Časopis HOME 06/2012 v prodeji

07. 06. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

O původu vynálezů Občas se v některých časopisech objevují tzv. babské rady, jak si poradit téměř se vším, co se týká domácnosti. Čtu si je rád. A žasnu. Je možné, že navzdory svému humanitnímu vzdělání […]

O původu vynálezů
Občas se v některých časopisech objevují tzv. babské rady, jak si poradit téměř se vším, co se týká domácnosti. Čtu si je rád. A žasnu.
Je možné, že navzdory svému humanitnímu vzdělání (nebo právě proto?) prosazuji spíše vědecký přístup k životu, a proto jsem k podobným nápadům skeptický. Nepřestávají mne však fascinovat – svojí hloubkou, bizarností a zejména: představuji si okolnosti, které k těmto objevům vedly.

 
Ano, svět vděčí za jeden ze základních fyzikálních zákonů paní Archimédové, která slavnému matematikovi nedovolila vlézt do postele bez toho, aby se pořádně vykoupal. Že prý byly necky plné až po okraj a po Archimédově „zánoru“ zůstala kolem kádě mokrá podlaha. Že paní Archimédová křičela: „Miláčku, vycákal jsi celých pět amfor, kdo se s tím bude tahat ze studně?“ No a že Archimédés tvrdil, že to byly amfory maximálně tři, a jal se vše dokazovat matematicky. Heuréka!
Ano, dovedu si představit, kterak pan Newton, znaven prací na rodinném statku ve Woolsthorpu, kam ho zahnala matka po smrti hospodáře pana Newtona staršího, zjišťuje, že místo úmorného česání jabloňového sadu stačí pár týdnů počkat a jablka očeše gravitace. Bum bác!
Ale co si nedovedu představit, je to, co asi tak přimělo nějakou paní domácí schraňovat kávovou sedlinu ve vázách, aby pak s překvapením zjistila, že vázy jsou čistší než kdy dřív. Nebo koho poprvé napadlo obalit zašlý stříbrný příbor alobalem a pak ho povařit (nebo upéci, už si nepamatuji), aby stříbro „obživlo“ v novém lesku.* Koneckonců i my jsme kdysi publikovali zaručený způsob, jak provést hygienu počítačové klávesnice: písmenka vyloupat, vyprat v pračce a pak vrátit zpátky, předtím si udělat nákres, abyste věděli, kam která klávesa patří…
Okolnosti provázející původ těchto objevů zůstávají ukryty i před mojí obrazotvorností. Pokud byste ale na něco přišli, dejte vědět. Anebo si třeba, s příbory v troubě, přečtěte náš časopis. Snad v něm najdete i užitečnější informace.
 
Příjemné čtení   Matej Šišolák

 

NÁHLED

Z OBSAHU:

str. 22
Život pod šikmými stěnami
Bydlení v podkroví má svoje kouzlo, ale jeho specifika vedle neopakovatelné atmosféry přinášejí také značná omezení. Členitý prostor, trámy uprostřed pokoje, šikmé stěny… O to více je při zařizování takového interiéru zapotřebí odvahy. V podkroví se dá totiž vymyslet mnoho netradičních a účelných řešení, která ho povýší na mistrovské dílo.


str. 60

Zaostřeno na bílou pointu
Dům ve Ville Devoto, jedné z téměř padesáti čtvrtí Buenos Aires, postavili architekti z ateliéru Andrés Remy Arquitectos na pozemku s rozměry 18 × 24 metrů. I navzdory stísněnému prostoru se jim podařilo připravit zde pro mladou rodinu bydlení v zeleni. Nejenže z oken vidí dokonalý trávník lemovaný jehličnany, ale příroda – voda, kameny a rostliny – je obklopuje i v interiéru.


str. 124 

Hasí žízeň. Zn. Spolehlivě
Zahrada bez vláhy se za nějakou dobu změní ve vyprahlou poušť. Spoléhat jen na dary z nebes v podobě blahodárného deště se nemusí vyplatit. Chcete-li mít jistotu, že rostliny budou mít v teplých slunečných dnech dostatek vody, musíte se o její pravidelný přísun postarat sami.
 


Foto na titulní straně: Dano Veselský

Další zajímavé články najdete v časopise HOME č. 06/2012

Kategorie: Novinky
Tagy: casopis cerven HOME jablka Od partnerů
Sdílejte článek

Diskuze