Salon dřevostaveb 2017 – Přehlídka nejzajímavějších staveb ze dřeva

Salon dřevostaveb 2017 – Přehlídka nejzajímavějších staveb ze dřeva

25. 01. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

„Mohlo by se snad zdát, že se stavbám ze dřeva za těch více než deset let, co se jim Salon věnuje, již podařilo vše, co se podařit mohlo. Procento nově dokončených domů ze dřeva každým rokem rychle roste. Stejně jako roste počet opravdu velmi kvalitních příkladů jak u nás ve střední Evropě, tak všude na světě. Nebyla toto právě hlavní mise, kterou jsme si tenkrát předsevzali?“

…klade si otázku ředitel jedinečné výstavy Salon dřevostaveb architekt Pavel Horák. Naštěstí hned předkládá i odpověď: další ročník Salonu, který se koná každoročně jako doprovodná akce k veletrhu Dřevostavby. Ten letošní se uskuteční 2.–5. února 2017 na Výstavišti Praha (v Holešovicích).

Salon vznikl s ambicí zviditelnit kvalitní českou architekturu ze dřeva a v průběhu uplynulých let se vyvinul v ucelenou přehlídku moderní dřevěné architektury u nás. Hlavním bodem Salonu je výstava jednotlivých projektů, která má svou premiéru právě na veletrhu Dřevostavby. Ta se pak představí návštěvníkům jak v Čechách, tak na Slovensku. Všechny projekty Salonu mapuje publikace Ročenka dřevostaveb.

Ředitel Pavel Horák navíc otevírá další směry, kterými by se měly dřevostavby ubírat: „Nejsou to třeba širší souvislosti, které rozhodují o celkové kvalitě našich měst, našich životů? Propojme jednotlivé stavby promyšleným urbanismem a parterem. Doplňme je o funkční dopravní infrastrukturu. Naplňme je kvalitními interiéry, jídlem a pitím. Dejme do nich smysluplné firmy odvážných podnikatelů, jedinečná místa pro odpočinek těla i mysli. Celé to pak dostane další smysl!“ My přinášíme malou ochutnávku těch nejzajímavějších projektů a srdečně zveme na výstavu.

Foto: Aleš Brotánek

Foto: Aleš Brotánek

Rodinný dům s vinicí

Autoři: Aleš Brotánek, Jan Praisler / ABatelier
Dokončení: 2016
Dodavatel: EP stavby
Investoři: Zuzana Čítková, Ondřej Čítek
Užitná plocha: 98,5 m2
Zastavěná plocha: 122,5 m2
Foto: Aleš Brotánek
Přízemní rodinný dům na náhorní plošině skloněné k západu. Do slunného svahu je orientovaná terasa, kterou pro příjemné užívání chrání treláž s vinnou révou. Ta transformuje sluneční žár v podzimní úrodu hroznů. Po sklizni ostříhané hlavy révy nebrání zimnímu slunci prostupovat proskleným nárožím a zásobovat dům energií i optimismem.

Foto: Pavel Rydlo

Foto: Pavel Rydlo

Obytná sestava v zahradě

Autoři: Pavel Valenta, Pavel Rydlo / d3D
Dokončení: 2016
Dodavatel: d3D
Užitná plocha: 114 m2
Zastavěná plocha: 95 m2
Foto: Pavel Rydlo
Rozšíření prvorepublikového rodinného domu do zahrady v severní části. Přístavba je sestavena z krabiček tvarovaných podle účelu místností a poskládaných s ohledem ke stávající zeleni zahrady a na pohledové odstupy a zastínění sousedních pozemků. Struktura sestavy vytváří menší, dílčí venkovní prostory s různou formou využití a světelnými podmínkami: východní intimní s termálním bazénkem, západní terasa spojená s jídelnou, severní pohledově komponovaná zahrada s vodní plochou a výhledem z obývacího pokoje, střešní zahrada před ložnicí.

Foto: Vojtěch Herout

Foto: Vojtěch Herout

Rodinný dům v borovém háji

Autoři: Jaroslav Šimek, Jan Zelinka / ARCHZONE architects, s. r. o.
Spolupráce: Klára Křivánková (interiér)
Dokončení: 2016
Užitná plocha: 176,7 m2
Zastavěná plocha: 295,1 m2
Foto: Vojtěch Herout
„Snažili jsme se o čistý a jednoduše uspořádaný dům, který by umožňoval žít v domě zahradou a na zahradě domem. Tedy velkými okny z hlavních místností vidět a vstupovat na nádherný pozemek se vzrostlými borovicemi a venkovní prostor maximálně propojit přes atrium a zastřešenou terasu s domem.“

Foto: MarDou

Foto: MarDou

Dům s molem

Autor: Martin Doubek / ateliér MARDOU
Spolupráce: David Chudoba
Dokončení: 2016
Subdodavatel dřevěných konstrukcí: Motl a synové
Užitná plocha: 78 m2 (obytná plocha) + 43 m2 (stání a sklady)
Zastavěná plocha: 150 m2
Foto: MarDou
„Se ženou jsme chtěli bydlet skromně, čekáme teprve první přírůstek do rodiny. Věděli jsme, že budeme spoustu času trávit na zahradě a na terase, která připomíná molo vybíhající do zahrady směrem k jižním mořím. Zahrada bude v létě naším obývákem. V zimě si sedneme k velkému dubovému stolu, zatopíme v kamnech a budeme pozorovat zasněženou zahradu velkými francouzskými okny.“

Foto: Lukáš Žentel

Foto: Lukáš Žentel

Chata v Davli

Autoři: Matěj Petránek a SAD
Dokončení: 2015
Dodavatel: svépomocí
Užitná plocha: 95 m2
Zastavěná plocha: 60 m2
Foto: Lukáš Žentel
Objekt chaty v Davli byl vystavěn během deseti měsíců svépomocí čtyřmi laiky na základech původní dřevěné chaty z konce padesátých let 20. století. Dvoupodlažní dřevostavba půdorysných rozměrů 7,5 × 7,5 m je součástí chatové osady nad soutokem Sázavy a Vltavy. Barevnost a zvolené materiály stavby vycházejí z kontextu okolního prostředí a odkazují k fenoménu československého chatařství 20. století.

ZDROJ: PR článek společnosti Prodesi

Kategorie: Novinky Stavební materiály
Tagy: drevostavby střešní sklon zahrada ve svahu zelí
Sdílejte článek

Diskuze