Poslední letošní číslo časopisu HOME 11-12/2011 v prodeji

18. 11. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Málková, štó vy dělájetě zimój? Číslo, které držíte v ruce, je pro letošek poslední. Zdůrazňuji, že pro letošek – možná, že si vzpomenete na vtip, kterak se před více než čtvrt stoletím nesmělo v novinách používat spojení […]

Málková, štó vy dělájetě zimój?
Číslo, které držíte v ruce, je pro letošek poslední. Zdůrazňuji, že pro letošek – možná, že si vzpomenete na vtip, kterak se před více než čtvrt stoletím nesmělo v novinách používat spojení „z posledního sjezdu KSČ“, jelikož se lidé po přečtení této formulace začali spontánně radovat v domnění, že už žádný další nebude… Nicméně neskromně doufám, že v případě posledního čísla HOME by nevypuklo obecné veselí, ale smutek našich věrných čtenářů.

 
Máme za sebou letopočet končící dvěma jedničkami. Věřím, že i ve vašem hodnocení by se pro náš časopis nějaká ta jednička našla. Před sebou máme rok, který přináší mnoho očekávání a nejistoty. I když – my víme, že se v prvních měsících roku 2012 určitě vrátíme. Takže alespoň jedna drobná jistota tu je. 🙂

Zimój my neguľjajem, paní profesorko, chtělo by se odpovědět na otázku v titulku posledního letošního editorialu, zcela ve shodě se studentkou ze známého českého filmu. Ani my v redakci totiž dlouhé zimní večery nemůžeme využít k procházkám parkem. Naopak – čeká nás tvrdá práce, jejíž výsledek byste měli pocítit již v prvním čísle ročníku 2012. Protože ten příští ročník bude jubilejní, desátý. Než z něj ale společně ochutnáme, ještě nějaký ten týden uplyne. Že to budou týdny sváteční, je každému jasné, nechtěli jsme ale – až na stránku vyhrazenou editorialu – v čísle zbytečně zabředávat do svátečního sentimentu. Proto je číslo, které držíte v ruce, z 99 % Vánocprosté.

Samozřejmě vám ale z redakce přejeme prožití svátečních dnů s co nejmenší újmou na rodinné pohodě i peněžence. A pokud vás bludné sváteční vichry zavanou daleko od domova, nezapomeňte, že sice všude dobře, ale HOME nejlépe.

Veselé svátky! Matej Šišolák

 

Z obsahu :

Panelák taky rád
Společné jádro umně obalené do umakartových desek. Vědomí přítomnosti sousedů podpořené hlasitým splachováním. A v neposlední řadě heslo soudruhů: „Hlavně si nezávidět!“ Standard, který byl společný všem obyvatelům panelových domů. Touha po modernizaci se nevyhnula ani těmto socialistickým rychlokvaškám. My jsme ovšem navštívili zdařilou panelákovou předělávku, která šla v poněkud jiných stopách. Umakart je zapomenut a světe, div se – vítězství zde slaví obyčejná překližka!

Nová vize televize
Televize je dnes nejen zdrojem informací a (nepříliš oceňovanou) alternativou trávení volného času – moderní technologie umožnily, aby se stala také interaktivním centrem domácí zábavy i komunikace. Ti z vás, kteří se bez „největšího žrouta času“ obejdou, mohou následující stránky klidně přeskočit. Pro ostatní budou možná zdrojem informací, které by vás měly dovést k tomu nejvhodnějšímu řešení pro vaši domácnost.

Zvažovat se vyplatilo
Dřív než majitelé nízkoenergetického montovaného domu začali stavět, do detailů všechno promysleli. A vyplatilo se. Stavba i zařizování jely jako po másle a známé „dvakrát měř, jednou řež“ se osvědčilo na celé čáře. Dostatek informací, a tím pádem správná rozhodnutí rodině zabezpečila stavění bez stresu a s radostí. I když je na závěr zaskočila nemalá výška nákladů na úpravu okolí, nelitují žádných peněz zaplacených navíc. A to původně vůbec nechtěli jít bydlet do domu…

Šedesátiletý průkopník
Stavět domy, pro jejichž provoz nemusíme dodávat téměř žádnou energii, už v Evropě umíme. Ačkoli u nás nejsou zrovna běžné, v zemích jako je Rakousko, Německo či Dánsko už zvládají teorii i praxi a mají k dispozici potřebné materiály i technologie. Rekonstrukce je však něco úplně jiného než novostavba. Tentokrát jsme se proto rozhodli představit vám rekonstrukci, k níž se její autoři postavili doslova ukázkově a díky níž získal starý dům přímo průkopnické vlastnosti.

Malé Japonsko na střeše
Pro zeleň by se mělo najít místo vždy. Především ve městech, kde je jí často žalostně málo. Samozřejmě že ne každý má možnost starat se o zahrádku uprostřed města. Pěkné výsadby, i když miniaturní, však mohou zatraktivnit i balkóny či terasy, případně i střešní zahrady, jejichž budování je nyní velmi moderní. Mnohé z nich jsou dokonce tak zajímavé, že předstihnou ty klasické. Do jedné takové vás nyní zveme…

Dům, který vám zůstane v rukou
Měkké tvary, obloučky ostění, barvy země, drobné plastiky a oku lahodící malby umělce, který se více či méně skrývá v každém z nás. Tyto obrázky se vynořují v mysli, která se snaží hledat ta správná slova, jimiž by se dal popsat slaměný dům. Přírodní, domácký, ekologický… – to jsou slova, kterými lze vyjádřit první dojmy z osobní zkušenosti s takovými stavbami.

Za babku
V době ekonomické krize není „king“ ten, kdo nesmyslně vyhazuje peníze oknem. Nová situace nás donutila k nastavení jiných hodnot. Před přáteli se již nechlubíme okázalým luxusem, ale nadšeně jim vypravujeme o výhodné koupi sedačky, která jako by z oka vypadla skvostům milánského veletrhu, ale přitom byla za babku. Šetřit je zkrátka trendy!


Více se dočtete v časopise
HOME 11-12/2011

Kategorie: Novinky
Tagy: casopis HOME
Sdílejte článek

Diskuze