Máte sedavé zaměstnání? Víme, jak předcházet bolestem zad!
Dlouhodobé sezení vede k přetěžování určitých svalových skupin a zároveň k ochabování svalů, které s nimi tvoří sehranou dvojici. Výsledkem jsou nejen bolesti zad, ale i další zdravotní problémy. Co s tím? Zvedněte monitor do úrovně očí, investujte do ergonomické židle nebo se při práci zkuste postavit.
Zaměřte se na své pracovní místo
Pokud máte sedavé zaměstnání a trápí vás bolesti zad, ze všeho nejdříve si uzpůsobte své pracovní místo. Výška, ve které se nachází deska stolu, umístění monitoru počítače nebo třeba poloha područek židle – to vše má vliv na držení vašeho těla. Jen malé změny tak mohou mít významný vliv na váš celkový zdravotní stav.
Umístěte správně monitor počítače
Při sezení u počítače hleďte na to, aby se jeho monitor nacházel zhruba 50–70 cm od vašeho obličeje a ideálně v úrovni vašich očí. Pokud pracujete na notebooku, umístěte ho na výškově nastavitelný stojan, který seženete za pár stovek korun. Pořiďte si k němu rovněž externí klávesnici a myš s ergonomickou podložkou, pomocí níž můžete předejít zánětu karpálního tunelu.
Investujte do ergonomické židle
U počítače musíte sedět ve správné poloze. Není třeba mít přehnaně rovná záda, ale ani se nesmíte hrbit. Důležité je dodržovat základní pravidlo, a to aby končetiny byly v pravém úhlu a chodidla se zlehka dotýkala podlahy.
Správné držení těla vám dokáže usnadnit ergonomická židle, ideálně s možností výškového nastavení a náklonu do všech stran, což vede k aktivaci zádových svalů. Nutností je také bederní opěrka kopírující tvar vašich zad a nastavitelné područky, díky kterým vás nebudou bolet ramena. Poohlédnout se po vhodné pracovní židli můžete na Heurece – s výběrem vám pomohou recenze a hodnocení ověřených uživatelů.
Vyzkoušejte výškově nastavitelný stůl
Dlouhodobé sezení na židli se doporučuje prokládat například sezením na gymnastickém míči nebo stáním, což vám umožní výškově nastavitelný stůl. Při práci vestoje zapojíte i dolní polovinu těla, rozproudíte krev a podpoříte funkci lymfatické soustavy. Většího účinku dosáhnete, když se postavíte na bosu – balanční podložku, která vás nutí aktivovat střed těla.
Nezapomeňte na pravidelný pohyb
Sedavé zaměstnání se snažte vykompenzovat mimo pracovní dobu. Místo sledování televize se jděte projít, vyrazte do bazénu nebo si dopřejte jógové protažení. Pokud vám během dne příliš času na sport nezbývá, snažte se využít přestávky v práci, vstát ze stoličky a alespoň krátce se protáhnout.
Zdroj: PR článek společnosti Heureka