Vybírejte kamna srdcem i hlavou

24. 10. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Jste po kamnech celí žhaví? Sdílíme tedy stejnou vášeň a můžeme se společně podívat, jak se v kamnech vyznat a jak se s nimi sžít.

sporák s troubou

Sporák Plamen 850 Glas s troubou využijete nejen k vaření a pečení, ale také k sušení a vytápění. Základní konstrukce včetně topeniště a plotny je vyrobena z kvalitní litiny, opláštění ze smaltované oceli. Litina zaručuje dlouhou životnost a vysokou schopnost akumulace tepla.Cena 20 990 Kč, www.mountfield.cz

Plech, kachle, litina, pelety, či výměník?

Vybírat budete samozřejmě podle vzhledu tak, aby se vám zvolený model do interiéru hodil. Důležitějším kritériem je však to, co od kamen čekáte, jaké jejich vlastnosti chcete především využívat. Krbová kamna jsou především oceňována jako druh levného a ekologického vytápění a vybírat můžete z několika typů.

Kamna s plechovým pláštěm, zejména když je plechový plášť dvojitý, se rychleji zahřejí, takže představuji ideální řešení pro nepravidelně vytápěné chaty a chalupy. Kachlová kamna jsou zase romantika sama a v jejich prospěch mluví i technické argumenty: mají dlouhou životnost, vysokou tepelnou účinnost a ekonomický provoz s nízkou spotřebou paliva.

Roztápění sice chvilku trvá, ale zato hřejí dlouho po vyhasnutí ohně, protože kachle skvěle akumulují teplo a uvolňují ho postupně. Litinová kamna částečně spojují výhody plechu a kachlů. Rychle se zahřejí a dokážou akumulovat sálavé teplo. Pokud chcete efektivní produkt s vysokým výkonem, zvolte peletová kamna. Mají vysokou účinnost a pohodlně se obsluhují. S velkým zásobníkem na pelety a automatickým podavačem je topení stejně jednoduché jako třeba u plynu.

krbová kamna

Krbová kamna s výměníkem Boras II AL (Haas & Sohn), tepelný výkon 10 kW, výkon pro teplou vodu 7,6 kW, výkon pro vzduch 2,9 kW, šamotová vyzdívka, vhodné pro prostory do 189 m³, třída energetické náročnosti A+, 137,2 cm × 73 cm × 60,8 cm, 25 690 Kč, www.hornbach.cz

Jestliže pak chcete vytápět více místností nebo i bojler na teplou vodu, uvažujte o kamnech s výměníkem. Ta zvládnou prostřednictvím trubek a radiátorů vytopit bez problému celý byt či domek. Pokud pak chcete maximálně ušetřit na topivu a navíc se chovat ekologicky, můžete zvolit nejmodernější kamna s terciárním přívodem vzduchu.

Terciární vzduch se stejně jako sekundární předehřívá ve vnějším plášti kamen. Zatímco sekundární vzduch však do topeniště proudí přes trysky v horní přední části topeniště a lze ho regulovat, terciární vzduch tam proniká soustavou otvorů v zadní nebo boční části kamen. Kamna si ho sama přirozeně nasávají tahem komína, a zásobují tak plamen kyslíkem podle potřeby, čímž podporují sekundární spalování plynů uvolněných z paliva primárním hořením. Prodlužuje se tak doba hoření, snižuje celková spotřeba paliva a klesá obsah škodlivin, které odejdou komínem.

Koš na dřevo s trojdílnou sadou krbového nářadí

Koš na dřevo s trojdílnou sadou krbového nářadí, 46 × 40 × 46 cm, 1 990 Kč, www.mountfield.cz

Základem je výkon kamen

Když si uděláte představu o tom, jaká kamna chcete, vyberte si více modelů a u všech si velmi pozorně přečtěte průvodní dokumentaci, kde najdete technické vlastnosti konkrétních kamen. Základním parametrem, který určuje, jaká konkrétní kamna budete moci použít do vašeho domu, je jejich výkon.

Kamna totiž musí být vytížena tak akorát. Jestliže výkon podceníte a budete je dlouhodobě přetěžovat, můžete tak výrazně zkrátit jejich životnost. Když naopak zakoupíte kamna příliš výkonná, budete mít neustále ztlumený přívod vzduchu a musíte přikládat málo, abyste nepřetápěli. Jednak tím zbytečně zakouříte skla, protože nebude fungovat oplach skel prouděním sekundárního vzduchu, a jednak nebude topný systém fungovat optimálně, takže výsledkem budou zadehtovaná kamna a spalinové cesty.

Navíc budete mít doma přetopeno. Ideální je proto zlatá střední cesta, kdy krbová kamna pracují na tzv. nominální neboli jmenovitý výkon, tedy 60 až 70 % maximálního možného výkonu. Toto rozmezí je vhodné pro pravidelné vytápění. Aby se nominální výkon co nejvíc blížil odpovídající hodnotě tepelné ztráty vytápěného prostoru, musíte zohlednit i další faktory. U domů a bytů, kde krbová kamna představují pouze občasný doplňkový zdroj tepla, by se měl výkon pohybovat spíše na dolní hranici nominálního výkonu.

krbová kamna

Vyvážený design Keramická krbová kamna Alpera G01, nenáročná na prostor a vyvážená v designu, vhodná i pro nízkoenergetické domy, rádiusové sklo umocňuje pohled z různých úhlů, předehřev sekundárního vzduchu k zajištění čistého skla, cena 25 900 Kč, www.romotop.cz

Krbová kamna

Kamenná krása. Krbová kamna Riano, RIANO N03, dominující velkoplošné prosklení dveří, šířka topeniště umožňuje topení až půlmetrovými poleny, odlehčený dřevník s velkým úložným prostorem, předehřev sekundárního vzduchu k zajištění čistého skla, cena 30 900 Kč, www. romotop.cz

Co ještě musíte vzít v úvahu při výběru kamen

Pro volbu konkrétních kamen potřebujete uvážit také klimatické pásmo a vzít v potaz také výšku komína, jeho tah, průměr kouřovodu a způsob napojení kamen do zdi buď horním, či zadním kouřovodem. Rozhoduje i způsob a četnost topení, tedy zda budou krbová kamna hlavním zdrojem tepla, nebo budou sloužit jen pro přitápění. A zvážit byste měli i druh topiva.

Pokud zvolíte dřevo, topte jedině dobře proschlým, to má daleko vyšší výhřevnost. Také méně kouří, takže tolik neušpiní sklo na dvířkách. Nejlépe, ale také nejrychleji hoří bříza a smrk, které jsou vhodné na podpal. Nejvyšší výhřevnost má tvrdé dřevo dubové nebo bukové, jež vydrží hořet krásně dlouho. A nejkrásněji voní dřevo z ovocných stromů.

Litinová kamna

Litinová klasika. Litinová kamna Isotta (Nordica), výkon 11,9 kW, litinová vyzdívka, boční přikládání, regulační termostat, vylepšené emisní parametry, v kamnech lze topit dřevem, dřevěnými briketami i hnědouhelnými briketami 77,5 cm × 74,6 cm × 44,8 cm, 44 390 Kč, www.hornbach.cz

Kamna jsou úsporný zdroj tepla.

Při výběru správného typu je potřeba zohlednit, jaké vlastnosti od nich vyžadujeme.

Kachle jsou vhodné na chalupy, kde se topí nepravidelně.

Kamna s terciárním přívodem vzduchu jsou, co se týče spotřeby, nejšetrnější.

Výkon kamen je potřeba správně spočítat.

Pokud jsou kamna příliš výkonná, musíte tlumit přívod vzduchu a dochází k zadehtování spalinových cest.

Při výběru kamen zvažte i to, čím budete topit.

Dřevo je skvělým topivem, pokud je dostatečně vyschlé. Tak má vysokou výhřevnost.

krbová kamna

Panoramatický pohled Krbová kamna Iris zaujmou panoramatickým prosklením s pohledem na oheň ze tří stran a širokým topeništěm, do kterého se vejdou polena dlouhá až 60 cm. Externí přívod vzduchu z venkovních prostor omezuje nutnost větrání v místnosti, kde se topí, takže kamna topí velmi úsporně a přitom ekologicky. Dokážou vyhřát až 200 m3. Cena 28 990 Kč, www.mountfield.cz

krbová kamna

Elegantní prvek. Krbová kamna Azul se stanou obdivovaným doplňkem každé domácnosti. Upoutají na první pohled atraktivním pískovcovým obkladem a elegantním designem. Efektivní terciární přívod vzduchu zužitkuje i zbytkové plyny, pohodlné ovládání zajišťuje funkce Easy Control. Kamna mají možnost variabilního připojení na zadní či horní vývod kouřovodu. Cena 16 990 Kč, www.mountfield.cz

Jak na výběr krbových kamen a vložek do nízkoenergetických domů

Martin Pachta ze společnosti Romotop

V dnešní době se staví domy v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu, a tedy i potřeba tepelné energie na vytopení celého prostoru není tak vysoká. Proto firma Romotop zařadila do své nabídky krby určené přímo pro tyto objekty.

Před zakoupením, respektive při výběru krbových kamen či krbových vložek je důležité zvolit odpovídající topidlo z hlediska požadavku na tepelný výkon.

Dobře izolovaný dům vyžaduje tepelný výkon 50 až 70 wattů na 1 m². K vyhřátí prostoru o ploše 100 m² (při výšce stropu 2,5 až 2,7 m) budete potřebovat zdroj tepla o nominálním výkonu okolo 4 až 7 kW. U starších objektů či domů s většími tepelnými ztrátami uvažujte maximálně o 20 % výkonnějším topidle!

Pro co nejdelší rozložení tepla v čase (nedojde k přetopení místnosti) je vhodné volit v kombinaci s kamny nebo vložkou akumulační tvarovky. Přebytečné teplo, které by jinak odešlo do komínu, si uchováte na později.

www.romotop.cz

REDAKČNĚ UPRAVILA: MARTINA PAULOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: MOUNTFIELD
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Vytápění
Tagy: kamna Krbová kamna Od partnerů
Sdílejte článek

Diskuze