Třídění odpadu jako standard dnešní doby
Česká republika každoročně vyprodukuje miliony tun odpadu (zdroj: Český statistický úřad). Už tento samotný fakt znamená, že odpady, konkrétně jejich třídění, recyklace, případně upcyklace a jiné formy nakládání s nimi, představují velké téma pro stát, města a obce, firmy i jednotlivé domácnosti.
Barevné kontejnery na každém rohu
Vše nasvědčuje tomu, že obyvatelé ČR si jsou dostatečně vědomi nutnosti třídění odpadu. Dnes už běžně absolvují děti od útlého věku ve školách speciální vzdělávací programy k získání základních znalostí o správném třídění odpadu.
Vědí, že obvykle žlutý kontejner slouží ke třídění plastů, bílý a zelený na umístění skla, do modrého se pak hází papír a do oranžového nápojové kartony. Čím dál častěji lze narazit i na šedý kontejner na kovy, nebo třeba hnědé nádoby na bioodpad.
Jelikož se Česká republika k nejlepším v Evropě v úspěšnosti třídění odpadů, je jasné, že kontejnery má na dosah ruky téměř každý.
Víte i vy, jak správně třídit odpad?
Pravděpodobně víte, jak třídit běžný odpad z papíru, skla a plasty. Někdy se vám ale mohou dostat do rukou materiály, u nichž si nemusíte být zcela jisti.
Především plasty se stávají čím dál větším „oříškem“, nezřídka jsou součástí tzv. kompozitních obalů (složených z více druhů materiálu).
Do nejčastěji žlutých kontejnerů na plasty nepatří stavební polystyren, stejně tak obaly jako obaly mastné, se zbytky obsahu a znečištěné. Před tříděním odpadu do sběrných nádob je vždy třeba zbytky čisticích prostředků, jídel, olejů, barev, lepidel a jiných chemických látek, odstranit.
Další zádrhel může vzniknout při třídění nápojových kartonů (krabice od mléka, džusů atd.). Možná tento odpad automaticky házíte do kontejneru na papír, nebo k plastům, a někde je to možná správně. Primárně jsou k tomu však určeny oranžové kontejnery. Vyplývá z toho ale jedno ze základních pravidel správného třídění odpadů – vždy se řiďte nálepkami na kontejnerech v daném místě. Třídění do nádob se může lišit.
Další zásadou správného třídění je třídit obaly zbavené obsahu a nečistot, plasty a nápojové kartony nezapomeňte vždy sešlápnout. Šetříte tak místo v třídicích nádobách a také se tím snižuje frekvence svozu odpadu i tím totiž šetříte životní prostředí.
Recyklace odpadu pro lepší budoucnost
Jestliže stále tápete, proč je nutné třídit odpad, pak vězte, že odpovědí je jeho další zpracování recyklace. Tříděný odpad tak lze znovu použít ve výrobě jako druhotnou surovinu. Recyklací plastů se dnes zabývá mnoho firem, patří totiž k odvětvím s velkou budoucností a přínosem pro lidstvo. Tak třiďte odpad, má to smysl!
ZDROJ: PR článek společnosti EKO-KOM, a.s.