Jaký krb a krbová kamna jsou vhodné do moderního domu?
Kdo by si nechtěl občas užít pohled na plameny mihotající se za sklem krbových dvířek? Jenže tam, kde hoří oheň, tam se i topí, a u dnešních dobře zateplených domů byste si mohli snadno udělat z obývacího pokoje saunu. Jaký krb nebo krbová kamna jsou tedy vhodné do moderního domu?
Přiměřený výkon
Krb nebo krbová kamna patří už dlouho k oblíbeným způsobům, jak si v domě dopřát příjemnou atmosféru a zároveň ekologicky i ekonomicky výhodně topit. Dnešní novostavby však musí splňovat požadavky ultranízkoenergetické kategorie (energetická třída A1) – k jejich vytopení je tedy potřeba méně než 40,7 kWh/m2 ročně. A na to topí klasický teplovzdušný krb či kamna až příliš. „Zatímco ve starších domech nebo hůře izolovaných budovách se běžně používaly spotřebiče s výkonem od 7 kW až do 15 kW, v dnešních novostavbách by jejich nominální výkon neměl překročit 5 kW,“ upozorňuje ing. Peter Ličko ze společnosti Thorma. V ultranízkoenergetickém domě by tedy mělo mít vytápěcí zařízení přiměřeně nízký tepelný výkon, další podmínkou je možnost jeho regulace – množství tepla tak můžete přizpůsobit aktuální potřebě.
Výhody akumulace
Teplovzdušné krby nebo krbová kamna, které byly donedávna v rodinných domech nejčastější volbou, nejsou do dnešních novostaveb vhodné, protože mají obvykle příliš vysoký výkon. Teplo se z nich šíří především konvekcí, tedy prouděním ohřátého vzduchu, takže dokud přikládáte a hoří v nich oheň, bude v místnosti příliš teplo, jakmile oheň vyhasne, krb nebo kamna vychladnou a přestanou hřát. I když se jejich výkon dá regulovat, je to možné jen v určitém rozsahu, ale existuje též jisté optimální rozmezí – není dobré držet oheň příliš „přitlumený“ ani příliš přetápět.
Problém příliš vysokého výkonu elegantně řeší kombinace akumulace a sálání – když ke krbu nebo krbovým kamnům přidáte akumulační hmotu, ta během hoření teplo akumuluje a potom ho postupně sálá do místnosti. Tím se tepelný výkon rozloží na delší dobu, a tedy reálně sníží na přijatelnou úroveň. Navíc stačí přiložit jen jednou za šest až dvanáct hodin. Ke krbovým kamnům se obvykle přidává vhodný obklad a akumulační prstence, akumulační (případně hybridní) krb musí mít akumulační obklad a krbovou vložku s vhodnou konstrukcí. U obkladu lze využít i princip hypokaustu – vzduch, který se ohřeje od horké krbové vložky, proudí v systému kouřových tahů (kanálů) a odevzdává přitom teplo akumulačnímu plášti, který ho později sálá do interiéru. Výhodou je, že u vhodně umístěného krbu se takto dá teplo rozvést i do více místností.
Regulace. Krby nebo krbová kamna určené do dnešních novostaveb musí být též regulovatelné, aby se jejich výkon dal přizpůsobit aktuální potřebě. Pro to je důležitou podmínkou i jejich utěsnění.
Akumulace. Dnešní novostavby mají velmi nízkou potřebu tepla na vytápění, což je nutné zohlednit při výběru krbu nebo kamen. Aby se dosáhlo co nejmenšího tepelného výkonu, obvykle je jejich součástí akumulační hmota, která sálá teplo do interiéru postupně, čímž se výkon rozloží na delší dobu.
Důležitý detail
Velká zasklená dvířka znamenají nejen hezčí pohled na oheň, ale i větší podíl přímo vydávaného tepla, a tak i vyšší riziko přehřívání interiéru. Pro krby a krbová kamna určené do současných domů s velmi nízkou potřebou tepla jsou proto typická spíše menší dvířka s dvojitým, případně trojitým izolačním zasklením, které co nejvíce omezí přímé sálání tepla z ohně do interiéru. Také spalovací komora mívá menší rozměry a je uzpůsobena na přikládání menších dávek dřeva, jaké jsou pro nízký výkon spotřebiče dostačující.
Podmínka utěsnění
Pro dosažení v současnosti požadované energetické třídy rodinného domu jsou důležité nejen kvalitní tepelné izolace obvodových konstrukcí, ale i jejich utěsnění, často se v nich též využívá řízené větrání s rekuperací, pro které je utěsnění stavby klíčové. Krby i krbová kamna v nich proto musí mít nejen co nejnižší výkon, ale musí být i vzduchotěsné. Aby oheň neodebíral kyslík potřebný k hoření z místnosti, musí mít centrální přívod vzduchu (CPV) – vzduch se tedy do spalovací komory přivádí z exteriéru, například samostatným průduchem v komínu. „Při návrhu a realizaci CPV je nutné myslet i na riziko vzniku tepelného mostu,“ upozorňuje ing. Ličko. „Protože venkovní vzduch má v zimě nízkou teplotu, dochází při nevhodném vyhotovení jeho přívodu bez dostatečné izolace ke kondenzaci.“
Krb, nebo krbová kamna?
U obou uvidíte za sklem dvířek plápolat oheň, oboje stejně musí v dnešních domech splňovat požadavek na nízký výkon, možnost regulace či externí přívod vzduchu. U obou si rovněž můžete zvolit jak klasický, tak i moderní vzhled. V čem jsou ale rozdílné?
Krby
Jsou klasikou, která v akumulačním vyhotovení a s vhodnou vložkou dosahuje parametrů vytápěcího zařízení vhodného do současných ultranízkoenergetických domů. I když samotná krbová vložka nemusí být moc drahá, za akumulační obklad si připlatíte – ten je příčinou větší pracnosti i vyšší ceny, ale i mnoha předností krbu. Dokáže poskytnout větší sálavou hmotu i větší sálavou plochu, takže postačí, když jeho povrch dosáhne nižší teploty, což je příjemnější i bezpečnější. Hlavně však umožňuje díky hypokaustovým rozvodům rozvést teplo také do sousedních místností, třeba i ve vyšším poschodí.
Krbová kamna
Jde o vhodné vytápěcí zařízení, jehož předností je nejen příznivá cena, ale především jednoduchá montáž – stačí je dovézt, napojit na komín a můžete si zatopit. Krbová kamna však slouží výhradně pro lokální vytápění, teplo z nich tedy využijete jen v místnosti, v níž stojí. Podobně jako krby mohou být jak konvekční, tak i akumulační, přičemž akumulaci obvykle zabezpečuje akumulační obklad nebo prstence osazené nad ohništěm kolem kouřovodu – během topení se nahřejí a potom odevzdávají teplo přes plášť spotřebiče do místnosti. Obvykle jsou schopné vyzařovat akumulované teplo až dvanáct hodin po vyhasnutí ohně.
Text: Erika Kuhnová
Odborná spolupráce: Thorma, romotop
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME
Ten rohový bílý krb je opravdu krásný- líbí se mi, že vnáší tak trochu přírodní prvek do interiéru, ale přitom působí moderně a nadčasově.