Jak si vybrat krbová kamna
Atmosféra, kterou dokáže vytvořit skutečný oheň, je přímo magická, navíc může být i finančně výhodným a obnovitelným zdrojem tepla. Mít v domě krb nebo krbová kamna je prostě dobrý nápad. Důležité je však správně si vybrat.
Typ krbu nebo krbových kamen
Jelikož v krbu či krbových kamnech hoří oheň a očekáváme od nich jistý komfort, rozhodování by se určitě nemělo zúžit jen na nejnižší cenu. Správné rozhodnutí přitom závisí na několika faktorech, například i na tom, zda je dům zateplený a utěsněný. Které vlastnosti a parametry zařízení je tedy třeba při výběru zvážit? Teplovzdušné krby mají obvykle vyšší tepelný výkon, hodí se proto zejména do starších domů či na chalupy. Vytopíte jimi jednu místnost, s využitím rozvodů i několik.
Zařízení s teplovodním výměníkem se doporučují tam, kde není možné umístit krb či kamna do centra stavby, případně dispoziční řešení komplikuje distribuci teplého vzduchu. Akumulační krby jsou vhodné zejména do současných nízkoenergetických domů, které nepotřebují vysoký tepelný výkon. Teplo uvolňují rovnoměrně a nevytvářejí výrazné proudění vzduchu. Výhodou je i to, že teplo sálají i po vyhasnutí ohně.
Tepelný výkon a regulace
Výkon krbových kamen musí odpovídat typu stavby. Starší dům má větší ztráty tepla, proto potřebuje zařízení s vyšším výkonem. Nový dům potřebuje co nejnižší výkon, aby nedocházelo k přehřívání interiéru. Vhodný výkon se stanoví na základě tepelných ztrát a objemu vytápěného prostoru. Každý spotřebič musí mít regulaci vzduchu, čímž se řídí jeho výkon. Množství tepla tak lze přizpůsobit aktuální potřebě.
Kvalitní krbová kamna by měla přitom fungovat správně i při nízkém výkonu, když se do spalovací komory přivádí méně vzduchu. Optimální je, pokud se jedním táhlem dá regulovat primární vzduch potřebný při roztápění, i sekundární potřebný po zahřátí topeniště. Při společné regulaci je poměr primárního a sekundárního vzduchu nastavený výrobcem, takže správné používání výrobku je jednodušší.
Akumulace a účinnost vytápění
Akumulační hmota dokáže optimálně rozložit teplo, které se produkuje při spalování. Na začátku, když je spotřebič chladný, brání přehřátí místnosti, po vyhasnutí plamene zase nadále sálá teplo. Tím, že se tepelný výkon rozloží na delší čas, sníží se také na přijatelnou úroveň. Navíc stačí přiložit pouze jednou za 6 až 12 hodin. Účinnost vytápění se odráží na spotřebě paliva, a tedy i na nákladech na vytápění. Pokud počítáme s životností krbu kolem 30 let, náklady na jeho provoz jsou tou podstatnou položkou, investice do kvalitnějšího výrobku s vyšší účinností se tedy určitě vyplatí.
Napojení na komín a přívod vzduchu
Různé modely lze napojit na komín svrchu nebo zezadu. Komín musí být přitom vhodný pro konkrétní typ a výkon spotřebiče. Na napojení výrobku s odlišným průměrem kouřovodu existují adaptéry. Napojení na externí přívod vzduchu (CPV) je podmínkou v moderních, dobře utěsněných domech. Jelikož vzduch se do spalovací komory přivádí z exteriéru (například samostatným průduchem v komíně), používání krbu či kamen negativně neovlivňuje kvalitu vzduchu v místnosti. Zařízení s CPV jsou obvykle vzduchotěsná, takže je lze nainstalovat i do domů s řízeným větráním a rekuperací. Rovněž nedochází k vniknutí spalin do interiéru, například při používání digestoře v kuchyni.
Emise a bezpečnost
U krbů a krbových kamen je třeba na emise dbát podobně jako u aut. Mnoho států EU již omezuje používání starých spotřebičů, které nesplňují nové standardy. Tlak na čistotu a ochranu ovzduší roste, proto je lepší investovat do výrobku, který již nyní splňuje požadavky, které budou platné po roce 2022. Čisté životní prostředí je důležité a neměli bychom zapomínat také na naši bezpečnost. Každý výrobek má určenou vzdálenost od hořlavých předmětů. Na to nesmíme zapomenout, zejména pokud chceme krb instalovat do dřevostavby nebo máme v interiéru málo míst anebo složitou dispozici.
Servis a údržba
Přikládání by mělo být co nejsnadnější. Krb je možné zvolit i se dvěma dvířky. Jsou modely, které umožňují přikládání z druhé místnosti. Velikost popelníku a manipulace s ním musí být pohodlná. Jelikož je popelník třeba pravidelně vysypávat, jeho velikost i nakládání s ním by vás měly zajímat už při koupi. Čištění skla a topeniště provádíme pravidelně. U výrobků s tzv. oplachem skla stačí čistit dvířka jednou za týden, u krbových vložek s výsuvnými dvířky však může být čištění problematické. Při výběru značky je potřebné ověřit si reference, dostupnost náhradních dílů i zajištění servisu. Nejdražší položkou jsou většinou zasklené dveře.
Martin Pachta ROMOTOP s.r.o.
Jak zajistit odpovídající vytápění prostoru ?
Před zakoupením popř. při výběru krbových kamen či krbových vložek je důležité zvolit odpovídající topidlo z hlediska požadavku na tepelný výkon. Dobře zaizolovaný dům vyžaduje tepelný výkon 50-70 wattů na 1 m². K vyhřátí prostoru o ideální ploše 100 m² (při výšce stropu 2,5-2,7 m) budete potřebovat zdroj tepla o nominálním výkonu okolo 4–7 kW. U starších objektů či domů s většími tepelnými ztrátami uvažujte o max. 20 % výkonnějším topidle!
Jaké mohou být příčiny, když krbová kamna špatně hoří nebo kouří do místnosti?
Základem je k topení používat výhradně suché dřevo s vlhkostí do max. 20 %. S vlhkým palivem nelze dosáhnout kvalitního spalování a požadovaného výkonu. Pokud komín špatně táhne (může docházet k zakouření místnosti), je potřeba přizvat kominíka, který objasní příčinu.
Jaké mohou být příčiny zanášení čelního skla a co s tím?
Příčinu nelze vždy 100% určit, ale zpravidla tento jev způsobuje: nevhodné palivo, špatně nastavené spalování (malé množství přivedeného vzduchu do spalovací komory), nedostatečný nebo dočasně zhoršený tah komína, netěsnost dvířek topeniště.
Výkon krbu lze zjednodušeně určit tak, že 1 kW stačí na vytopení 20 m3 prostoru.
Přesný výpočet je složitější a zohledňuje i tepelné ztráty objektu a způsob jeho využívání.
Akumulační prvky uvolňují teplo vzniklé při hoření postupně.
Tepelný výkon se tak sníží jeho rozložením na delší dobu a místnost se nebude přehřívat.
Ve starších, hůře izolovaných stavbách se používaly spotřebiče s výkonem od 7 až do 15 kW.
V novostavbách by nominální výkon spotřebičů neměl překročit 5 kW.
Jelikož jde o složitou problematiku, je vhodné poradit se při výběru krbu s odborníkem.
Důsledkem nesprávného rozhodnutí mohou být škody a poruchy spotřebiče.
Efektivitu vytápění zvyšují akumulační prvky, například kamenné nebo keramické obložení.
Odpovídající komínový systém je podmínkou pro správnou funkci topidla.
TEXT ERIKA KUHNOVÁ, KRISTÝNA LIŠKOVÁ
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME
Oceňuji skvěle napsané informace v článku. Teď jsme se rozhodovali a hledali všude možně, jaká kamna by byla vhodná pro naši domácnost, jelikož máme trochu problém s izolací v domě. Takže co se týče výkonu, který by měl být při běžném provozu nejvýše 70% maximálního výkonu v tomhle článku je k tomu všechno co potřebujete vědět.