Xyladecor – vše, co dřevo potřebuje

17. 04. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

AkzoNobel je výrobce a distributor prémiových značek jako Xyladecor, Cuprinol, Sadolin, Dulux, Sikkens, Pinotex, Ceta Bever, Flood nebo Sparlack, lídrů ve své oblasti na mezinárodním trhu. Za těmito jmény se skrývá přes 500 let zkušeností […]

AkzoNobel je výrobce a distributor prémiových značek jako Xyladecor, Cuprinol, Sadolin, Dulux, Sikkens, Pinotex, Ceta Bever, Flood nebo Sparlack, lídrů ve své oblasti na mezinárodním trhu. Za těmito jmény se skrývá přes 500 let zkušeností specialistů na péči o dřevo.

Dnes je AkzoNobel největším světovým výrobcem produktů v oblasti péče o dřevo, jeho značky dřevu rozumí a dokonale jej chrání. Bezkonkurenční znalosti společnosti AkzoNobel jsou založeny na světových výzkumech a inovacích. Samotná značka Xyladecor byla na trh uvedena před více než 40 lety. Název této značky vychází z původního názvu Xylamon a je kombinací dvou řeckých slov – xylos (dřevo) a ameuna (já chráním). Ve znamení své filozofie být vždy o krok napřed přichází s novinkami, které zvedají laťku v oblasti ochrany dřeva a jednoduché aplikace, a přináší nové inovativní technologie, které znamenají milník v oblasti péče o dřevo.

Mezi letošní novinky v oblasti lazur patří Xyladecor UV+, bezbarvá lazura do exteriéru se dvěma druhy UV absorbéru (UV absorbéry a HALS – UV blokátory), která chrání proti nepříznivému počasí a UV záření. Dalším produktem rozšiřujícím nabídku je Xyladecor STANDARD, dekorační tenkovrstvá lazura pro použití v interiéru i exteriéru, se zvýrazněním struktury dřeva a s průkopnickou technologií voda v oleji. AkzoNobel dále představuje Xyladecor TINOVA, unikátní prémiovou lazuru nejvyšší kvalitativní třídy. Inovativní technologie hybridního pojiva, která byla společností AkzoNobel patentovaná ve Švédsku (EP 0874875), vytváří vysoce pružnou membránu, která umožňuje povrchu neomezeně dýchat a zároveň jej trvale chrání. Tato lazura, z poloviny tvořená rostlinnými oleji z obnovitelných zdrojů, chrání dřevo až po dobu 12 let.

Co přinášejí nové technologie?

Technologie voda v oleji
kombinuje spojení dvou nesourodých látek, vody a oleje, díky kterým mají tenkovrstvé lazury Xyladecor znatelně lepší vlastnosti při aplikaci a následně dosahují delší životnosti a prodlužují ochranu dřeva. Použitím emulgátoru a speciálních aditiv se vytvoří kapalina krémové konzistence, která zůstane v podobě emulze aktivní až do okamžiku provedení nátěru. Produkt je i nadále na bázi rozpouštědel.

K vytvoření této technologie vedly stále přísnější limity snižování VOC (snižování množství vysoce těkavých rozpouštědel v nátěrových hmotách a jejich náhrada tzv. pomalými rozpouštědly). První snížení limitů VOC bylo v roce 2007. Toto snížení vedlo u materiálů k delším dobám schnutí a horšímu broušení. K dalšímu snížení limitů VOC došlo v roce 2010. Toto snížení bylo výraznější než v roce 2007. Pro některé výrobce a jejich materiály znamenalo toto snížení limitů zásadní problém. Obrusnost materiálů se výrazně zhoršila a neúměrně se prodloužila doba schnutí. U materiálů s přídavkem olejů se navíc objevil problém tzv. dolepování (nátěrový film po nanesení konečné vrstvy neúměrně dlouho vytvrzuje, i když je již povrchově proschlý).

Technologie voda v oleji tyto negativní vlastnosti eliminuje a naopak plně využívá vlastnosti rozpouštědel pro dobrou penetraci do dřeva a vody pro rychlé odvětrání. Tím je zajištěno optimální zakotvení nátěrového filmu v podkladu bez tvorby fleků, jeho dobré schnutí, výborná obrusnost mezi nátěry a optimální vytvrzení konečného nátěru. Materiál si zachovává kromě již zmíněných vlastností dobrou odolnost proti UV záření a povětrnostním vlivům.

Výhody technologie voda v oleji ve zkratce

•    Rychlejší zasychání a lepší roztíratelnost (krémovější konzistence zaručuje jednodušší aplikaci)
•    Pigment je rozptýlen v tekutině, neusazuje se na dně – není potřeba produkt tolik promíchávat (po aplikaci je pigment rovnoměrně usazen na povrchu)
•    Zvýšená penetrace nátěru – není třeba používat hadřík na odstranění přebytečné tekutiny, protože se tekutina rovnoměrně vpíjí do dřeva (nátěr nevytváří lesklé povrchy tam, kde je savost povrchu nižší)
•    Lepší brousitelnost a přilnavost další vrstvy
•    Sytější odstíny, které po zaschnutí zesvětlí, respektive se projasní a zvýrazní tak strukturu dřeva
•    Tekutina méně zapáchá – snížený obsah VOC, díky čemuž je produkt šetrnější k životnímu prostředí
•    Vyšší životnost nátěru díky kvalitnějším surovinám

Více informacií naleznete na www.xyladecor.cz.  

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: dřevo materialy stavba
Sdílejte článek

Diskuze