Soutěž BEFFA vybrala nejlepší nové stavby v Praze a Středočeském kraji

Soutěž BEFFA vybrala nejlepší nové stavby v Praze a Středočeském kraji

13. 06. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Odborná porota česko-slovenské soutěže Building Efficiency Awards (BEFFA) vyhlásila nejzajímavější a přitom energeticky úsporné nové stavby v Praze a Středočeském kraji. V Praze uspěly a byly vybrány pro postup do česko-slovenského finálového kola čtyři stavby […]

Odborná porota česko-slovenské soutěže Building Efficiency Awards (BEFFA) vyhlásila nejzajímavější a přitom energeticky úsporné nové stavby v Praze a Středočeském kraji. V Praze uspěly a byly vybrány pro postup do česko-slovenského finálového kola čtyři stavby v kategorii bytový dům, jedna v kategorii nebytové budovy a jedna v kategorii rekonstrukce. Ve Středočeském kraji pak zvítězily a postupují dvě stavby v kategorii rodinný dům. Slavnostní vyhlášení proběhlo 10. října na Novoměstské radnici v Praze za účasti oceněných, poroty a zástupců Ministerstva pro místní rozvoj a pražského magistrátu.

 

Do 1. ročníku soutěže nových, architektonicky, konstrukčně a energeticky výjimečných staveb Building Efficiency Awards bylo přihlášeno celkem 141 projektů z České a Slovenské republiky.
Projekty přihlášené do soutěže ukazují, že moderní současná architektura umí velmi nápaditě a originálně skloubit estetiku staveb s energetickými úsporami a kvalitou života pro obyvatele či uživatele stavby. A to je velmi progresivní trend, který jsme rádi podpořili,“ uvedl k vyhlašování soutěže BEFFA náměstek ministra pro místní rozvoj a cestovní ruch Michal Janeba z Ministerstva pro místní rozvoj, které soutěži udělilo záštitu.

Ve Středočeském kraji a v Praze se utkalo celkem 32 projektů (17 za Prahu, 15 ve Stč. kraji). Odborná porota z nich v Praze vybrala šest a ve Středočeském kraji dvě stavby, které postupují do česko-slovenského finále soutěže. Z pohledu počtu projektů byl kraj Praha zastoupen spolu s jižní Moravou nejčetněji, Středočeský kraj byl pak druhý s největším počtem přihlášených.
Regiony Praha a střední Čechy patří k nejbohatším v rámci ČR a projevilo se to i v počtu a kvalitě přihlášených staveb. Ve finálovém kole je však čeká tvrdá konkurence, zejména v kategoriích rodinné domy a rekonstrukce. Už nyní je také soutěž BEFFA co do počtu přihlášených projektů největší architektonickou soutěží u nás, takže úspěch bude pro vítězné stavby skutečně prestižní,“ uvedl předseda poroty BEFFA Jiří Hirš z Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně.

Vítězné stavby

V Praze do finálového kola postupují 4 projekty v kategorii bytový dům a jeden v kategorii rekonstrukce
.
kategorie bytový dům (neřazeno):

• projekt X-LOFT – nízkoenergetický bytový dům na Praze 8

  Investor: Design Development CZ s. r. o.
  Architekt: Masák & Partner s. r. o.

Energeticky pasivní bytová vila Pod Altánem v Praze – Strašnicích
  Investor: JRD s. r. o.
  Architekt: Aleš Brotánek, Jan Praisler, AB ateliér
  Generální dodavatel: Konstruktis a. s.• bytový Vila dům v Podbabě

  Developer: BVK s. r. o.
  Autor: Ing. Pavel Hroch, ABCD Studio s. r. o.

• nízkoenergetický bytový dům Vila Augustus ve Strašnicích na Praze 10
  Architekt: Podlipný Sladký architekti s. r. o.
  Investor: JRD s. r. o.

kategorie rekonstrukce:

• modernizace školy International School of Prague v Praze 6
  Architekt: Ing. arch. Jiří Dřevikovský, Ing. arch. Veronika Hladíková, Ing. arch. Sylva Kočnarová, Arch.Design, s. r. o.
  Investor: International School of Prague, s. r. o.

kategorie nebytové budovy:

• administrativní budova Maint Point v Karlíně

  Architekt: DaM spol. s r. o. – Richard Doležal a Petr Malinský
  Projektant: AED project, a. s.
  Investor: PSJ INVEST, a. s. / Main Point Karlin, a. s.
  Dodavatel: PSJ, a. s.

Ve Středočeském kraji se do česko-slovenského finálového kola probojovaly dvě stavby v kategorii rodinný dům.

kategorie rodinný dům (neřazeno):

• dřevostavba rodinného domu ze systému d3D – dřevo ve 3 dimenzích v Kostelci nad Labem
  Investor: soukromá osoba
  Autorský návrh: Ing. Pavel Valenta, Akad. arch. Pavel Rydlo
  Realizace: České dřevařské závody Praha, a.s.

• rodinný dům Vonoklasy (dřevostavba v nízkoenergetickém standardu)
  Investor: Jana a Ladislav Trpákovi
  Autor: UNIT architekti / Jiran Kohout architekti – Ing. arch. David Tichý, Ph.D., Ing. arch. Michal Kohout, Ing. arch. Zdeněk Jiran

Vítězné stavby postupují do česko-slovenského finále soutěže Building Efficiency Awards, jejíž výsledky budou slavnostně oznámeny na konci listopadu v Praze. Přihlášené dřevostavby ve všech kategoriích budou moci ve finále získat navíc ocenění i v kategorii dřevostaveb.

Kategorie: Novinky
Tagy: soutěž stavba
Sdílejte článek

Diskuze