Vegetační střechu oceníte nejen v létě

05. 05. 2020 Sdílet

Pod pojmem vegetační střecha, neboli zelená střecha, si neznalý čtenář může představit střešní krytinu v zeleném odstínu. Vegetační střecha ale představuje celé vegetační souvrství na hydroizolaci střechy. I živelně ozeleněné střechy přírodou důsledkem zanedbané údržby lze považovat za vegetační střechy. V moderním pojetí je vegetační střecha ale pokryta vegetací cíleně.

Podle pěstovaných rostlin a rozsahu údržby rozdělujeme vegetační střechy na tři základní typy: extenzivní, polointenzivní a intenzivní vegetační střechy. Na extenzivních střechách se pěstují především rozchodníky a netřesky. Na intenzivních vegetačních střechách najdeme často trávník, ale nepřekvapí ani strom nebo dokonce zeleninová zahrada. Polointenzivní vegetační střecha je přechod mezi oběma typy, obvykle zde rostou traviny či drobné keře. Rozdílná je i náročnost údržby, kterou musíme jednotlivým typům střech věnovat. U nejrozšířenějšího typu vegetačních střech, tj. extenzivní vegetační střecha, postačuje údržba jednou za rok, stejně jako u běžné střechy. Naopak u intenzivní vegetační střechy je nutná i týdenní údržba, včetně například sekání trávy v letních měsících.

Relax vegetační střecha

Vegetační střecha může být skvělým místem pro relaxaci. foto ISOVER

Vegetační střechy mají pro své okolí mnoho benefitů. A to od zisků, které můžeme spočítat, jako je například snížení hluku, lepší hospodaření s vodou, snížení tepelné zátěže, nižší tvorba smogu, až po ty méně postřehnutelné, jako je zvýšení biodiverzity, produkce kyslíku nebo pohlcování prachů. Ozeleněné střechy mají pozitivní psychologické účinky na obyvatele a poskytují jim prostor pro relaxaci. Kromě sociálních a ekologických aspektů také zvyšují atraktivitu bydlení. U bytových domů může být zelená střecha součástí terasy domu a tvořit společný prostor pro odpočinek.

Posezení vegetační střecha

Místo pro příjemný odpočinek – klidné posezení na vegetační střeše. foto ISOVER

Při realizaci skladby vegetační střechy s hydrofilní minerální vlnou ISOVER Flora oceníte zejména v obdobích sucha, že dokáže v kombinaci s minerálním střešním substrátem zadržet přibližně 50 mm srážek. Rostliny tak mohou spolehlivě vegetovat i bez pravidelného zalévání. Vegetační střechy s obdobnou skladbou na bázi jen substrátu zadrží pouze přibližně polovinu množství dešťových srážek. V systémech, kde je očekávaný častější provoz na střeše, je vhodné desky ISOVER Flora doplnit zpevňující vrstvou materiálu ISOVER Intense.

vegetační střecha

Vítězná vegetační střecha roku 2019, foto ISOVER

Termosnímek vítězné střechy v horkém létě 2019. Červená a oranžová místa ukazují rozpálená místa – část střechy se střešní krytinou a kovové čísti branky.

Termosnímek vítězné střechy v horkém létě 2019. Červená a oranžová místa ukazují rozpálená místa – část střechy se střešní krytinou a kovové čísti branky. Naopak v místnosti pod střechou pokrytou vegetací je příjemná teplota. foto ISOVER

Samotná realizace ploché vegetační střechy je poměrně jednoduchá, obzvláště u extenzivních vegetačních střech. Oproti střechám s běžnou krytinou spočívá v dostatečně únosné nosné konstrukci, tepelné izolaci a hydroizolaci s atestem proti prorůstání kořínků. Další vrstvy vegetační střechy se kladou na sebe ve správném pořadí – geotextilie, hydrofilní minerální vlna ISOVER Flora, extenzivní minerální substrát a rostliny, za určitých podmínek i kalíšková folie. Skladbu doplňuje vždy obsyp praným kamenivem okolo atiky a detailů.

Vegetační střecha po třech letech od realizace,

Vegetační střecha po třech letech od realizace, foto ACRE

Aplikace předpěstovaných ecorastrů,

Aplikace předpěstovaných ecorastrů, foto ISOVER

Pro šikmé střechy je řešení též jednoduché. Spočívá ve vynechání geotextílie, ale současně doplnění skladby o drenážní zpomalovače, což jsou přepážky mezi deskami minerální vlny, které spolehlivě zabrání rychlému odtoku vody ze souvrství. Substrát je potřeba na šikmé ploše stabilizovat. K tomu se používají například ecorastry, jejichž výhodou je možnost zapěstování vegetace a následná urychlená montáž. Pokud plánujete realizaci vegetační střechy, je ale vždy dobré poradit se s odborníky.

www.isover.cz

ZDROJ: PR článek divize ISOVER

Kategorie: Rekonstrukce domu Stavební materiály
Tagy: ​Čedičová vlna extenzivní vegetační střecha intenzivní vegetační střechy minerální vlna vegetační střecha
Sdílejte článek