Zapomeňte na nevzhledné radiátory, využijte stěny!

05. 03. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Využíváte stěny jen na věšení polic či obrazů? A víte, že se jimi dá vytopit celý byt či dům, aniž byste museli zasahovat do výsledné podoby interiéru? Po podlahovém se dostává do popředí topení stěnové, […]

Využíváte stěny jen na věšení polic či obrazů? A víte, že se jimi dá vytopit celý byt či dům, aniž byste museli zasahovat do výsledné podoby interiéru? Po podlahovém se dostává do popředí topení stěnové, které patří k nejmodernějším a nejzdravějším způsobům vytápění, neboť kombinuje výhody otopných těles a podlahového vytápění a přitom z větší části eliminuje i jejich nevýhody.

Při klasickém vytápění topnými tělesy je teplo předáváno do prostoru z největší části prouděním. Ohříván je pouze vzduch, stěny zůstávají chladné, případně se ohřívají jen málo a velmi zvolna. Subjektivní pocit tepelné pohody člověka je přitom v přímé závislosti na teplotě vzduchu a teplotě stěn.

Naproti tomu stěnové vytápění dosahuje rovnoměrnou teplotu vzduchu po celé místnosti prostřednictvím relativně vysoké teploty povrchu stěn, která je však výrazně nižší než u topného tělesa, a tak je možno dosáhnout tepelné pohody při nižší spotřebě energie. Oproti podlahovému dosahuje stěnové vytápění v místnosti výhodnějšího rozložení teplot, a tak poskytuje lepší tepelnou pohodu.

foto: Wolf Česká republika

foto: Wolf Česká republika

Stěnové teplovodní topení je založeno na topných registrech pod omítkou nebo v sádrovláknitých deskách. Systém gabotherm®, který na českém trhu nabízí společnost Wolf Česká republika, využívá polybutenové trubky, kterými proudí topná voda. V letních měsících v těchto trubkách může proudit i voda chladící a systém lze tedy rovněž využít jako klimatizaci, ovšem bez nepříjemného průvanu.

Při volbě stěnového vytápění bychom si měli dát především pozor na kvalitu použitých trubek. Při použití nevhodných materiálů dochází k jejich zanášení, které může mít v krajním případě za následek zneprůchodnění trubek, nutnost zásahu do stěny a výměnu komponentů. Jako nejvhodnější se jeví polybutenové trubka, neboť ze všech dostupných materiálů má nejdelší životnost a neusazuje se v ní žádná nečistota, ani vodní kámen.

foto: Wolf Česká republika

foto: Wolf Česká republika

Hlavní výhody stěnového vytápění:

• Maximální hygiena provozu – nevyvolává vertikální proudění vzduchu (víření prachu a bakterií) jako u topných těles, proto je mimořádně vhodné pro alergiky.
• Možnost použití jakéhokoli nízkoteplotního zdroje tepla (tepelné čerpadlo, solární článek, kondenzační a nízkoteplotní technologie).
• Snížení spotřeby paliva jako výsledek poklesu teploty topné vody (nízkoteplotní systém pracuje s topnou vodou zahřátou na pouhých 30 až 40 °C).
• Minimalizace vlhkosti stěn, odstranění plísní a mikroorganismů. Výsledkem je značné snížení rizika vzniku alergií v obývaných prostorech.
• Bezúdržbový provoz. Po správné instalaci, natemperování stěn a dokonalém odplynění systému není třeba žádný další zásah po celou dobu provozu.
• Nenarušuje interiér. Možnost výhodného využití v památkově chráněných objektech.
• V horkých dnech může rovněž sloužit pro chlazení interiéru.
• Systém gabotherm® kromě vysoce odolného materiálu polybutenových trubek umožňuje i rychlou a jednoduchou montáž. Navíc není třeba před nebo během omítání potrubí temperovat nebo vytápět. Tím je systém nezávislý na následném omítání a provádění stavebních prací.

foto: Wolf Česká republika

foto: Wolf Česká republika

www.wolfcr.cz
www.facebook.com/WolfCeskaRepublika

Zdroj: PR článek společnosti Wolf Česká republika.

Kategorie: Vytápění
Tagy: Olejové radiátory radiatory stena vytapeni
Sdílejte článek

Diskuze