Rekonstrukce podkroví za pomocí sádrokartonu
Pokud se chystáte proměnit dosud nevyužitý půdní prostor nebo plánujete novostavbu se šikmou střechou, je sádrokarton (SDK) pro opláštění podkroví ten nejideálnější materiál. Na co si dát při realizaci pozor?
Díky aplikaci suchou cestou je možné opláštění provádět bez zbytečných technologických přestávek na vyzrávání, schnutí hrubé stavby či jádrové omítky. Na konstrukce použité pro opláštění podkroví jsou kladeny nároky jako na konstrukce oddělující interiér od exteriéru (např. na obvodové stěny). Musí zajistit tepelnou, akustickou pohodu, ochranu proti atmosférickým vlivům a požáru.
Podkonstrukci podkrovního opláštění lze vytvořit z ocelových R-CD profilů na krokvových závěsech či stavěcích třmenech. „Abychom podkonstrukci akusticky oddělili od nosných zdí, je nutné vždy na obvodový profil R-UD nalepit pěnové napojovací těsnění,“ vysvětluje Robert Hošek, garant technické podpory Rigips.
SDK desky se osazují zásadně podélnou hranou kolmo ke směru montážních R-CD profilů, popř. montážních latí. Při opláštění je nutno zachovávat zásadu převazování příčných spár alespoň o jednu vzdálenost mezi profily či latěmi, tedy spáry desek nesmí tvořit kříž.
Upevnění SDK desek se provádí nejčastěji samořeznými šrouby typu TN délky 25–55 mm (popř. jinými šrouby dle typu desky). Vzdálenost šroubů na stropech a šikmých částech opláštění je max. 170 mm, min. 20 ks/m2.
V případě styku šikmých ploch v podkroví se postup výstavby podkonstrukce a opláštění SDK deskami nijak nemění. Důležité je, aby ve styku šikmých ploch bylo napojení jednotlivých dílů parozábrany spojité, těsné.
K napojení jednotlivých dílů parozábrany použijeme k tomu určené lepicí pásky výrobců parotěsných fólií. V místech, kde montáž příček probíhá dříve než montáž podkroví, je nutné nezapomenout založit parozábranu po obvodu příčky před její samotnou montáží.
Opláštění střešního okna
Samotné opláštění střešního okna se provádí až po jeho osazení a je třeba dodržet svislý parapet se zalomením a vodorovné nadpraží se zalomením. Důvodem zalomení je vytvoření prostoru pro tepelnou izolaci, čímž dojde k omezení tepelných mostů. Izolace se vždy vkládá kolem celého obvodu okna.
Svislý parapet a vodorovné nadpraží podporuje proudění vzduchu okolo skel, a tím odvětrání případné zkondenzované vlhkosti. Proudění vzduchu okolo skel je možné ještě více podpořit umístěním topného tělesa pod oknem.
„Svislý parapet a vodorovné nadpraží vám zároveň zajistí i optimální osvětlení interiéru,“ doplňuje Robert Hošek. Důležité je také pečlivé napojení parozábrany na rám okna a spojení jednotlivých dílů parozábrany v oblasti okna pomocí systémových pásek či tmelů výrobců parozábrany.
Jak předejít mikroprasklinám a otlučeným rohům
Základem kvalitního výsledku je především použití materiálů a konstrukcí, které se dobře doplňují. Právě systémovým řešením a správně provedenými detaily se dá předcházet nejčastějšímu problému v podkroví, tedy praskání a vzniku mikrotrhlin. Není rovněž vhodné „křížit“ suché a vlhké procesy.
„V tomto ohledu je výhodné kromě sádrokartonových obkladů podkroví a sádrokartonových příček, sáhnout i po systému suché podlahy na bázi desek Rigistabil,“ dodává Robert Hošek.
Výsledný dojem a životnost celého podkroví ovlivní i finalizace rohů a koutů sádrokartonových konstrukcí. Klasickým řešením býval dříve výhradně akrylový tmel, na nárožích se používaly hliníkové lišty v kombinaci s tmelem. Z dnešního pohledu není toto řešení úplně ideální, a to hned z několika důvodů. Tento způsob je pracný, není příliš spolehlivý a nedosahuje dlouhé životnosti.
„Ideálním řešením je aplikace speciální pásky Habito® Flex společně se spárovacím tmelem Rifino Top,“ vysvětluje Robert Hošek. Tato páska zajistí pevné spoje, odolné vůči mechanickému poškození a případnému praskání. Oproti hliníkovým lištám je velmi ohebná a přizpůsobí se rohům i koutům všech uhlů.
Celý návod: Jak na opláštění šikmých a vodorovných ploch v podkroví naleznete u výrobce sádrokartonových desek Rigips.
Zdroj: PR článek společnosti SGCP, divize Rigips