Zdroj: VEKRA

Bydlení „nazeleno“ s moderními okny

11. 04. 2022 Sdílet

Ochrana životního prostředí je stále diskutovanějším tématem, které se výrazně promítá i do našich domovů. Na ekologii bydlení jsou kladeny stále přísnější nároky, které ovlivňují i podobu moderních oken. Jak vypadají současná ekologicky udržitelná okna a na co byste si při jejich výběru měli dát pozor, pokud chcete bydlet trochu zeleněji?

Ekologie u oken začíná už při jejich výrobě, ale týká se rovněž i jejich tepelně izolačních vlastností, montáže a v neposlední řadě také životnosti. Pokud chcete, aby vaše nová okna zanechala z hlediska ekologie co nejmenší stopu, chtějte vědět, z čeho přesně jsou vyrobená. „Z našeho pohledu spočívá udržitelnost oken v jejich dlouhé životnosti, která úzce souvisí s kvalitou jejich zpracování a instalace. Čím déle vám nová okna vydrží spolehlivě sloužit, tím později je bude nutné vyměnit za nová, čímž se samozřejmě snižuje jejich dopad na životní prostředí. Špičková okna s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi také přispívají k minimalizaci tepelných ztrát a tím se podílí na snížení produkce CO2,“ říká Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, největšího českého výrobce oken.

Moderní jídelna s prosklenim

Podle VEKRY splňují požadavky na udržitelnost okna z prvoplastu, u nichž lze zaručit přesné složení a tedy i jejich životnost. Zdroj: VEKRA

I když by se mohlo zdát, že nejekologičtější jsou okna z obnovitelných nebo recyklovaných materiálů, v případě plastových oken není situace tak jednoznačná. „U oken z recyklovaného plastu nelze doložit, co vše tento materiál obsahuje a nedá se tedy říci, jaké přesně budou mít vlastnosti a jak dlouho vydrží. Proto naše plastová okna vyrábíme výhradně z prvoplastu, kde přesné složení známe a můžeme zaručit jejich bezproblémovou životnost. To z našeho pohledu napomáhá k menší zátěži pro životní prostředí,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková z VEKRY. Dříve se navíc pro stabilizaci plastu používaly těžké kovy jako olovo nebo kadmium.

moderní kuchyň s prosklením

Dřevěná okna lze považovat za ekologická už z jejich podstaty díky použití obnovitelného materiálu. Zdroj: VEKRA

Oproti tomu se dřevo coby obnovitelný materiál dá považovat za ekologicky šetrný již ze své podstaty. I to může být důvod stoupající obliby dřevěných oken. Podporuje to i jejich dlouhá životnost, která při správné péči může být klidně i více než 100 let. Klíčová je v tomto případě jakost vstupní suroviny. „Kvalitní dřevěná okna se vyrábí z prvotřídních vícevrstvých lepených hranolů. Naprosto nevhodné a podle normy i nepřijatelné pro výrobu oken je dřevo z polomů. Může totiž mít zpřetrhaná vlákna, může být napadené kůrovcem nebo zasažené hnilobou,“ objasňuje Ing. Milena Tomčíková z VEKRY. Při produkci dřevěných oken navíc mohou výrobci počáteční materiál zcela využít a odpad z výroby recyklovat. Například ze vzniklých pilin lze ve speciálním zařízení vyrábět palivo, které se pak dále bezezbytku využije.

Moderní stavba s prosklením

Venkovní stínění se také podílí na ekologii bydlení, protože pomáhá snížit náklady na vytápění či klimatizování domu. Zdroj: VEKRA

Z pohledu ekologicky udržitelných oken je třeba brát v úvahu i zasklení. Sklo zabírá většinu plochy okna a má tedy zásadní vliv na jeho tepelně izolační vlastnosti. Čím lépe bude okno schopno izolovat chladný venkovní vzduch, tím více se sníží náklady na vytápění. To přináší nejen úsporu financí, ale v konečném důsledku to ovlivní i celkový dopad stavby na životní prostředí. „V moderních domech s velkými prosklenými plochami může být naopak problémem letní přehřívání prostoru, což s sebou nese náklady na jeho chlazení. Proto je dnes již téměř nutností plánovat okna spolu s venkovním stíněním,“ doplňuje David Šejvl z VEKRY. Exteriérová stínicí technika totiž dokáže ochránit interiér nejen před sluncem, ale i před horkem či mrazem. Efektivně a bez nároků na spotřebu energií tak pomáhá udržet v interiéru nízkou teplotu po celý den.

Rodinný dum vekra auto

Na životnost okna má vliv nejen kvalita zpracování, ale i správné provedení instalace. Zdroj: VEKRA

Na udržitelnost bydlení ovšem nemají vliv jen okna jako taková, ale i způsob jejich montáže. Ta je totiž pro dlouhou životnost okna stejně důležitá jako kvalita jeho provedení. Nevhodný postup při instalaci dokáže i to nejkvalitnější okno degradovat. Proto je vždy ideální vybírat okna přímo od výrobce, který dbá jak na patřičnou kvalitu jejich zpracování, tak i na správně provedenou montáž. Jen takové okno totiž splní současné požadavky udržitelného bydlení.

Zdroj: PR článek VEKRA

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: drevena okna ekologické domy okna plastova okna rodinne domy tepelně izolační vlastnosti
Sdílejte článek