálních lehčených izolačních materiálů (např. Purenit), které eliminují veškeré tepelné mosty. Dalším faktorem je, že výrobce má certifikovaný způsob ukotvení nosného rámu na zdivo a tím i garantuje jeho únosnost. To je kriticky důležité, protože do nosných rámů jsou často instalovány i velké okenní sestavy a nikdo by si asi nepřál, aby se okno zřítilo. Neméně podstatným rysem sériových systémů je jejich stavebnicová koncepce, což je plus především pro realizační firmy. Takový systém se skládá z předem připravených nosných a zateplovacích profilů, které se k sobě jednoduše přilepí – např. předsazený systém illbruck.

Kvalitní předsazené systémy se nejčastěji vyznačují minimem různých tepelných vodičů, typicky kovových prvků. V praxi se například setkáváme s nosnými rámy, které jsou ke zdivu přichyceny nejrůznějšími ocelovými úhelníky či konzolemi. Únosnost bude nepochybně bezproblémová, riziko tepelných mostů bude naproti tomu enormní.
Prvotřídní systémy jsou dnes na zdivo lepeny a obejdou se zcela bez kotvicích šroubů, nicméně vzhledem k časté technologické nekázni, jež je v Česku běžná, přesto výrobci doporučují dodatečné mechanické upevnění. Podíl kovových materiálů v celém předsazeném systému je však zcela minimální.

Systém předsazených oken je pro laika věcí velmi technickou, a proto nechává tuto záležitost na dodavatelských firmách, jež jsou obvykle cenově orientované a už prvoplánově nabízejí to nejlevnější řešení. Pro neznalého a důvěřivého investora to může mít fatální důsledky. Nakonec každý, kdo stavěl či rekonstruoval, ví, jak je těžké něco reklamovat a sjednat nápravu. Takže na závěr jedna malá rada: pokud budete na své novostavbě řešit okna a projektant je umístí do fasády, zajímejte se, jak bude celý systém proveden, zda má potřebné certifikace (nejlépe z německého IFT Rosenheim), jestli jde o sériové řešení renomované značky a ne garážový počin místní firmy.

Rostoucí požadavky na kvalitu tepelné izolace vyžadují dodatečná řešení.

Aby stavbě zůstala původní tvář, je nutné upravit i polohu oken.

Po přidání izolační vrstvy jsou okna zpravidla příliš zapuštěná.

Inovativní montážní systémy vyrovnají nežádoucí šířky špalet.

Doporučujeme pro okna

foto Tremco Illbruck

foto Tremco Illbruck

Stavebnicové řešení

Praktické stavebnicové řešení pro zhotovení nosného rámu. Celý systém je založený na komponentovém principu, jednoduchosti a tradiční funkčnosti. Jako jediný splňuje nejvyšší nároky ze strany legislativy, investorů a montážních firem.

foto Tremco Illbruck

foto Tremco Illbruck

Kvalitní systém

U kvalitních systémů najdete jen minimum kovových prvků. Vše se lepí. U systému illbruck nese hlavní zátěž nosný profil PR007. Profil je lehký, snadno řezatelný a zároveň dostatečně tuhý a pevný pro přenesení hmotnosti okna. Velkou výhodou montáže profilu PR007 je kombinovaný způsob fixace. Jedná se o kombinaci lepení s pomocí extrémně výkonného lepidla illbruck SP340 a pojistného kotvení.

PŘIPRAVILA: KRISTÝNA LIŠKOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: Tremco Illbruck s.r.o.
FOTO: TREMCO ILLBRUCK, SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: fasády okno plastová okna
Sdílejte článek

Diskuze