U jezera Katlov vyrostly komfortní a ekologické chatky
Na březích jezera Katlov u Kutné Hory roste odpočinkový a vzdělávací areál. Jezero bylo dosud známo především jako ráj rybářů. Nyní se jeho využití rozrůstá i o další volnočasové aktivity, garantem a vizionářem projektu je nejznámější český rybář Jakub Vágner. Nově areál rozšířily moderní a pohodlné chatky. Při jejich výstavbě hrály roli nejen rychlost a jednoduchost výstavby či náklady na použité materiály, ale významný byl i ekologický aspekt. Proto se rodina Vágnerových při výstavbě přiklonila k Ytongu.
Areál se nachází u jezera Katlov na velmi klidném místě. „Společně s bratrem organizujeme po celé republice řadu vzdělávacích akcí pro děti i mládež. Rádi bychom tyto aktivity nabízeli v místě, které bude odpovídajícím způsobem vybavené, které zároveň bude lákat celé rodiny na své zázemí, vybavení i okolní přírodu,“ vysvětluje vznik nového projektu majitelka a manažerka areálu Tereza Aster Vágnerová.
Prvním krokem je otevření čtyř komfortních turistických chatek. Při jejich výstavbě investor kladl velký důraz i na ekologii a udržitelnost. „Při výběru materiálu pro hrubou stavbu byl nakonec Ytong ze všech možností jasná volba. Trochu nám trvalo, než jsme se k němu propracovali, ale fakt, že patří mezi nejčistší a hygienicky nejpříznivější stavební materiály, rozhodl,“ říká Tereza Aster Vágnerová. „Původně jsme zvažovali i dřevostavbu, ale když jsme vzali v potaz tepelně izolační nároky na stavbu, místo a formu využití v zimě i v létě Ytong naše potřeby nejen splnil, ale očekávání i převýšil,“ vysvětlila.
Marketingový ředitel Xella pro Českou republiku Luděk Suchomel připomíná, že výhodou Ytongu je jeho ekologicky ohleduplná výroba, při které se zpracovávají téměř výhradně jen přírodní materiály. „Po skončení životnosti navíc Ytong díky svému složení nepředstavuje žádnou zátěž pro přírodu,“ dodal. Pórobeton je složen z písku, vápna, cementu a vody, proto je jeho výroba citlivá k životnímu prostředí a Ytong patří, pro někoho možná překvapivě, mezi nejekologičtější stavební materiály.
Důraz klade Xella i na recyklaci a využití zbytkového a kazového materiálu. Ten se zpracovává ve speciálních drtičkách a nabízí více možnosti využití – buď navrácení suroviny zpět do výrobního procesu nebo se např. výsledná směs používá jako tzv. kočkolit, tedy stelivo pro domácí zvířata.
Areál u jezera Katlov dosud využívají v hojné míře především rybáři. Ostatně ryby připomínají i jména čtyř komfortních chatek postavených z Ytongu – Kapr, Štika, Amur a Sumec. Každá chatka poskytuje komfort až pro 6 lidí a kromě standardních ubytovacích prvků nabízí i neobvyklé zázemí, které ocení nejen rybáři: plně vybavenou kuchyň, velké skladovací prostory nejen pro rybářské náčiní či vlastní bylinkovou zahrádku. Nicméně umístění a vybavení chat je koncipováno tak, aby maximálně a v průběhu celého roku uspokojilo i rodiny s dětmi nebo menší skupiny a kolektivy, které chtějí zapomenout na každodenní městský shon a strávit volný čas v malebné přírodě.
Zdroj: PR článek společnosti Xella