ALL in ONE
Zdroj: FENIX

Sálavé vytápění přináší spolu s chytrou českou baterii majitelům rodinných domů úspory

24. 04. 2024 Sdílet

Pilotní projekty holdingu Fenix Group potvrzují správnost orientace na kombinaci elektrického sálavého vytápění, obnovitelných zdrojů a akumulace energie v rodinných domech. Svědčí o tom loňské výsledky všech pilotních projektů, realizovaných v rámci Energetického konceptu Fenix.

V rodinné domě v Omicích, ve kterém žije majitel a jeho partnerka, je hlavním energonositelem elektrická energie, část energie na vytápění zajišťují sálavá kamna na dřevo. Rodinný dům byl postaven jako stavba s téměř nulovou spotřebou energie, dle Průkazu energetické náročnosti budovy patří do třídě A. Elektrické sálavé vytápění je řešeno jako kombinace velkoplošného nízkoteplotního systému v podlaze nebo stropě, doplněného o lokální přímotopná elektrická tělesa, která nabízí rychlou odezvu na požadavky řízení.

RD Omice

Zdroj: FENIX

 

Bateriová stanice HES od firmy AERS s kapacitou 41 kWh tady aktivně už přibližně dva roky využívá denní spotový trh s elektrickou energií

Tímto způsobem lze v současnosti snížit cenu elektrické energie po většinu roku na předkrizovou úroveň, v období topné sezony potom o něco vyšší, nicméně stále o desítky procent méně než při jejím přímém nákupu. Svědčí o tom výsledky provozu z období leden až prosinec 2023. Za 12 měsíců spotřeboval majitel rodinného domu celkem 16 063 kWh (9 963 kWh bez spotřeby elektromobilu).

HES Omice

Zdroj: FENIX

 

Na fakturách majitel zaplatil (po odečtení částky za nabíjení elektromobilu) za rok včetně poplatků a DPH částku 25 404 Kč, průměrná cena za 1 kWh, dosažená díky FVE, baterii a chytrému řízení, tak činila 2,50 Kč. Elektromobil majitele domu ročně najel 35 tis. km a pokud by se jednalo o klasický benzínový vůz se spotřebou 6 l/100 km a kalkulovali bychom cenu benzínu 38 Kč, majitel by za PHM zaplatil ročně 80 000 Kč. Z výše uvedeného vyplývá, že díky Energetickému konceptu FENIX s výše popsanou konfigurací měl celý provoz domu zdarma, a ještě ušetřil 40 000 Kč. Návratnost investice do FVE a bateriové stanice je při současných cenách v tomto případě cca 6-7 let.

Významné úspory, dosažené při nákupu elektrické energie na spotovém trhu, dokládají kromě RD v Omicích i další rodinné domy.

Plně elektrifikovaný rodinný dům na ulici Kalvodova v Jeseníku z roku 1932 je po celkové rekonstrukci a má instalovanou FVE s výkonem 10 kWp, bateriovou stanici HES s kapacitou 41 kWh. I jeho majitel aktivně využívá od června 2023 spotový trh. V lednu nakupoval elektrickou energii za fixní zastropovanou cenu, od února do května potom za SPOT cenu (pouze nákup bez prodeje) a od června pak využíval plný SPOT obchod dle algoritmu FENIX/UCEEB. A výsledek? Průměrná cena za elektrickou energii včetně distribuce a DPH dosáhla 2,38 CZK/kWh.

RD v Jeseníku pilotní projekt Fenix Trading

RD v Jeseníku pilotní projekt Fenix Trading. Zdroj: FENIX

I další rodinný dům v Jeseníku využívá kombinaci elektrického sálavého vytápění, FVE s výkonem 8,5 kWh. a domácí bateriovou stanici HES s kapacitou 41,1 kWh. Přestože se jedná o dům z kategorie C (postaven byl v roce 2001) a jeho součástí je navíc od dubna do října vytápěný bazén, také tady si majitel pochvaluje dosažené úspory. I když má tento plně elektrifikovaný dům nejvyšší spotřebu elektrické energie v rámci pilotních projektů rodinných domů, průměrná cena včetně distribuce a daní byla 2,9 Kč/kWh!

Není baterie jako baterie

„Výraznou zásluhu na těchto výsledcích má domácí bateriové úložiště HES s kapacitou 41 kWh. To vyniká nejen velkou kapacitou (cca 4násobek výkonu instalované střešní FVE), ale ve srovnání s běžnými bateriemi čínské provenience zejména svým originálním řešením a unikátním algoritmem, vyvinutým ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze,“ říká Cyril Svozil jr., předseda správní rady FENIX Group a.s. a ředitel společnosti AERS s.r.o.

Podrobné informace o Energetickém konceptu Fenix a sortimentu elektrického sálavého vytápění najdete na www.fenixgroup.cz, popis a parametry chytrého domácího bateriového úložiště HES je k dispozici na www.aers.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti FENIX

Kategorie: Vytápění
Tagy: elektrické vytápění Fenix
Sdílejte článek