elektrokotel

Elektrické vytápění rodinných domů v roce 2020

13. 03. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Není žádnou novinkou, že od ledna 2020 musí všechny novostavby splňovat podmínky pro zařazení do kategorie nZEB, tj. budov s téměř nulovou spotřebou energie. Elektrické sálavé vytápění je samozřejmě na tento přechod připraveno.

Elektřina − i dnes dobrá volba?

Silným argumentem pro elektrické vytápění je kromě jeho známých výhod i skutečnost, že fotovoltaické články a baterie v posledních letech zlevňují. Zajímavé poznatky v tomto směru přinesla studie Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB), která se zaměřila na hodnocení dopadů aktuálních legislativních požadavků na modelový objekt rodinného domu Kubis 74 od společnosti RD Rýmařov. Závěry studie mimo jiné prokázaly, že i po roce 2020 lze s elektrickým vytápěním splnit kritéria kladená platnou legislativou.

Objektivně bude u novostaveb vyžadován vyšší podíl OZE – např. instalace střešní FVE, na druhou stranu lze dnes už i na tyto systémy využít některou ze státních dotací. V kombinaci s bateriovým úložištěm se výhody takto vytápěného domu ještě výrazně navýší. Zajímavou variantou bylo u zkoumané dřevostavby i použití kombinace elektrického vytápění, multisplitové jednotky a krbových kamen.

Toto řešení představuje nejen finančně přijatelnou investici, která může být v PENB deklarována jako významný zdroj pro pokrytí potřeby energie na vytápění. Splitová jednotka současně pomůže v létě řešit problémy s přehříváním, které jsou u novostaveb, vzhledem k ziskům z oslunění přes prosklené plochy, výrazně větším problémem než tepelné ztráty v zimním období.

Požadavek nZEB (Nearly zero-energy buildings) vychází ze směrnice EU, která se snaží o menší dopad na životní prostředí.

Nezapomínejte na regulaci

Pokud máte nebo uvažujete o vytápění pomocí podlahového nebo stropního vytápění či formou nástěnných nebo stropních sálavých panelů, určitě pamatujte na regulaci. I díky ní se naplno projeví všechny přednosti tohoto topného systému. Ideální pro podobné účely je termostat TFT, který si díky příznivé ceně a výborné funkcionalitě už od svého uvedení na trh (2012) získal u uživatelů velkou oblibu. Jako reakce na poptávku po jednoduchém chytrém řešení regulace elektrického vytápění nabídl jeho výrobce, společnost Fenix Trading, loni na podzim nový typ tohoto termostatu – Fenix TFT WiFi s integrovaným wifi modulem pro připojení k domácí síti a vzdáleným ovládáním pomocí cloud serveru.

Nový termostat TFT WiFi si zachoval všechny osvědčené funkce původního TFT, lze jej tedy plnohodnotně využívat jako lokální termostat pro všechny systémy elektrického přímotopného vytápění. Na termostatu si můžete navolit různé provozní režimy a programy, uživatelsky volitelné je také snímání teplot − jen prostoru, podlahy nebo obou hodnot. Teplotu podlahy lze přitom měřit pomocí podlahové sondy, která je součástí balení. Termostat dovoluje volit týdenní program se čtyřmi přednastavenými programy a třemi uživatelskými (umožňují až deset teplotních změn denně), na výběr je režim dovolené, ruční ovládání, protimrazová ochrana nebo úplné vypnutí. Mezi další funkce patří zámek displeje, počítání provozních hodin, funkce otevřené okno nebo možnost kalibrace čidel.

Na první pohled zaujme úprava samotného designu termostatu – původní plastový rámeček s okýnkem pro displej je nahrazen celoskleněným čelním panelem, dodávaným v bílé či černé variantě. Termostat díky tomu získal čistší a modernější vzhled. Barvu pozadí displeje pak lze zvolit černou či bílou. Důležitější novinkou je však možnost vzdáleného ovládání termostatu po připojení k internetu.

Pro tento účel byla vytvořena mobilní aplikace (dostupná pro telefony s operačním systémem iOS či Android), pomocí které si jako uživatel připojíte jeden nebo více termostatů (tuto možnost ocení uživatelé, kteří elektrickými topnými prvky vytápí celý byt nebo dům) ke svému účtu. Aplikace pak funguje jako jakási virtuální centrální jednotka, která umožňuje ovládat každý termostat individuálně nebo řídit celou instalaci jako celek. Jedinou podmínkou zpřístupnění vzdálené správy termostatů je pouze dostupnost domácí wifi sítě.

Termostat TFT WiFi má nejen nový design, ale navíc má možnost vzdáleného ovládání.

Od začátku roku došlo k zpřísnění požadavku na hospodaření s energií.

Nově stavěné budovy musí splňovat požadavek téměř nulové spotřeby energie (nZEB).

I v roce 2020 lze s elektrickým vytápěním splnit kritéria kladená platnou legislativou.

Novinky z oblasti elektrického vytápění navíc přicházejí s elegantním designem a chytrými řešeními.

DOPORUČUJEME

Pro elektrické vytápění

elektrokotel

zdroj www.bosch-vytapeni.cz

TRONIC HEAT 3500

Závěsné teplovodní elektrokotle Bosch Tronic Heat jsou se svým rozsahem výkonů 4–24 kW určeny pro vytápění rodinných domů, bytových jednotek a rekreačních objektů. Vyznačují se velmi snadnou obsluhou, hospodárným provozem, malými rozměry a vysokou spolehlivostí. Kotle Tronic Heat 3500 vybavené sedmilitrovou expanzní nádobou a oběhovým čerpadlem jsou určené především jako hlavní zdroj vytápění (automatický provoz, odvzdušnění čerpadla, program proti zablokování a řízení na konstantní tlak). Varianta Bosch Tronic Heat 3000 je ideální jako záložní zdroj pro kotle na biomasu a tepelná čerpadla. www.bosch-vytapeni.cz

elektrokotel

zdroj www.greeneco.cz

TERMOFOL TF-2000WiFi

TERMOFOL TF-2000WiFi je moderní a energeticky úsporný konvektorový ohřívač s možností montáže na zeď nebo volně stojící jednotky na podlaze se vzdáleným ovládáním přes aplikaci. Rychlé vytápění místnosti je zajištěno moderním nízkoteplotním hliníkovým topením vyrobeným nejnovější technologií X-Shape. Přední panel je vyroben z tvrzeného skla. Chladič je vybaven dotykovým digitálním termostatem s LCD displejem. Zařízení má možnost dálkového ovládání pomocí telefonu nebo tabletu s Androidem nebo iOS. www.greeneco.cz

ZODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: LUCIA BLAŽIOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: FENIX GROUP
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Vytápění
Tagy: elektrické vytápění Od partnerů
Sdílejte článek

Diskuze