Krb, nebo kachlová krbová kamna? Jak si mezi nimi vybrat
Pohled do plamenů zvláštním způsobem uklidňuje a ani možnost přitopit si za chladných večerů není k zahození. Okouzlila vás tato představa? Obvykle ji dokonale splní krb s vhodnou krbovou vložkou nebo kachlová krbová kamna. Na základě čeho se mezi nimi rozhodnout? Zeptali jsme se odborníka z praxe, pana Petra Lička ze společnosti Thorma výroba.
Aké jsou mezi nimi rozdíly?
Základní rozdíl je v konstrukci. Krbová vložka je jakési technické srdce krbu určené na obestavění – jelikož nemá druhý plášť, na jejím povrchu se dosahuje vyšších teplot, proto se musí obestavět. U krbu, resp. obestavbě krbové vložky jde většinou o originální dílo navržené speciálně pro daný prostor a podle představ jeho obyvatel.
Oproti tomu kachlová krbová kamna jsou sériové výrobky. Jde o kompletní samostatně stojící spotřebiče, jejichž instalace je mnohem méně komplikovaná. Zjednodušeně se dá říci, že si je koupíte, připojíte ke komínu a můžete začít topit. „Instalace krbové vložky je proto většinou řádově dražší než kachlová krbová kamna stejné značky a s podobným výkonem,“ upozorňuje Peter Ličko ze společnosti Thorma výroba.
Podle čeho si vybrat?
Před konečným rozhodnutím byste si měli odpovědět na základní otázky: Co očekáváte od designu a vlivu na prostor a kolik financí a času jste ochotni investovat? Zabudování krbové vložky je podstatně náročnější nejen finančně, ale i časově, komplikovanější bývají i případné opravy, jelikož při větší poruše je nutné vložku demontovat.
Krb však poskytuje široký výběr kreativních řešení na míru z hlediska vzhledu i prostoru – vložka s rohovým zasklením nebo s dvířky ze dvou stran může být například součástí dělicí stěny mezi obývacím pokojem a kuchyní.
Kachlová krbová kamna zase představují nižší investici i jednodušší instalaci, v případě poruchy se dají také snáz opravit. Z hlediska designu jde vždy o samostatně stojící objekt, na výběr je však široké spektrum forem, stylů, materiálů i barev, na některých se dokonce dá časem měnit barva obkladu.
Zvažte i způsob topení
Ať už jde o krb nebo kachlová krbová kamna, teplo mohou do prostoru odevzdávat třemi způsoby – konvekcí (prouděním vzduchu), sáláním, nebo obsahují teplovodní výměník a jsou součástí systému ústředního topení. Podle toho, jaký způsob je pro váš dům nejvhodnější, byste si měli zvolit typ krbu nebo kachlových krbových kamen. Zvláštním případem jsou přitom krby a kachlová kamna s teplovodním výměníkem – zatímco první dva typy vytápějí jen místnost, v níž stojí, tento je součástí vytápěcího systému podobně jako kotel.
Na přímé vytápění místnosti se používá jen část tepla vznikajícího při hoření, zbytek se přes výměník odevzdává vodě v okruhu centrálního vytápění. Jelikož jsou součástí systému topení, jejich parametry a způsob instalace by měl navrhnout projektant vytápění. Jak upozorňuje Ing. Ličko, nesprávná instalace může být nebezpečná a zkracuje životnost výměníku. „Důležitá je bezpečnost a tepelné přetížení v případě výpadku proudu a zvýšení tlaku ve výměníku. Výměník by měl být také napojen na tzv. malý okruh, aby se do něj nevracela studená voda,“ upřesňuje.
Konvekční, nebo sálavé?
Teplovzdušné (konvekční) krby a kachlová krbová kamna mají obvykle vyšší tepelný výkon, hodí se proto hlavně do starších domů či chalup. Vytopíte jimi jednu místnost, u krbů s využitím rozvodů i víc. Akumulační (sálavé) krby a kachlová kamna obsahují akumulační hmotu, která během hoření teplo akumuluje a potom ho postupně sálá do místnosti. Uvolňují tedy teplo rovnoměrně delší dobu (i po vyhasnutí ohně). Tepelný výkon se tak rozloží a sníží na hodnotu vhodnou i do dnešních novostaveb s nižší tepelnou náročností.
To, zda budou topit hlavně konvekcí, nebo sáláním, určuje u krbů konstrukce vložky i typ a materiál obestavby (izolační, nebo akumulační). U kachlových krbových kamen může zabezpečit akumulační hmotu vhodný obklad a zabudované akumulační prstence.
DOPORUČUJEME kachlová krbová kamna
Thorma Wiesbaden
Exkluzivní ocelová kachlová krbová kamna s bočním zasklením neomezujícím pohled na oheň. Mají dvouplášťovou konstrukci a teplo odevzdávají do místnosti konvekcí a sáláním přes skleněné dveře a bočnice. Připojit je můžete k existujícímu komínu shora a doporučuje se napojit je na externí přívod vzduchu. Výkon 8 kW, účinnost 82,3 %, energetická třída A+, doporučená cena 1 090 €.
ZDROJ: PR článek společnosti THORMA Výroba, k.s.