Podlahovka – teplovodní nebo s topnými rohožemi a foliemi?
Řada lidí má při stavbě nového domu nebo před začátkem rekonstrukce jasno v tom, že chce mít doma teplo od podlahy. Ale už méně jasno mají v odpovědi na otázku, v čem se teplovodní podlahové vytápění liší či neliší od vytápění elektrickými topnými rohožemi nebo fóliemi. Pojďme se na oba systémy podívat a srovnat si jejich přednosti či naopak nevýhody.
Z hlediska principu fungování jsou oba systémy totožné
U obou jde o zahřátí konstrukce podlahy na teplotu jen o něco vyšší, než je teplota vzduchu. Identické jsou oba systémy i z pohledu tepelného komfortu – oba poskytují nejrovnoměrnější rozložení teplot.
V čem se naopak tyto systémy liší?
U teplovodního vytápění má majitele větší flexibilitu ve zdroji tepla, použít může plyn, tepelné čerpadlo, elektrokotel apod. Elektrické podlahové vytápění se naopak vyznačuje vyšší provozní flexibilitou a výbornou regulovatelností (z pohledu provozních nákladů je to ve srovnání s teplovodním vytápěním zcela zásadní výhoda) a snazší a levnější instalací, tedy nižšími pořizovacími náklady.
Elektrické podlahové vytápění má jednodušší instalaci, menší nároky na stavební konstrukce podlah a není zde potřeba žádné další zařízení (kotel, čerpadlo, rozdělovače atd.)
Proto jsou u něj pořizovací náklady, ale i riziko případné poruchy topného systému, logicky nižší. Současně nabízí vyšší flexibilitu a výbornou regulovatelnost, což je ve srovnání s teplovodním vytápěním i z pohledu provozních nákladů zásadní výhoda.
U energeticky úsporných staveb, což jsou dnes už všechny novostavby, vstupuje do hry i faktor tepelné setrvačnosti
Zkušenosti z tříletého provozu administrativního centra Fenix Jeseník, postaveného ve standardu nZEB (od letošního ledna 2020 platí i pro rodinné domy) ukázaly, že u energeticky úsporných staveb – a to jsou dnes všechny novostavby – hrají důležitou roli nahodilé tepelné zisky. Nejen z oslunění přes prosklené plochy, ale vliv má i přítomnost více osob v místnosti, nebo provoz běžných domácích elektrospotřebičů. Základním požadavkem na vytápění jsou proto individuální, přesné dodávky malého množství tepla do každé místnosti. Dlouhodobé zkušenosti ukazují, že nejlépe tento požadavek plní právě elektrické vytápění, a to včetně podlahového. Teplovodní systém s centrálním zdrojem tepla (jakýmkoliv, včetně plynového kotle, tepelného čerpadla nebo elektrokotle) už z principu není schopen srovnatelnou flexibilitu nabídnout.
Předností je i skutečnost, že elektrické systémy poskytují teplo zejména sáláním
Tady získávají tyto systémy i podstatnou výhodu nad dalším konkurentem v podobě teplovzdušných topných systémů s radiátory, u kterých je naopak nulová sálavá složka a organismem tedy nejsou vnímány tak pozitivně a plnohodnotně.
Elektrické vytápění jako hlavní zdroj tepla navíc šetří peněženku majitele i době, kdy netopí
V závěru stojí za zmínku i skutečnost, že dům s elektrickým vytápěním má po celý rok díky tzv. nízkému tarifu levnější elektřinu pro všechny domácí spotřebiče. Navíc je ideálně připraven na instalaci malé domovní FVE, která přináší další úsporu provozních nákladů. Využitelnost pochopitelně výrazně zvyšuje bateriové úložiště, to ale může být jen virtuální – už dnes takovou službu dodavatelé elektrické energie nabízí.
Více informací o elektrickém podlahovém vytápění s topnými rohožemi a kabely Ecofloor nebo topnými foliemi Ecofilm najdete na www.fenixgroup.cz.
ZDROJ: PR článek společnosti FENIX