Kvíz: Umíte udržet sluneční paprsky pod kontrolou?

Slunce a jeho denní světlo jsou nenahraditelné, o tom není pochyb. Ale v dnešní době až 90 % času trávíme v interiéru. Proto je důležité obývat a užívat dostatečně prosvětlené domy. Avšak se světlem přichází i teplo. Rok od roku bývají letní horka běžnější, a tak se musíme chránit. Víte, kolik denního světla potřebujete a zároveň jak ve svém domě udržet sluníčko pod kontrolou? Otestujte se.

Všichni, kteří se zúčastní kvízu, budou zařazeni do slosování o inteligentní systém VELUX ACTIVE with NETATMO, roční předplatné časopisu HOME a roční předplatné časopisu Recepty prima nápadů.

Zabavte se a získejte možnost vyhrát inteligentní systém VELUX ACTIVE with NETATMO, který nepřetržitě měří teplotu, vlhkost a hladinu CO2 v domácnosti a otevírá nebo zavírá elektricky ovládaná střešní okna a rolety.

1. Jak se nazývá hormon, který je potřeba z hlediska správného fungování cirkadiánního rytmu (tedy střídání bdění a spánku) člověka?

Správně! Nesprávně!

Za správné fungování cirkadiánního rytmu je zodpovědný melatonin, tzv. hormon spánku. Je to neurohormon vylučovaný epifýzou v mozku, který má na starosti regulaci spánku.

2. U obytných místností je třeba zpravidla dodržet velikost ploch oken. O jaký poměr jde?

Správně! Nesprávně!

V obytných místnostech je třeba dodržet minimální poměr oken k užitkové ploše na úrovni 1/8 až 1/10. Na velikost oken má vliv i subjektivní pocit majitele, rozmístění oken a typ místnosti (v ateliéru budou zapotřebí větší okna jako například v ložnici).

3. Některý typ okna přivede dovnitř 2x více denního světla než běžné – fasádní. Víte které?

Správně! Nesprávně!

Střešní okno přivede do interiéru 2x více denního světla než běžné – fasádní.

4. Co pomůže proti přehřívání podkroví? Správně udělaná střecha a... co dalšího?

Správně! Nesprávně!

Pokud máte správně vyhotovenou střechu, nejvíce proti přehřívání podkroví pomohou venkovní rolety.

5. Jaký typ zastínění nám dokáže pomoct snížit teplotu v interiéru?

Správně! Nesprávně!

Pro snížení teploty v interiéru nepomohou ani vnitřní ani meziokenní žaluzie či rolety, ale jen ty vnější. Další možností jsou markýzy, které také pomáhají.

6. O kolik stupňů podle vás dokáže vhodně zvolený stínicí prostředek snížit teplotu v interiéru?

Správně! Nesprávně!

Vhodně zvolený stínicí prostředek dokáže snížit teplotu v interiéru až o neuvěřitelných 7 °C.

Kvíz: Umíte udržet sluneční paprsky pod kontrolou? (Velux)
Bravo, vy jistě nebudete mít problém udržet sluneční paprsky na uzdě. Navíc můžete vyhrát v naší soutěži! Pokračujte níže na bonusové otázky.

Pokud nepeče slunce opravdu pořádně, poradíte si. Navíc můžete zkusit štěstí v naší soutěži – pokračujte níže na bonusové otázky.

Zdá se, že se doma někdy pořádně zapotíte. Doporučujeme vám skrýt se ve stínu stromu s milovanou osobou. Stále ale můžete zkusit štěstí v naší soutěži – pokračujte níže na bonusové otázky.

Sdílej svůj výsledek:

Zapojte se do soutěže

Vyhrát můžete roční předplatné časopisu Recepty prima nápadů a roční předplatné časopisu HOME a inteligentní systém VELUX ACTIVE with NETATMO, který nepřetržitě měří teplotu, vlhkost a hladinu CO2 v domácnosti a otevírá nebo zavírá elektricky ovládaná střešní okna a rolety.

VELUX ACTIVE with NETATMO

VELUX ACTIVE with NETATMO

Komentáře

Komentovat