Příjemné bydlení není jen o vzhledu

Příjemné bydlení není jen o vzhledu

14. 06. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Již mnoho let je známou skutečností, že materiály použité pro stavbu obytných domů a bytů jsou důležitou součástí pohody a zásadním způsobem ovlivňují náš vztah k domovu. To, zda interiér působí teple či studeně, zda […]

Již mnoho let je známou skutečností, že materiály použité pro stavbu obytných domů a bytů jsou důležitou součástí pohody a zásadním způsobem ovlivňují náš vztah k domovu. To, zda interiér působí teple či studeně, zda se v něm cítíme uvolněně nebo stísněně, zásadním způsobem ovlivňují i materiály, které na první pohled vůbec nevidíme. V nejhorším případě na nás mohou působit různé výpary nebo i spory plísní a hub, způsobovat alergické reakce a zhoršovat zdravotní stav našich dětí.

Materiály, které tyto potíže vylučují, jsou známé již dlouhá staletí a v posledních 20 letech se z nich vyrábějí a praxí jsou odzkoušená moderní řešení, která se výborně kombinují s moderními způsoby bydlení. Řeč je o dřevu (dřevovláknitých deskách UDI), celulóze (CLIMATIZER PLUS) a moderních čistě minerálních materiálech. Jak si má laik takové řešení představit? V podstatě se jedná o materiály snadností použití rovnocenné s běžně známými systémy, avšak důsledně využívající přírodní principy. To znamená například to, že se izolace stěn a střechy neuzavírá do zcela neprodyšných PE folií, ale vlhkost z interiéru regulovaně se nechává spolupracovat a odcházet přímo prostřednictvím správných kombinací materiálů. 

Dřevovláknité desky UDI IN® při dodatečném zateplení z vnitřní strany. Jako parobrzda se používá speciální minerální podkladová stěrka MULTIGRUND®. Jako jeden z mála systémů je UDI IN® osvědčený i při zateplování historických budov z vnitřní strany. Povrch tvoří omítka ve struktuře a barvě podle přání zákazníka. Dřevovláknité desky UDI IN® při dodatečném zateplení z vnitřní strany. Jako parobrzda se používá speciální minerální podkladová stěrka MULTIGRUND®. Jako jeden z mála systémů je UDI IN® osvědčený i při zateplování historických budov z vnitřní strany. Povrch tvoří omítka ve struktuře a barvě podle přání zákazníka.

Tyto konstrukce jsou známé jako difuzně otevřené. Zvýšená vlhkost se do nich z malé části pohltí, materiál ji dokáže regulovaně hromadit, rychle transportovat ve svém průřezu a opět rychle vydat. Výdej přitom může probíhat zpět do interiéru nebo směrem ven. Tím se udržuje neustálá vlhkostní pohoda a s tou souvisí Dřevovláknité desky UDI RECO® při dodatečném zateplení z vnější strany. Difuzně otevřený systém je vhodný pro všechny druhy staveb. UDI RECO® velmi dobře vyrovnává povrchové nerovnosti původní fasády a skvěle přilne k různým detailům.samozřejmě i pohoda tepelná. Často se setkáváme s názorem, že u „chytrých nízkoenergetických a pasivních domů je obtížné dosáhnout příjemného prostředí, protože se tam skoro netopí a mě by byla stále zima“. Tyto názory jsou při použití materiálů Climatizer plus a UDI zcela mylné. Díky dřevitým vláknům si celý systém vytváří vysoký potenciál pro akumulaci tepla, která je více než dvojnásobná proti umělým izolačním systémům. Povrchy stěn i všech předmětů jsou neustále teplé, a to i při nižších teplotách, na které může být vytápění nastaveno.

Ze stěn opatřených dřevovláknitými deskami UDI nikdy nesálá chlad a v létě se mnohem snadněji udrží stálá nižší teplota. Ani vzhled a design nejsou omezeny. Je zde široká paleta povrchových omítkových struktur i barev, která neklade pro stavebníka prakticky žádná omezení. Za zmínku stojí i fakt, že tyto systémy, ač jsou na bázi dřeva, dlouho odolávají ohni. Významným způsobem přispívají ke zlepšení akustiky. Ze spektra izolací jsou prakticky nejlepší pro boj s hlukem. 

Aplikace celulózové izolace CLIMATIZER PLUS za dřevovláknité desky při stavbě nízkoenergetického domu. Hotové stěny jsou do všech detailů izolovány technologií foukání suchého materiálu.Z výše uvedeného výčtu pozitivních informací je vlastně možné sestavit „abecedu“ vlastností pro pohodové bydlení. Co jsou tedy parametry, kterých bychom si měli povšimnout, pokud se rozhodneme investovat nemalé peníze do vlastního bydlení? Málokdy se setkáváme s tím, že by investor měl tyto požadavky přehledně sestaveny a řídil se tím při budování prostor, kde bude trávit valnou část svého času. Přitom je lze shrnout do několika málo bodů:
• Dobré izolační vlastnosti – ovlivňují jak naši peněženku, tak naší tepelnou pohodu, přitom se nesmí zapomenout na úmorná letní vedra, která by se v interiéru neměla tolik projevit.
• Čerstvý vzduch a přitom těsná obalová konstrukce – dobře se nám musí dýchat ve všech prostorech, ale přitom do domu nesmí foukat okny, dveřmi ani elektrickou zásuvkou v podkroví.
• Klid – myšleno je tím především to, že nechci slyšet každé slovo od sousedů a projíždějící auto z ulice, o dunění stropu z podkroví ani nemluvě.
• Bezpečí – jak proti nebezpečným výparům a plísním, tak proti požáru.
• Záruka – to je moje pojistka, abych svojí investici neposkytoval někomu opakovaně za jednu věc.
• Ekologie – pokud mohu utratit svoje peníze za účelnou a energeticky nenáročnou stavbu, v níž jsou aplikovány ekologické výrobky a která nezvyšuje emise CO2, ale naopak je konzervuje, „obvykle se dám přesvědčit“.

Akustiku perfektně řeší deska WOLF®. Hluk od sousedů či dupající děti v podkroví, jejichž hra je naplno slyšet v přízemí, to jsou problémy, které mohou být minulostí. Desky WOLF Profesional®, jejichž systém tvoří vodárenský písek uzavřený v papírové voštině, jsou nejlepším řešením na trhu. Suchý systém, který se snadno přišroubuje na stěnu nebo na sraz položí na podlahu ještě před pokládkou krytiny či plovoucí podlahy, je velmi snadný i z  hlediska montáže. Těsnost všech detailů i parobrzdnou funkci perfektně plní systém pro clima DB®. V zimě je více uzavřený, na léto se difuzně otevírá. Všechny konstrukce jsou neustále v perfektní kondici.

Tyto principy jsou zřejmě blízké téměř každému z nás. A neplatí to pouze u novostaveb, velmi dobře se tyto matriály navíc hodí při dodatečném zateplení a rekonstrukcích. Pokud smýšlíte obdobně, najdete více informací na www.ciur.cz.

Kategorie: Novinky
Tagy: materialy rekonstrukce zatepleni
Sdílejte článek

Diskuze