Zdroj: Mountfield

I teplo má konkrétní podobu

13. 10. 2021 Sdílet

Pohled do plamenů bývá tím nejlepším odreagováním od problémů každodenního života. V podzimních a zimních měsících nám mohou pohled do ohně poskytnout krbová kamna. Podle čeho se ale při jejich výběru řídit, aby dobře fungovala?

Výhodou krbových kamen je vedle rovnoměrného rozdělení tepla po celé domácnosti i nezanedbatelná úspora energie. Investice do pořízení kamen se vám přibližně za rok vrátí v rozdílu cen topiva. Kromě ušetření peněz však kladou kupující stále větší důraz i na vzhled. Moderní krbová kamna jsou totiž také designovou dominantou interiéru. Vyberete si kamna s panoramatickým prosklením, jímž je vidět oheň ze tří stran? Dáte přednost atypickému pískovcovému obkladu? Nebo raději zvolíte klasické kachle?

Ještě dříve, než začnete vybírat design, měli byste zvážit typ kamen. Pro ty, kteří uvažují o koupi kamen do rodinného domu nebo bytu, jsou nejlepší volbou ocelová dvouplášťová, kachlová nebo peletová kamna.

Krbová kamna v chatě

Krbová kamna Hartola II jsou dvouplášťová, díky čemuž při topení vzniká přirozená cirkulace vzduchu: kamna nasají studený vzduch od podlahy, ohřejí ho mezi plášti a horem pustí do místnosti. Kamna zvládnou vytopit až 120 m³. Díky dokonalému spalování kamna produkují méně prachových částic a sazí, jejich čištění je jednodušší a spotřeba paliva nižší. Zdroj: Mountfield

Dvouplášťová ocelová kamna se poměrně rychle zahřejí a díky přirozené cirkulaci nasají studený vzduch od podlahy, který ohřejí mezi plášti a horem vypustí do místnosti. Za předpokladu optimálního umístění dokážou bez problému temperovat i okolní místnosti.

Kachlová kamna v místnosti s koženými křesílky

Jestliže milujete klasiku, budou pro vás kachlová kamna Gerona ta pravá. Už na první pohled vykouzlí dojem pohádkové chaloupky z dob našich prababiček. Navíc mají díky velkému podílu keramiky vysokou tepelnou účinnost a ekonomický provoz s nízkou spotřebou paliva. Ve spodní části kamen se nachází prostor pro uskladnění palivového dřeva, takže máte okolo kamen vždy uklizeno. Kamna lze koupit ve trojím barevném provedení: sahara, srnčí nebo olivově zelená. Zdroj: Mountfield

Kachlová kamna jsou zase romantika. S designem můžete čarovat dle libosti a v jejich prospěch mluví i technické argumenty. Vynikají vysokou účinností, která se pohybuje mezi 80 až 90 %. Provoz je velmi ekologický s nízkou spotřebou paliva. Po zahřátí sálají teplo dlouhodobě, a to i několik hodin po vyhasnutí. Nezanedbatelné jsou i malé nároky na obsluhu, prakticky žádný servis a velmi dlouhá životnost.

Kompaktní peletová kamna

Kompaktní peletová kamna Delia vhodná pro domácí použití vytopí prostor o rozloze až 200 m3. Mají ocelový skelet, automatickou regulaci teploty, bezpečnostní termostat s ručním resetem a možnost variabilního napojení na horní či zadní kouřovod. Díky úspornému spalování se mohou pochlubit energetickou třídou A+. Ovládání usnadňuje panel s 3-tlačítkovým LED displejem. Můžete dokoupit také wi-fi modul, s nímž lze kamna ovládat na dálku přes chytrý telefon, tablet či počítač. Zdroj: Mountfield

„Moderní způsob topení pak představují kamna na pelety. Jsou nejen ekologická, protože s nimi nepřijde žádný dřevní odpad nazmar, ale samostatná. Nemusíte každou chvíli přikládat dřevo a pečlivě střežit oheň, aby nevyhasl,“ vysvětluje Karel Hromada, produktový manažer společnosti Mountfield. „Kamna se postarají skoro o všechno sama. Uvnitř mají zabudovaný zásobník, kam nasypete pelety, na digitálním displeji nastavíte požadovanou teplotu a čas, kdy chcete mít v místnosti teplo, a kamna zařídí zbytek. Teplotu pak můžete jednoduše regulovat zmáčknutím tlačítka,“ doplňuje Karel Hromada.

Jestliže chcete mít krbová kamna jako primární zdroj tepla pro větší byt nebo dům, měli byste uvažovat o teplovodním výměníku, který napojíte na rozvod tepla do jednotlivých místností prostřednictvím trubek a radiátorů. Některé typy výměníků nemusí být připojeny nastálo, je možné je odstavit, nahradit záslepkou a v případě nutnosti zase znovu do systému zapojit.

Pokud chcete ušetřit ještě víc, a navíc se chovat ekologicky, můžete zvolit kamna s terciálním spalováním. Jde o spalovací proces, jenž zužitkovává zbytkové hořlavé plyny, které by za jiných okolností odešly nevyužity se zplodinami komínem. Prodlužuje se tak doba hoření, zvyšuje účinnost a snižuje celková spotřeba paliva.

Více informací o kamnech naleznete na www.mountfield.cz.

Zdroj: PR článek společnosti Mountfield

Kategorie: Vytápění
Tagy: kachlová kamna krbová kamna peletová kamna sálavé vytápění topeni vytápení domu
Sdílejte článek