Využívejte svou půdu i po zateplení

06. 10. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Půdu má většina klasických domů.  Jedná se o prostor, který se nachází bezprostředně pod lomenou střechou domu, vyplňuje tedy prostor mezi stropem posledního podlaží a krovem. Z toho důvodu má půda zkosený strop, sníženou světlou výšku a těžko přístupná zákoutí. Půda je obvykle prostor, který je velmi špatně nebo vůbec tepelně izolován. Je buď prázdný, nebo se využívá jako odkladiště nepotřebných či zřídka využívaných věcí případně jako sušárna prádla. Co ale s půdou, která má dál sloužit ke svým odkladním účelům, a přitom by měla posloužit jako teplená izolace?

Zateplení podlahy půdy patří mezi nejefektivnější a přitom často opomíjené použití tepelné izolace v domě. Teplo stoupá komínovým efektem vždy vzhůru a v případě nezateplené podlahy se nám hromadí právě v půdním prostoru. Pokud tento prostor využíváme k bydlení, máme izolaci ve střešní rovině a není nutné podlahu izolovat. Jestliže ale půdu nevyužíváme, nebo nám slouží pouze jako sklad, měli bychom tuto podlahu dostatečně odizolovat.

00_ISOVER_STEPcross_puda

Úsporným řešením při zachování tepelně izolačních, skladových a zároveň pochozích vlastností půdy je kombinace minerální vaty a EPS. Nový systém Isover STEPcross využívá pevnosti polystyrenových trámců v kombinaci s tepelnou účinností měkčích desek z minerálních vláken. Aplikace je jednoduchá bez tepelných mostů a s minimálním zatížením stropu.

Celý systém STEPcross se skládá z pěti vrstev a samotná aplikace je velice jednoduchá. Na podlahu půdy se položí parozábrana z řady Isover Vario KM DUPLEX UV, nebo ještě účinnější Isover Vario XtraSafe. Na parotěsnou zábranu se připraví nosná část z tvrzeného pěnového polystyrenu a vzájemně se slepí PUR lepidlem.

Do takto vzniklého roštu se pokládá minerální vlna o rozměrech 600 x 1200 mm Isover Uni či Isover Orsik. Na trámce se pak ještě položí montážní prkna lepené na EPS rošt. Celá takto vytvořená plocha se následně zaklopí pochozími OSB deskami či fošnami, jež se přišroubují do montážního prkna. A je hotovo. Systém STEPcross zvládne položit každý i jen trochu zručný kutil a navíc je cenově velmi dostupný.

Minimální tloušťka tepelné izolace pod nevytápěnou půdou je 140 mm. Dnes doporučené, v brzké době však základní, tloušťky izolací začínají na 200 mm. Na této tloušťce začínají i skladby systému Isover STEPcross. EPS kříže ze speciálního tvrzeného polystyrenu a i nosné trámky jsou k dispozici v tloušťkách 200-300 mm.

Systémovou skladbu dodává Isover pouze jako komplet (k minerální izolaci a parozábraně dodá příslušný počet EPS křížů a EPS trámků). Podrobnosti systému včetně kompletního montážního návodu najdete v katalogu Isover Podlahy.

Skladba systému Isover STEPcross:

• Záklop OSB desek, případně fošen
• Výplňová minerální vlna o formátu 600 x 1200 (Isover ORSIK, Isover UNI)
• Isover TRAM EPS + Isover KŘÍŽ EPS
• Montážní prkno o šířce 100 mm
• Parozábrana Isover VARIO (KM DUPLEX UV nebo ExtraSafe)

Montážní postup – Zateplení pochozí půdy – Isover STEPcross

1. Před montáží je nutno zajistit parotěsnost s folií Isover Vario s doplňky (pokud není již zajištěna jinak). zdroj ISOVER, SGCP CZ

1. Před montáží je nutno zajistit parotěsnost s folií Isover Vario s doplňky (pokud není již zajištěna jinak).

2. Nosné kříže z EPS 100 x 500 x výška dle volby 200 - 300 mm zajišťují snadné rychlé sesazení. EPS spoje možné pro lepší manipulaci slepit PUR lepidlem např. Den Braven Kleber Wood

2. Nosné kříže z EPS 100 x 500 x výška dle volby 200 – 300 mm zajišťují snadné rychlé sesazení. EPS spoje možné pro lepší manipulaci slepit PUR lepidlem např. Den Braven Kleber Wood

3. Rošt se sestaví na světlou šířku 595 mm pro ideální vkládání izolace o šířce 600 mm (Orsik, Uni) (Případné nerovnosti vyrovnáme broušením EPS.)

3. Rošt se sestaví na světlou šířku 595 mm pro ideální vkládání izolace o šířce 600 mm (Orsik, Uni) (Případné nerovnosti vyrovnáme broušením EPS.)

4. Nanesení speciálního PUR lepidla na spojení dřeva a EPS po celé délce konstrukce.

4. Nanesení speciálního PUR lepidla na spojení dřeva a EPS po celé délce konstrukce.

5. Přilepení prkna šíře 100 mm - doba zaschnutí spoje je přibližně 1 hodina. Možnost kontroly vzdáleností a případná úprava, připraveno pro vkládání minerální izolace.

5. Přilepení prkna šíře 100 mm – doba zaschnutí spoje je přibližně 1 hodina. Možnost kontroly vzdáleností a případná úprava, připraveno pro vkládání minerální izolace.

6. Vkládání bez řezání izolace Orsik (Uni) 600x1200 mm. (Doporučujeme položit dvě vrstvy na vazbu.)

6. Vkládání bez řezání izolace Orsik (Uni) 600×1200 mm. (Doporučujeme položit dvě vrstvy na vazbu.)

7.Izolaci pouze půlíme pro překrytí spojů bez dalšího řezání na rozměr. Vyplnění mezer minerální izolací, kontrola detailů

7.Izolaci pouze půlíme pro překrytí spojů bez dalšího řezání na rozměr. Vyplnění mezer minerální izolací, kontrola detailů.

8. Zaklopení deskou např. OSB 3 P-D 22(18) mm dle doporučení výrobce desek na vazbu (Alternativou prkna, fošny.) Desky se přichytí vruty 4x45 mm 4 - 5 ks na bm. Mezera 2-3 cm pod záklopem umožní případné odvětrání.

8. Zaklopení deskou např. OSB 3 P-D 22(18) mm dle doporučení výrobce desek na vazbu
(Alternativou prkna, fošny.) Desky se přichytí vruty 4×45 mm 4 – 5 ks na bm. Mezera 2-3 cm pod záklopem umožní případné odvětrání.

Technický list systému Isover STEPcross ke stažení.

Systémovou skladbu dodáváme pouze jako komplet (k minerální izolaci a parozábraně dodáme příslušný počet EPS křížů a EPS trámků).

Zdroj: PR článek divize ISOVER, SGCP CZ

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: podlaha skladba podlahy stavebni materialy zatepleni Zateplení Zateplení podlahy Zateplení půdy
Sdílejte článek

Diskuze