Myčka nádobí

Myčka nádobí Myčku nádobí by mnozí označili za jeden z nejlepších pomocníků v kuchyni. Kdysi byla jen luxusem, který si nemohl dovolit každý, ale dnes ji vlastní už téměř každá domácnost. Není to vůbec překvapivé, vzhledem k tomu, že mytí nádobí je každodenní záležitostí a v mnohých domácnostech se nádobí nahromadí tolik, že je potřebné ho mýt i několikrát denně. Myčka nádobí nám dokáže ušetřit čas i energii, kterou můžeme investovat do úplně jiných činností. Některé vynálezy dnešní doby jsou skutečně k nezaplacení.  
Chef Collection přináší čerstvý styl do evropských kuchyní
Chladničky

Chef Collection přináší čerstvý styl do evropských kuchyní

Ve spolupráci se špičkovými kuchaři, držiteli Michelinských hvězd, vytvořil Samsung sérii domácích spotřebičů špičkové kvality ušitou na míru evropskému zákazníkovi.

Jak vybrat tu správnou myčku aneb co byste neměli podcenit
Elektro

Jak vybrat tu správnou myčku aneb co byste neměli podcenit

Mytí nádobí je považováno za rutinní záležitost, kterou důvěrně znají téměř všichni z nás. Obzvláště během svátků a Silvestru jsme si vrchovatých dřezů s nádobím užili více než dost. Někteří nemají s mytím nádobí problém. Velká většina z nás ho ale řadí mezi nejméně oblíbenou činnost spojenou s chodem domácnosti.

Praktická a moderní kuchyně, která se stala chloubou rodinného domu
Kuchyně

Praktická a moderní kuchyně, která se stala chloubou rodinného domu

I když kuchyně je v dispozici tohoto domu jakýmsi zákulisím jídelny, skrytým za posuvnými dveřmi, ve skutečnosti se tu nachází kulinářská hlavní scéna hodná maximální pozornosti.

Více přípravků, či jedna tableta? Na co „jede“ vaše myčka?
Kuchyně

Více přípravků, či jedna tableta? Na co „jede“ vaše myčka?

Pokud, jako většina lidí, máte ve své kuchyni toho neocenitelného pomocníka, jakým je myčka nádobí, je tento článek určen i pro vás. Mnoho lidí totiž neví, zda je lepší používat mycí prostředek, sůl a leštidlo, […]

Výhody myčky nádobí

Kdo už jednou myčku nádobí vlastní, už na ni nedá dopustit. Kromě zmiňovaného šetření času dokáže být myčka nádobí zároveň i spořičem peněz. Jednorázová investice se vám brzy vrátí v podobě nižší spotřeby vody. Mytím v myčce se totiž spotřebuje o 60 procent méně vody než při ručním mytí pod tekoucí vodou. Kromě toho je lepší i kvalita umytí, protože v myčce nádobí je teplota vyšší než je snesitelné pro lidskou ruku. Myčka nádobí důkladně vysuší a to je po umytí pěkně suché a lesklé. V neposlední řadě, když myčku nádobí nezapnete hned, špinavé nádobí bude skryté a vaše domácnost bude vypadat stále čistě.

Myčka nádobíMyčka nádobí

 

 

Jak si vybrat myčku nádobí

Sami nejlépe víte, jak často potřebuje nádobí mýt, jak často připravujete jídlo a zda jste zvyklí doma pořádat větší setkání s přáteli či známými. I to budou totiž kritéria při výběru myčky nádobí. Hlavním faktorem je totiž její velikost. Kapacita myčky nádobí je definována počtem souprav, které se do myčky vejdou na jedno umytí. Souprava je tvořená jedním velkým talířem, hlubokým talířem, malým talířem, hrnečkem, skleničkou a souprav příborů. Standardní myčka, která má šířku až 60 cm, dokáže najednou umýt až 14 těchto souprav, úzká myčka se šířkou 45 cm až 10 souprav nádobí. Pokud například žijete sami a nabízenou kapacitu ani zdaleka nevyužijete, stolní myčka nádobí je pro vás ta pravá, která vám ušetří dostatek místa. Její kapacita je okolo 6 souprav.

Čisté nádobí

Umístění myčky nádobí

Vzhledem k umístění můžeme myčky nádobí dělit na vestavěné, podstavné či volně stojící. Volně stojící myčka nádobí má neodmontovatelnou horní desku, což znemožňuje postavit ji pod kuchyňskou linku. Na to jsou tu však myčky podstavné, jejichž vrchní část je možné složit a vsunout tak myčku pod kuchyňskou linku. Vestavěné myčky jsou vyrobeny bez bočních stěn horní desky a jejich dvířka nemají kryt. Takto řešené myčky budou nejlépe ladit s celkovým vzhledem kuchyně. Ovládací panel může být buď plně integrovaný a umístěný dovnitř, nebo přístupný z vnější části kuchyňské linky. Myčka nádobí by měla být umístěna co nejblíže u dřezu, a to kvůli napojení na vodu a odpad.

Použití myčky

Myčka nádobí a hluk

Tišší myčka nádobí je většinou dražší. Nejhlučnější myčky dosahují hluku až okolo 59 decibelů. Z tohoto hlediska jsou vhodné myčky vestavěné, protože kuchyňská linka částečně pohltí hluk. Existují aj tzv. noční programy myček, které svůj hluk sníží na 42 decibelů.

Jak správně ukládat nádobí

Tipy, jak nakládat s myčkou nádobí

Základním pravidlem je těžké nádobí umístit dolů a to lehčí nahoru. Chcete-li dosáhnout co nejlepšího umytí každého kusu nádobí, střídejte při ukládání malé a velké talíře. Voda se tak dostane všude. Při použití stříbrných příborů použijte na mytí nižší teplotu a zajistěte, aby se kusy navzájem nedotýkaly.

Je třeba dávat pozor na to, abyste do myčky neumísťovali nádobí, které tam nepatří. Platí to pro hliníkové hrnce a jiné nádobí vyrobené z hliníku, protože reaguje se solí a může ztmavnout a zmatnět.