Šetření na hrubé stavbě se nevyplácí: Proč můžete prodělat?
Kvalitu rodinného domu často posuzujeme hlavně podle vnějšího vzhledu, zařízení interiéru či moderních technologií. Z hlediska dlouhé životnosti a trvanlivosti je však klíčová hlavně kvalita hrubé stavby. Právě tu se však paradoxně hodně lidí snaží nepromyšleně šetřit, což vede k celé řadě problémů i navyšování nákladů.
Oprava chyb nebývá levná
Zdivo tvoří z celkového rozpočtu na dům pouze zhruba 5 až 10 procent. Přitom jeho kvalita a správné zabudování nejvíce ovlivňují, zda bude stavba fungovat jako celek – zda bude úsporná, trvanlivá a dlouhodobě udržitelná. Nejenže hraje důležitou roli pro samotnou stabilitu domu, ale také rozhoduje o tom, jaké bude vnitřní mikroklima, tedy kvalita bydlení. Pokud tedy vsadíte na perfektní hrubou stavbu, získáte vše. Naopak, pokud v této fázi cokoli seškrtáte, ušetříte zanedbatelné množství peněz oproti tomu, kolik můžete prodělat. Dodatečné náklady při stavbě domu obvykle představují 1 až 2 % celkových investičních nákladů. Pokud se však jedná o konstrukční poruchy, procento výrazně stoupá. Oprava chyb, bourání či jiné úpravy hrubé stavby se mohou vyšplhat až na 20 tisíc eur.
Oželte v úvodě raději lustr
Šikovné řešení s důrazem na kvalitní projekt a smysluplný stavební systém dokážou oproti tomu nadbytečné výdaje snížit zhruba na dva tisíce eur, což se vám do dvou let vrátí ve formě energetických úspor. Mimochodem, věděli jste, že rozdíl v nákladech na kvalitnější zdivo se často rovná koupi designového lustru nebo jiného nábytkového kousku? Ten nejenže v úvodu můžete oželet a koupit si jej později, ale také ho dokážete kdykoli vyměnit. O hrubé stavbě to však neplatí. Jakékoli dodatečné zásahy a opravy chyb jsou buď nerealizovatelné nebo extrémně drahé.
Nekupujete cihly, ale systém
Při koupi kvalitního zdiva neinvestujete jen do samotných výrobků, ale v první řadě do stavebního systému. Pokud je promyšlený, snižuje chybovost při realizaci, výrazně zjednodušuje a urychluje výstavbu a pomáhá vytvořit jednolitou obálku bez kritických tepelných mostů. Zatímco jiní budou bourat, předělávat, případně později bojovat s úniky tepla, vy ušetříte a v konečném důsledku vás bydlení bude stát méně.
Stavební systém dokáže využít již projektant, když ve fázi návrhu pracuje s parametry jednotlivých modulů. Výsledkem je návrh, který funguje doslova jako návod na zhotovení lega – kde každá cihlička a každý prvek někam patří, kde není třeba cihlové bloky seřezávat nebo cokoliv dodatečně upravovat.
Kvalitní bydlení s doživotní zárukou
Správně zhotovená hrubá stavba dokáže obyvatelům sloužit celá desetiletí, dokonce staletí. Ne náhodou se společnost HELUZ rozhodla udělit takovým domům doživotní záruku s platností 148 let. Při výběru zdiva radíme zaměřit se na jednovrstvou konstrukci bez potřeby zateplení. Takové cihly přitom nejsou mnohem dražší než zdivo opatřené kontaktním systémem. Případný rozdíl se pohybuje maximálně ve stovkách eur. Naopak jednovrstvá obálka vás ve finále vyjde méně, protože po 25 až 30 letech nebudete nuceni zateplení vyměňovat. Navíc kromě menšího rizika chybovosti má i vyšší mechanickou odolnost a zůstává prodyšná, což zaručuje bydlení bez vlhkosti a plísní.
Text a foto: HELUZ
Zdroj: PR článek společnosti HELUZ