Prvotřídní písky z Moravské Sahary jsou základem omítek a malt PROFIMIX

Prvotřídní písky z Moravské Sahary jsou základem omítek a malt PROFIMIX

24. 01. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud nevíte, že i u nás v České republice máme poušť, vypravte se do oblasti nazývané Moravská Sahara. Výhled na písečnou pláň si můžete vychutnat při jízdě vlakem mezi stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Tyto křemičité písky z Moravské Sahary však nevytvářejí jen zajímavou kulisu pro prázdninový výlet, ale vynikají vysokou kvalitou, a proto jsou využívány pro výrobu stavebních materiálů. Především jsou základem výrobků společnosti KM Beta, která v regionu provozuje již pět výrobních závodů.

Moravská Sahara představuje jedinečné území o rozloze asi 6 500 ha, které je svým charakterem a složením podobné nejsušší poušti na světě – asijské Gobi. Zdejší písky jsou nazývány také váté, protože jde skutečně o dílo větrů z doby ledové, které vyvály vrstvu deseti až dvaceti metrů písku. Na ně se později začaly usazovat povodňové vrstvy hlín. Dnes tak v této oblasti dosahuje vrstva písku mocnosti až 30 m! Váté písky se od obvykle používaných písků odlišují svou čistotou a kulatým zrnem, které zajišťuje především omítkám jedinečnou kvalitu.

Písky z Moravské Sahary jsou základem střešní krytiny KM Beta, vápenopískového zdiva SENDWIX a nově i omítkových a maltových směsí PROFIMIX. Vápenopískové zdicí prvky, základ systému KMB SENDWIX, se vyrábějí z přírodních materiálů, a to ze směsi vápna, křemičitého písku a vody. Po důkladném rozmíchání prochází směs tzv. reaktorem, kde dochází ke zreagování veškerého vzdušného vápna na hydroxid vápenatý. V automatickém lisu se následně vylisuje konečný tvar vápenopískového prvku, který se pak v autoklávu vytvrdí. Vytvrzování probíhá při 200 °C a vysokém tlaku páry 1,6 MPa po dobu 9 hodin. Výroba je tak zcela ekologická a odpovídá přísným požadavkům firemních kvalitativních norem. Výsledná vysoká objemová hmotnost vápenopískových prvků zaručuje mimořádnou pevnost cihel v tlaku a vynikající akumulační i akustické vlastnosti již při menších tloušťkách nosných stěn (175, 240 a 290 mm). Volbou užších vápenopískových zdicích materiálů tak lze zvýšit užitnou plochu obytného prostoru asi o 10 %! Z hlediska protipožárních parametrů patří tyto materiály mezi nejlepší volbu pro stavbu.

Kvalitní omítky a malty z české „pouště“
Maltové a omítkové směsi PROFIMIX vyrábí nový, nedávno dokončený závod v Bzenci na Hodonínsku. Značka PROFIMIX zastřešuje široký sortiment směsí podle příslušných receptur pro stavební průmysl, balených v pytlích i volně ložených do autocisteren. Portfolio výrobků zahrnuje cementové potěry, lepicí hmoty, stěrkovací hmoty, dále omítkoviny, štukové omítky a tepelněizolační malty a omítky. Součástí servisu společnosti KM Beta je jak technické poradenství, tak bezplatný servis v podobě výpočtu spotřeby materiálu, například zdicích prvků, maltových či omítkových směsí.

Více o materiálech KM Beta se dočtete na www.kmbeta.cz, kde jsou připraveny i pracovní postupy zdění se systémem KMB SENDWIX. S výraznou slevou 20 až 30 % lze výrobky KM Beta zakoupit na e-shopu www.shop.kmbeta.cz.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: malta omitky stavebni materialy
Sdílejte článek

Diskuze