Zdroj: KORADO

TIPY: Jak se připravit na příští zimu a díky novým radiátorům zlevnit vytápění domu či bytu

25. 04. 2023 Sdílet

Historicky nejdražší topná sezóna se pomalu chýlí ke konci. Většina domácností byla nucena omezit spotřebu energie snížením teploty ve vytápěných místnostech. Konec topné sezóny je nejlepším časem pro realizaci dalších úsporných opatření, mezi které určitě patří výměna starých radiátorů za nové. Tato varianta nezruinuje vaši peněženku, je rychlá, a navíc zajistí nižší spotřebu energií.

V současné době si stále více lidí uvědomuje, že i radiátory jsou důležitým prvkem každého interiéru. Zvyšujícími se požadavky na jejich tepelný výkon a estetický vzhled měnily postupem času radiátory svou podobu. K nejvýraznější proměně došlo v 90. letech minulého století, kdy evropský trh ovládla desková otopná tělesa.

Nové deskové radiátory umí ušetřit tisíce korun

Radiátory vydrží i více než tři desítky let. Jestliže se však na nich objeví rez nebo na zemi pod nimi provlhlá místa, našim radiátorům s největší pravděpodobností odzvonilo. Při výběru nových jsou pro většinu lidí jasnou volbou deskové radiátory.

Mezi hlavní přínosy patří bezesporu úspora. Díky své konstrukci obsahují až 3x menší množství vody. Dokážou tak pružněji reagovat na změny teplot v místnosti a zamezují zbytečnému přetápění.

Radiátor RADIK LINE KLASIK 2 v obýváku

Zdroj: KORADO

„Ve výsledku to znamená, že nedochází ke zbytečnému plýtvání energiemi, za topnou sezónu je možné ušetřit i tisíce korun, a teplota v interiéru je stálejší,“ upřesňuje Luboš Rydlo, produktový specialista ze společnosti KORADO, která je největším českým výrobcem ocelových otopných těles.

Dalším důvodem výměny radiátorů je rekonstrukce. Do nově zrekonstruovaného interiéru se starší typy těles nehodí, a proto mnozí lidé sáhnou po moderních tělesech, které se stávají designovou součástí interiéru. V dnešní široké nabídce je možné vybírat z nepřeberného množství barev i stylů.

Výměna krok za krokem

V případě pouhé výměny starého žebrového radiátoru za nový je postup výběru poměrně jednoduchý. „Aby radiátor plnil stejnou funkci a poskytoval dostatečný tepelný komfort, je při výběru důležité znát rozměry a počet žeber radiátoru, který chceme nahradit,“ uvádí Luboš Rydlo.

Odpovídající náhradu najdeme v radiátorech typu Radik Klasik R, které jsou pro rekonstrukce přímo určené. „Pokud si s výběrem zákazníci nejsou jisti, mohou prostřednictvím našich webových stránek v deseti jednoduchých krocích správný typ radiátoru vybrat,“ doplňuje postup výběru Rydlo.

Radiátor RADIK LINE KLASIK R 2 v dětském pokoji

Zdroj: KORADO

Na výměnu radiátorů jsou nejvhodnější letní měsíce. Demontáž starého radiátoru z otopného systému není nijak složitá. Starý radiátor se odstraní ze zdi i s původními závěsy, na kterých byl připevněný. Odkrytou stěnu je vhodné spravit a zároveň je možné ji i vymalovat.

Následuje samotná montáž nového radiátoru. Umístí se nové držáky radiátoru na zeď a pak se provede opětovné připojení k otopnému systému prostřednictvím původních rozvodů. Hlavní výhodou těchto radiátorů je zcela stejná připojovací vzdálenost trubek, jako mají původní článkové radiátory, není tedy třeba žádné trubky řezat, svařovat a podobně.

Doplňky, které zdobí i šetří

Po výměně radiátorů je třeba myslet i na vhodné doplňky, které účet za energie pomohou ještě více snížit. Sušáky, vyrobené pro všechny typy deskových radiátorů Radik, zajistí dostatečný tepelný komfort i usušení prádla. Zakrývání radiátorů prádlem zamezuje proudění tepla do místnosti a navíc se při sušení zvyšuje vlhkost.

Při úklidu bychom neměli zapomínat ani na čištění radiátorů. Nestačí je jen otřít na povrchu. Největší tepelné ztráty totiž způsobuje prach usazený uvnitř radiátorů. Proto by měl být součástí výbavy každé domácnosti speciální kartáč, který je navržený pro rychlý a jednoduchý úklid radiátorů v místech, kam se při úklidu běžně nedostaneme. Sušák i kartáč najdete v nabídce společnosti KORADO.

Zdroj: PR článek společnosti KORADO

Kategorie: Vytápění
Tagy: Deskové radiátory radiatory topná tělesa vytápění bytu vytápení domu
Sdílejte článek