Zdroj: Xella

Úsporné a originální rodinné bydlení v regionu Nad Prahou

23. 06. 2021 Sdílet

Rodinný dům nedaleko Prahy je výjimečný svým řešením ze dvou bloků se šikmou střechou, spojených plochostropou částí. Architektonické pojetí sympaticky vybočuje z „módy“ oblíbených jednoduchých bungalovů a ukazuje originální, přitom plně funkční cestu soukromého bydlení. Návrh vychází z představy majitele, který si přál atriový dům. Architekt zohlednil jeho požadavky, které spojil s možnostmi pozemku. Vytvořil rodinné bydlení, které v exteriéru tvoří prostor pro soukromí. Materiálové řešení atypicky řešené stavby kladlo však poměrně vysoké nároky na tepelněizolační vlastnosti i opracovatelnost. Právě těm vyhověl sortiment společnosti Xella.

„Nejprve mě oslovilo místo pro výstavbu – Kokořínsko se mi líbí výhledem na České středohoří, zároveň máme velmi dobře dostupnou Prahu. Představoval jsem si menší dům s atriem a volnou dispozicí. Reálnou podobu tomu vtiskl architekt Radek Toman. Našli jsme společnou řeč, možná je to i tím, že oba pocházíme s jižních Čech. Protože jsem pracovně vytížený a rád nechávám práci na těch, kteří jí rozumí, svěřil jsem mu kromě návrhu také realizaci mého domu,“ uvádí ke vzniku projektu pan Martin, majitel. „Jedním z požadavků bylo také to, aby stavba byla úsporná a kvalitní, konkrétní řešení už jsem pak nechal na architektovi, který se postaral o celý průběh,“ doplňuje.

Rodinný dům šikmá střecha

Zdroj: Xella

Architekt s ohledem na atypičnost svého řešení zvolil jako stavební materiál pro obvodové zdivo Ytong tloušťky 375 mm. „Projekčním i stavebním důvodem byla přesnost zdění tohoto materiálu, snadné drážkování rozvodů a také to, že stačí pouze stěrkové omítky,“ vysvětluje architekt. V části, kde jsou bloky se šikmou střechou spojeny plochostropým partem, je použit stropní systém Ytong Ekonom. Jeho výhodou v projektu bylo nejen to, že má naprosto shodné vlastnosti s obvodovým zdivem a přispívá tak k homogenitě stavby, ale také jednoduchá montáž.

Kuchyň a jídelna trámy

Zdroj: Xella

Poměrně vysoké nároky na stavební materiál kladl požadavek dosáhnout co nejlepších tepelněizolačních vlastností u členité stavby. Jako optimální řešení architekt navrhl systémové zateplení od téhož výrobce, minerální desky Multipor. Díky jejich použití dosáhne stavba mimořádně úsporných hodnot, oproti jiným zateplovacím systémům však vyniká delší životností a také napomáhá vytvářet vhodné vnitřní klima budovy. Porézní materiál alkalického složení zamezuje růstu plísní a reguluje také vlhkost v budově. „Na tomto řešení jsem ocenil, že jsme nemíchali různé dodavatele, vybrali jsme materiál od jednoho výrobce a myslím, že v tomto se investice do kvality domu vyplatila,“ uvádí majitel pan Martin.

Xella-odolena_voda-13

Zdroj: Xella

Na otázku, co by příště možná udělal jinak, odpovídá: „Možná bychom potřebovali o něco větší dům, trochu jsme se rozrostli. Na stranu druhou jsem rád, že jsme pořád pohromadě. Myslím si, že věci se mají řešit společně a u jednoho stolu, a právě to v našem domě prožíváme, žijeme ve společném prostoru většinu dne,“  říká Martin.

Popis stavby

Velikost pozemku 745 m2
Zastavěná plocha 120 m2
Autor projektu: Ing. arch. Radek Toman
Prováděcí firma: Toman Stavební s.r.o.

Zdroj: PR článek společnosti Xella

Kategorie: Dům Stavební materiály
Tagy: dřevěné trámy geometrické linie moderni architektura obvodové zdivo rodinne domy stropní systém tvárnice ytong zateplení domu
Sdílejte článek